Spis oświadczeń, oświadczenie, odpowiedź 1, odpowiedź 2
Odpowiedź na oświadczenie senatora Jerzego Kopaczewskiego, złożone na 29. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 31), nadesłał Minister Zdrowia i Opieki Społecznej:
Warszawa, dnia 06.04.1999 r.
Pani
Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej
Szanowna Pani Marszałek,
W nawiązaniu do oświadczenia Pana Senatora Jerzego Kopaczewskiego złożonego na 29 posiedzeniu Senatu w dniu 29 stycznia 1999 r. uprzejmie informuję:
Polityka resortu w zakresie lecznictwa uzdrowiskowego oparta jest o ustawę o uzdrowiskach i lecznictwie uzdrowiskowym z 1966 r. wraz z rozporządzeniami wykonawczymi oraz o ustawę z dnia 6 lutego 1997 r. o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym (Dz.U. nr 28, poz. 153 z późn. zm.).
W listopadzie 1998 r. Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej przy współpracy z dotychczasowymi świadczeniodawcami usług w zakresie lecznictwa opracowało dane dotyczące ilości zrealizowanych skierowań na leczenie uzdrowiskowe i ilości osobodni za lata 1997 i 1998. Opracowany materiał był wykorzystany przy zawieraniu umów przez Kasy Chorych ze świadczeniodawcami i stanowił bazę do rozmów negoc
jacyjnych.Z danych jakie uzyskano od Dyrektorów Regionalnych Kas Chorych wynika, iż po przeprowadzeniu analizy zapotrzebowania i analizy finansowej posiadanych środków, preferencji ubezpieczonych, a także analizy zwrotów skierowań w poprzednich latach, Kasy Chorych ustaliły listy sanatoriów i szpitali uzdrowiskowych z którymi przystąpiły do negocjacji, a następnie zawarły umowy na 1999 r.
Nie zawsze zawarto umowy z tymi samymi sanatoriami co w latach ubiegłych, bowiem oczekiwania ubezpieczonych były inne np. oczekiwano, że będzie więcej skierowań do uzdrowisk nadmorskich do których w poprzednich latach nie było na danym terenie skierowań. Duże znaczenie podczas podejmowania decyzji miało również położenie uzdrowiska, oraz dojazd do niego co wiązało się z wy
maganiami rodziców, proszących o kierowanie dzieci do ośrodków nieodległych od ich miejsca zamieszkania.Po zakończeniu i rozliczeniu I kwartału br. Kasy Chorych i świadczeniodawcy przystąpią do renegocjacji zawartych umów. W związku z tym o ewentualnym rozszerzeniu zawartych przez Kasy Chorych umów na leczenie uzdrowiskowe będzie można mówić dopiero po zakończeniu bilansu I kwartału.
Należy jednak brać pod uwagę fakt, że Kasy Chorych posiadają określone zasoby finansowe i nie jest możliwe, aby w 100% zostały wykorzystane miejsca we wszystkich ośrodkach tego typu w Polsce. Placówki te, będą musiały tak jak dotychczas podejmować działania zmierzające do zapewnienia innych źródeł finansowania. Sprzedając część swoich usług poza systemem ubezpieczenia zdrowotne
go, mają szansę na uzyskanie dodatkowych środków finansowych.W związku z uwagą Pana Senatora dotyczącą łamania prawa przez Kasy Chorych pragnę poinformować, iż zgodnie z ustawą o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym rozpoczął działalność Urząd Nadzoru Ubezpieczeń Zdrowotnych, którego kontroli podlegają Kasy Chorych, Krajowy Związek Kas Chorych oraz świadczeniodawcy w zakresie realizacji umów z Kasami. Zadaniem Urzędu nadzoru jest ochrona interesów osób ubezpieczonych.
Jednocześnie pragnę Pana poinformować, że w związku z dużą ilością napływających pytań dotyczących zagadnień związanych z lecznictwem uzdrowiskowym, w dniu 4 marca 1999 r. zorganizowano konferencję z udziałem wszystkich zainteresowanych stron. Tematem wiodącym była ocena stanu zawierania umów
w zakresie lecznictwa uzdrowiskowego po 2 miesiącach obowiązywania ustawy o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym.W trakcie spotkania ustalono między innymi, że zostanie opracowany jednolity wzór rozliczeń szpitali i sanatoriów uzdrowiskowych z Kasami Chorych. Przedstawiciele Kas Chorych zobowiązali się do płacenia za usługi lecznictwa uzdrowiskowego w terminie 7 dni po otrzymaniu rachunku za zakończony turnus, a w przypadku turnusów dziecięcych w ciągu 7 dni po zakończeniu miesiąca (za wykonane osobodni).
Ponadto ustalono, że w ciągu jednego miesiąca Urząd Nadzoru Ubezpieczeń Zdrowotnych dokona analizy zawartych umów pod kątem formalno - prawnym, tj. czy umowy zawarte są z zakładami opieki zdrowotnej będącymi jednocześnie zakładami lecznictwa uzdrowiskowego na mocy ustawy o uzdrowiskach i lecznictwie uzdrowiskowym.
Z poważaniem
z up. Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej
SEKRETARZ STANU
Maciej Piróg