Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, następne oświadczenie
57. posiedzenie Senatu RP
26 kwietnia 2000 r.
Oświadczenie
W pięćdziesiąt lat od najstraszniejszej w dziejach wojny - wywołanej zbrodniczą napaścią faszystowskich Niemiec na Polskę dnia 1 września 1939 r., a zakończonej kapitulacją hitlerowskiej Trzeciej Rzeszy w dniu 8 maja 1945 r. - powinnością współczesnych jest pochylenie się nad milionami ofiar, jakie ona pochł
onęła na bitewnych frontach i w wyniku bestialskiej eksterminacji ludności cywilnej. Powinnością jest pochylenie się nad ogromem ludzkich cierpień i zniszczeń materialnych oraz utraconych życiowych szans, które tragicznie zaważyły na losach wielu narodów i kilku pokoleń Polaków. Należy oddać hołd milionom znanych i bezimiennych bohaterów tamtej wojny - zarówno tym, co już odeszli, jak i żyjącym jeszcze kombatantom, którzy z daru swojego życia i przelanej krwi, z poświęceń, z olbrzymiego wysiłku i hartu ducha stworzyli wzorzec postaw patriotycznych i ludzkiej przyzwoitości. Naszą powinnością jest zachowanie w wiecznej pamięci wszystkich tragicznych doświadczeń, przeżyć pojedynczych ludzi i całego naszego narodu, z okresu tej wyniszczającej wojny i trwającej sześć lat zbrodniczej niemieckiej okupacji. Przede wszystkim po to, aby przestrzec następne pokolenia przed tym, co może w przyszłości zagrażać niepodległości, suwerenności i bezpieczeństwu Polski oraz wolności i prawom człowieka.W pięćdziesiątą piątą rocznicę zakończenia drugiej wojny światowej zwracamy się do narodów świata, do wszystkich ludzi dobrej woli, z pokojowym przesłaniem: nigdy więcej wojny!
Oświadczenie to wygłaszam także w imieniu senatorów: Ryszarda Jarzembowskiego, Jerzego Kopaczewskiego, Zbigniewa Kulaka, Jerzego Pieniążka, Wiesława Pietrzaka i wszystkich pozostałych senatorów lewicy.
Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, następne oświadczenie