Spis oświadczeń, oświadczenie, odpowiedź 1
Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji przekazał wyjaśnienie w związku z oświadczeniem
senatora Józefa Kuczyńskiego, złożonym na 58. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 62):Warszawa, 2000.07.18
Pani
Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej
Szanowna Pani Marszałek,
W nawiązaniu do oświadczenia senatora Józefa Kuczyńkiego, w sprawie postawy Wojewody Zachodniopomorskiego wobec likwidacji Obelisku Braterstwa Broni Marynarzy Polskich i Radzieckich, złożonego podczas 58 posiedzenia Senatu RP, z upoważnienia Prezesa Rady Ministrów i w porozumieniu z Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przedkładam poniższe wyjaśnienia.
Plan szczegółowy zagospodarowania przestrzennego śródmieścia Świnoujścia uchwalony uchwałą Nr XL/294/93 Rady Miejskiej w Świnoujściu z dnia 18 maja 1993 r., w sprawie planu szczegółowego zagospodarowania przestrzennego śródmieścia Świnoujścia (Dz. Urz. Woj. Szczec. Nr 9, poz. 102) stanowi, że "Teren placu przeznacza się pod funkcję rekreacyjno-kulturalną. Nakazuje się: (...) - Likwidację istniejącego monumentu". Natomiast Pomnik Przyjaźni Marynarza Polskiego i Radzieckiego wpisany został d
o rejestru Wojewódzkiego Komitetu Ochrony Pamięci i Męczeństwa w Szczecinie w dniu 15 września 1995 r. pod numerem ewidencyjnym WKOPWiM 100, a więc po podjętej uchwale. Jednak wobec zawartej w dniu 22 lutego 1994 r. umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej i Rządem Federacji Rosyjskiej o miejscach pamięci ofiar wojen i represji, uchwała nie powinna być realizowana bez uprzednich uzgodnień ze Stroną rosyjską.Wykonanie modernizacji pomnika na Placu Słowiańskim w Świnoujściu przez Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Świnoujściu (w oparciu o projekt budowlany opracowany przez Biuro Projektów "ABC"), nastąpiło na zalecenie Prezydenta Miasta Świnoujścia z dnia 20 października 1999 r. nr BZM 0716/48/99.
O zamiarze dokonania modernizacji Pomnika Przyjaźni Marynarza Polskiego i Radzieckiego Wojewoda nie został powiadomiony, ani przez Prezydenta Miasta Świnoujścia, ani przez Zarząd Miasta Świnoujścia. Ustalono, iż wskazana powyżej decyzja byłego Prezydenta Miasta Świnoujścia podjęta została indywidualnie (nie w f
ormie uchwały). Na jej wydanie nie miał wpływu Zarząd Miasta Świnoujście.W związku z tym Prokuratura Rejonowa w Świnoujściu zawiadomiona została w dniu 29 lutego 2000 r. o popełnieniu przestępstwa - przez Stanisława Możejkę, Prezydenta Miasta Świnoujścia oraz przez Barbarę Palewską, Skarbnika Miasta Świnoujścia - polegającego na zleceniu wykonania robót powodujących zdewastowanie pomnika w Świnoujściu. Czyn ten narusza art. 261 Kodeksu karnego.
W oparciu o informacje uzyskane przez Wojewodę od członków Zarządu Miasta Świnoujścia, obecnie istnieje możliwość usytuowania Pomnika Przyjaźni Marynarza Polskiego i Radzieckiego w innym stosownym dla niego miejscu. W tym też kierunku będą zmierzać dalsze działania Zarządu i Wojewody w przedmiotowej sprawie.
Obecnie Rada OPWiM jest w trakcie uzgadniania z Ambasadą Rosyjską nowej lokalizacji monumentu oraz związanego z tym zagospodarowania przestrzennego cmentarza wojennego koło Świnoujścia. Wstępne ustalenia wskazują, iż Strona rosyjska akceptuje nową lokalizację pomnika.
Jednocześnie informuję, że zdemontowane podczas przebudowy fragmenty monumentu przedstawiające postaci marynarzy - polskiego i radzieckiego - zostały przeniesione na cmentarz komunalny przy ul. Karsiborskiej, gdzie znajduje się kwatera żołnierzy radzieckich. Postacie marynarzy z Obelisku przy pl. Słowiańskim zostały wkomponowane w wystrój kwatery tuż przy tych płytach. W dniu 8 maja br. odbyła się w tym miejscu uroczystość z okazji zakończenia II Wojny Światowej z udziałem przedstawicieli władz miejski
ch i Konsula Generalnego Federacji Rosyjskiej w Gdańsku.Z poważaniem
Marek Biernacki