Spis oświadczeń, oświadczenie


Minister Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej złożył informację w związku z oświadczeniem senatora Józefa Kuczyńskiego, wygłoszonym podczas 11. posiedzenia Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 13):

Warszawa, dnia 1998.05.14

Pani
Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowna Pani Marszałek

Uprzejmie pragnę poinformować Panią Marszałek, że zapoznałem się ze skierowanym do mnie oświadczeniem Pana Senatora Józefa Kuczyńskiego złożonym na 11 posiedzeniu Senatu RP w dniu 16 kwietnia br. w sprawie rolnictwa ekologicznego.

Z satysfakcją stwierdzam, że poglądy i stanowisko parlamentarzysty są zbieżne, a w wielu sprawach identyczne z poglądami resortu, zwłaszcza odnoszącymi się do potrzeby rozwoju rolnictwa ekologicznego.

Jestem przekonany, że rolnictwo ekologiczne może odegrać bardzo istotną rolę w łagodzeniu czekających nas przemian na wsi, a także może być ważnym elementem postrzegania rolnictwa polskiego w procesach przystąpieniowych do UE.

Zakresu zadań dla rolnictwa ekologicznego nie chcemy ograniczać wyłącznie do funkcji produkcyjnej. Bardzo ważną rolę odgrywa także w całokształcie działań dla utrzymania zrównoważonego rozwoju środowiska i utrzymywania cennych walorów jego różnorodności biologicznej.

W ostatnich dwu latach nastąpił w Polsce spadek liczby gospodarstw ekologicznych i obecnie stanowią zaledwie 1,5 promila ilości wszystkich gospodarstw. W Europie (np. w Szwecji i Austrii stanowią ponad 8%, Niemczech ponad 2%).

Ilość gospodarstw produkujących metodami ekologicznymi w Polsce a co za tym idzie ich produkcja towarowa nie ma wyraźnego wymiaru rynkowego (250 gospodarstw, pow. ok. 7 tys. ha), stąd są liczne problemy natury organizacyjno-prawnej i handlowej. Gospodarstwa są obciążane dużymi kosztami jednostkowymi (atestowanie gospodarstw i marketing produktów) przy tym nie mogą wypracowywać dodatkowych środków na rozwój.

W obecnej sytuacji polskiego rolnictwa ekologicznego konieczny jest jego rozwój ilościowy.

Drogami do osiągnięcia tego celu będzie w pierwszej kolejności wprowadzenie uregulowań prawnych tego obszaru produkcji rolniczej oraz zaproponowanie szeregu alternatywnych form tworzenia takich gospodarstw, a także konieczność wsparcia finansowego ich powstawania, marketingu oraz produkcji w początkowym jej okresie.

Obserwuję działania oddolne dzięki którym powstało rolnictwo ekologiczne w Polsce i wiem, że w terenie jak i w organizacjach pozarządowych istnieje wola działania i dojrzałe poglądy na sposoby rozwijania tego rolnictwa.

Przekonało mnie między innymi o tym spotkanie w dniu 4 maja z przedstawicielami organizacji pozarządowych.

Z dotychczasowych, na pewno jeszcze skromnych działań resortu chciałbym przekazać informację, że rozpoczęliśmy dofinansowanie gospodarstw ekologicznych poprzez wypłacenie dotacji do kosztów kontroli (stawka od 75 zł do 300 zł w zależności od wielkości gospodarstwa) oraz dopłaty do analiz gleby i wody w tych gospodarstwach.

Ponadto informuję uprzejmie, że powołałem zespół ds. rolnictwa ekologicznego w nowym składzie osobowym, co mam nadzieję przyśpieszy rozwiązywanie problemów.

Podsekretarz Stanu w MRiGŻ Pan Leszek Kawski odbył spotkanie konsultacyjne z Podsekretarzem Stanu w Ministerstwie OŚZNiL Panem Radosławem Gawlikiem, na którym zostały omówione zakresy i kierunki działania dwu resortów w aspekcie rozwoju rolnictwa ekologicznego.

Jestem przekonany, że podjęte działania, a także te, które zostaną wprowadzone w najbliższym czasie spowodują, że rolnictwo ekologiczne zajmie ważną pozycję nie tylko w Polsce, ale i w wymiarze europejskim.

Z poważaniem

Minister

Jacek Janiszewski


Spis oświadczeń, oświadczenie