Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie


35. posiedzenie Senatu RP

7 maja 1999 r.

Oświadczenie

W imieniu środowisk gospodarczych Wielkopolski zwracam się do pana prezesa z prośbą o podjęcie działań ograniczających praktyki monopolistyczne stosowane obecnie przez przedsiębiorstwa i zakłady energetyczne, które wywołują powszechny sprzeciw zakładów elektroinstalacyjnych - dotychczasowych wykonawców sieci energetycznych i przyłączy.

Przyczyną mojego niepokoju uzasadniającego niniejsze wystąpienie są liczne protesty napływające od dyskryminowanych dotychczasowych wykonawców inwestycji elektroenergetycznych, którzy wskazują na wykorzystywanie pozycji dominującej przez przedstawicieli zakładów energetycznych.

Zgłaszane sygnały dotyczą w szczególności następujących problemów.
- wybiórczego traktowania poszczególnych producentów i wykonawców prac elektrycznych,
- ograniczenia w wyborze wykonawców przyłączy elektrycznych i uzurpowania sobie przez zakłady energetyczne prawa wyłączności do wykonywania tych czynności,
- nieprecyzyjnego określania wymogów, jakie powinien spełniać wykonawca w chwili odbioru inwestycji, przez instrukcje
wewnętrzne zakładów energetycznych, które należy respektować, a nie są one publikowane,
- ustalania przez zakłady energetyczne odległych terminów odbioru etapowych i końcowych, które w dodatku często są przesuwane na jeszcze dalej,
- ustalania wysokich sta
wek za moc zamówioną, przekroczoną oraz pobraną energię, co może wynikać z niegospodarności poszczególnych rejonów i zakładów energetycznych,
- deprecjacji wykonawcy przez monterów zakładów energetycznych w oczach inwestorów poprzez negowanie poprawności w
ykonania prac i zgłaszanie kolejnych, często zbędnych zaleceń.

Problemy te wskazują, że nowe prawo energetyczne - ustawa z dnia 10 kwietnia 1997 r. wraz z przepisami wykonawczymi, to znaczy rozporządzeniem ministra gospodarki z dnia 21 października 1998 r. "w sprawie szczegółowych warunków przyłączania podmiotów z sieci elektroenergetycznych, pokrywania kosztów przyłączenia..." - sprzyja wykorzystywaniu dominującej pozycji przez zakłady energetyczne i rozszerzaniu praktyk monopolistycznych poprzez stosowanie nieprawidłowych działań eliminujących z rynku wykonawców zewnętrznych.

Niepokojąca jest zwłaszcza monopolizacja rynku przez etatowych pracowników zakładów energetycznych, którzy tworzą własne firmy bądź przystępując do spółek już istniejących, opanowują rynek energetyczny.

Taki stan rzeczy narusza zasady i reguły dotychczasowego funkcjonowania tej dziedziny usług, a także nie sprzyja zdrowej konkurencji, co za tym idzie, odpowiednio wysokiej jakości wykonywanych prac. Powoduje natomiast utrudnienie wykonawcom zewnętrznym dostępu do robót branżowych poprzez stawianie licznych barier i warunków często niemożliwych do spełnienia.

Powyższy stan rzeczy rodzi paradoksalne stosunki w postaci ograniczenia działalności, a nawet likwidowania licznych małych i średnich zakładów elektroinstalacyjnych. Jest to całkowicie sprzeczne z obecnymi planami i założeniami resortu gospodarki, który, opierając się na doświadczeniach Unii Europejskiej, dąży do dalszego wzrostu koniunktury poprzez stwarzanie szans rozwoju małym i średnim gospodarstwom oraz rzemiosłu. W tym samym celu podejmowane są też inicjatywy zmierzające do poprawy prawnego administracyjnego i ekonomicznego otoczenia działalności małych i średnich przedsiębiorstw.

Mam poważne obawy, że obecna sytuacja, a zwłaszcza konflikt na linii przedsiębiorstwa energetyczne - zakłady elektroinstalacyjne zaprzecza idei priorytetowego traktowania małych i średnich przedsiębiorstw oraz rzemiosła. Tym bardziej więc powinna być ona wyjaśniona.

O powadze sprawy świadczy też zaangażowanie ze strony Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów - Delegatury w Katowicach, który wszczął postępowanie dotyczące prawidłowości sposobu wyłaniania wykonawców przyłączy elektroenergetycznych w przetargach organizowanych przez zakłady energetyczne.

Reasumując, pozwalam sobie zauważyć, że restrukturyzacja rynku energetycznego i samych przedsiębiorstw energetycznych nie może polegać na eliminowaniu konkurencji poprzez stosowanie praktyk monopolistycznych. Dlatego też proszę o zajęcie stanowiska w powyższej sprawie i spowodowanie działań umożliwiających normalne funkcjonowanie zakładów elektroinstalacyjnych bez ich dyskryminowania.

Składając niniejszą interpelację, mam nadzieję, że otrzymam z Ministerstwa Gospodarki oraz z Urzędu Regulacji Energetyki odpowiedź w kwestii rzeczywistego stanu rynku usług energetycznych i elektroinstalacyjnych. Wówczas okaże się, czy należy podjąć inicjatywę mającą na celu dokonanie zmian uregulowań prawnych, a zwłaszcza nowelizacji prawa energetycznego i przepisów wykonawczych.


Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie