Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie


65. posiedzenie Senatu RP

22 września 2000 r.

Oświadczenie

Problem udowadniania przeszłości sprzed sześćdziesięciu lat został w wyniku działań fundacji Polsko-Niemieckie Pojednanie całkowicie przerzucony na zainteresowanych, którzy ubiegają się o objęcie ich świadczeniami finansowymi z tej fundacji. Poczucie godności tych osób, z reguły w podeszłym wieku, jest po raz kolejny podważane i kwestionowane.

Ale w oświadczeniu nie chcę zajmować się problemem funkcjonowania samej fundacji, natomiast chcę na podstawie dostarczonych mi danych przedstawić relacje między zainteresowanymi a instytucją państwową archiwa państwowe, jej filiami w całej Polsce, z prośbą do pana premiera Buzka o ustosunkowanie się do sytuacji, którą za chwilę przedstawię.

Ci starsi ludzie, często w wieku mocno podeszłym, uzyskują z Fundacji Polsko-Niemieckie Pojednanie informację, że muszą udokumentować fakt swojego prześladowania, opierając się na dokumentach. Szukają tych dokumentów, korzystając z podpowiedzi fundacji, między innymi w archiwach państwowych. Ludzie ci w związku z tym wysyłają do archiwów państwowych list z prośbą o odnalezienie odpowiednich dokumentów. Archiwa zaś odpowiadają, że być może coś znajdą, ale najpierw zainteresowani muszą wnieść opłatę skarbową - to jeszcze byłoby do przyjęcia - i mają nadesłać znaczek pocztowy - i tego już naprawdę zaczynam nie rozumieć - oraz kopertę zaadresowaną do samych siebie, a informacja listowna w tym właśnie koniecznym uzupełnieniu także przychodzi pocztą, przychodzi opłaconym listem ze znaczkiem pocztowym.

Dlatego stawiam pytanie, czy archiwa państwowe zostały polityką obecnego rządu doprowadzone do takiego stanu, do takiej nędzy, że nie stać ich nawet na zakup koperty za 5 gr?


Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie