Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, następne oświadczenie
74. posiedzenie Senatu RP
26 stycznia 2001 r.
Oświadczenie
Oświadczenie senatora Zbigniewa Kruszewskiego
skierowane do prezesa Rady Ministrów Jerzego Buzka
Panie Premierze, jednym z negatywnych skutków reformy służby zdrowia jest pozbawienie najuboższych grup polskiego społeczeństwa zniżek na zakup niezbędnych leków, materiałów medycznych, przedmiotów ortopedycznych itd. Osoby najuboższe, których nie stać na samodzielne finansowanie kosztów leczenia, mają tylko jedną drogę do uzyskania wsparcia finansowego - pomoc społeczną. Środki instytucji zajmujących się pomocą społeczną są jednak niewielkie. Ponadto dla większ
ości obywateli wyciąganie ręki do tych instytucji jest czymś poniżej ich godności. Równocześnie w grupie ludzi niezamożnych większość stanowią takie osoby, które mimo niskich dochodów nie spełniają rygorystycznych kryteriów warunkujących uzyskanie wsparcia finansowego z pomocy społecznej.Zwracam się do Pana Premiera z pytaniem, czy i kiedy rząd zamierza podjąć kroki idące w kierunku przywrócenia możliwości nabywania przez osoby chore, a znajdujące się w grupie najuboższych obywateli, podstawowych leków i innych środków niezbędnych do leczenia bezpłatnie, za opłatą ulgową lub zryczałtowaną.
Problem - co stwierdzam z przykrością - dotyczy bardzo dużej liczny naszych rodaków. Dostrzegają go samorządy lokalne, które jednak nie mają żadnej możliwości jego rozwiązania lub choćby złagodzenia.
Jak Panu Premierowi zapewne wiadomo, w minionym roku ceny leków wzrosły o około 40%. Jest to w wielu rodzinnych budżetach bardzo znacząca pozycja. Nie można pogodzić się z takim rozszerzającym się zjawiskiem, że z aptek wychodzą ludzie, trzymający w ręku recepty na niezbędne im leki, których nie byli w stanie wykupić.
Zbigniew Kruszewski
Senator RP
Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, następne oświadczenie