Spis oświadczeń, oświadczenie


Minister Zdrowia przekazał odpowiedź na oświadczenie senatora Zbigniewa Kulaka , złożone na 69. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 75):

Warszawa, dnia 10.01.2001 r.

Szanowna Pani
Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowna Pani Marszałek,

Uprzejmie dziękuję za przekazanie kolejnego oświadczenia Pana Senatora Zbigniewa Kulaka w sprawie tzw. "niekonwencjonalnych metod leczenia".

Omawiany problem jest od lat przedmiotem zainteresowania kierowanego przeze mnie Urzędu, przy czym Ministerstwo Zdrowia zawsze prezentowało jednoznaczne stanowisko, iż wykonywanie praktyk leczniczych przez osoby nie posiadające po temu uprawnień jest naruszeniem prawa. Zarówno ustawa o zakładach opieki zdrowotnej z 30 sierpnia 1997 r. (Dz.U. nr 91, poz. 408 z późn. zm.) jak i ustawa o zawodzie lekarza z 25 grudnia 1996 r. (Dz.U. nr 28, poz. 152 z późn. zm.) jednoznacznie definiują pojęcie świadczenia zdrowotnego oraz wskazują kto i na jakich zasadach jest uprawniony do ich udzielania.

W świetle cytowanych unormowań praktykowanie bioenergoterapii jedynie w oparciu o ustawę o działalności gospodarczej było obejściem prawa. Można też wątpić, czy nowa ustawa "Prawo działalności gospodarczej" z 19 listopada 1999 r. (Dz.U. nr 101, poz. 1178), która wchodzi w życie 1 stycznia 2001 r., wpłynie na zmianę sytuacji, jakkolwiek jej art. 10 stanowi, iż przy wykonywaniu określonej działalności gospodarczej przedsiębiorca jest zobowiązany, aby była ona wykonywana przez osobę legitymującą się posiadaniem stosownych uprawnień zawodowych.

W tej sytuacji wydaje się, że pierwszym działaniem doraźnym powinno być wydanie na podstawie art. 14 ust. 2 i 3 ustawy o działalności gospodarczej aktu wykonawczego (skonsultowanego w Ministerstwem Zdrowia i Izbami Lekarskimi) wprowadzającego koncesjonowanie usług paramedycznych i prowadzenie ich pod nadzorem osób posiadających odpowiednie kwalifikacje. Uzyskanie koncesji powinno być uzależnione od zaakceptowania wniosku przez właściwą terytorialnie Izbę Lekarską, która ustaliłaby niezbędne kryteria i procedury koncesyjne.

Niezbędnym jest również podjęcie odpowiednich działań przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, bowiem liberalizm przy wydawaniu zezwoleń na uruchamianie szkół niepaństwowych sprzyja "kształceniu" kadry legitymującej się świadectwami, które przy nieznajomości prawa mogą być traktowane jako uprawnienia zawodowe.

Reasumując, w pełni podzielamy stanowisk Pana Senatora, że ostateczne rozwiązanie problemu tzw. "medycyny niekonwencjonalnej" wymaga regulacji ustawowych oraz wprowadzenia w wydawanych przepisach sankcji z tytułu łamania obowiązującego prawa.

Przedkładając powyższe pragnę poinformować, że Ministerstwo Zdrowia w trybie pilnym podjęło działania, których celem jest zbadanie unormowań prawnych dotyczących "medycyny niekonwencjonalnej" w krajach Unii Europejskiej. Analiza materiałów o których mowa posłuży do opracowania przez zespół ekspertów założeń ustawy, której tekst byłby uzgodniony ze wszystkimi właściwymi rzeczowo organami rządowymi i samorządami zawodowymi.

Z wyrazami szacunku

Grzegorz Opala


Spis oświadczeń, oświadczenie