Spis oświadczeń, oświadczenie, odpowiedź 1, odpowiedź 2


Odpowiedź na oświadczenie senatora Jerzego Kopaczewskiego, złożone na 29. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 31), nadesłał Minister Zdrowia i Opieki Społecznej:

Warszawa, dnia 06.04.1999 r.

Pani
Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowna Pani Marszałek,

W nawiązaniu do oświadczenia Pana Senatora Jerzego Kopaczewskiego złożonego na 29 posiedzeniu Senatu w dniu 29 stycznia 1999 r. uprzejmie informuję:

Polityka resortu w zakresie lecznictwa uzdrowiskowego oparta jest o ustawę o uzdrowiskach i lecznictwie uzdrowiskowym z 1966 r. wraz z rozporządzeniami wykonawczymi oraz o ustawę z dnia 6 lutego 1997 r. o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym (Dz.U. nr 28, poz. 153 z późn. zm.).

W listopadzie 1998 r. Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej przy współpracy z dotychczasowymi świadczeniodawcami usług w zakresie lecznictwa opracowało dane dotyczące ilości zrealizowanych skierowań na leczenie uzdrowiskowe i ilości osobodni za lata 1997 i 1998. Opracowany materiał był wykorzystany przy zawieraniu umów przez Kasy Chorych ze świadczeniodawcami i stanowił bazę do rozmów negocjacyjnych.

Z danych jakie uzyskano od Dyrektorów Regionalnych Kas Chorych wynika, iż po przeprowadzeniu analizy zapotrzebowania i analizy finansowej posiadanych środków, preferencji ubezpieczonych, a także analizy zwrotów skierowań w poprzednich latach, Kasy Chorych ustaliły listy sanatoriów i szpitali uzdrowiskowych z którymi przystąpiły do negocjacji, a następnie zawarły umowy na 1999 r.

Nie zawsze zawarto umowy z tymi samymi sanatoriami co w latach ubiegłych, bowiem oczekiwania ubezpieczonych były inne np. oczekiwano, że będzie więcej skierowań do uzdrowisk nadmorskich do których w poprzednich latach nie było na danym terenie skierowań. Duże znaczenie podczas podejmowania decyzji miało również położenie uzdrowiska, oraz dojazd do niego co wiązało się z wymaganiami rodziców, proszących o kierowanie dzieci do ośrodków nieodległych od ich miejsca zamieszkania.

Po zakończeniu i rozliczeniu I kwartału br. Kasy Chorych i świadczeniodawcy przystąpią do renegocjacji zawartych umów. W związku z tym o ewentualnym rozszerzeniu zawartych przez Kasy Chorych umów na leczenie uzdrowiskowe będzie można mówić dopiero po zakończeniu bilansu I kwartału.

Należy jednak brać pod uwagę fakt, że Kasy Chorych posiadają określone zasoby finansowe i nie jest możliwe, aby w 100% zostały wykorzystane miejsca we wszystkich ośrodkach tego typu w Polsce. Placówki te, będą musiały tak jak dotychczas podejmować działania zmierzające do zapewnienia innych źródeł finansowania. Sprzedając część swoich usług poza systemem ubezpieczenia zdrowotnego, mają szansę na uzyskanie dodatkowych środków finansowych.

W związku z uwagą Pana Senatora dotyczącą łamania prawa przez Kasy Chorych pragnę poinformować, iż zgodnie z ustawą o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym rozpoczął działalność Urząd Nadzoru Ubezpieczeń Zdrowotnych, którego kontroli podlegają Kasy Chorych, Krajowy Związek Kas Chorych oraz świadczeniodawcy w zakresie realizacji umów z Kasami. Zadaniem Urzędu nadzoru jest ochrona interesów osób ubezpieczonych.

Jednocześnie pragnę Pana poinformować, że w związku z dużą ilością napływających pytań dotyczących zagadnień związanych z lecznictwem uzdrowiskowym, w dniu 4 marca 1999 r. zorganizowano konferencję z udziałem wszystkich zainteresowanych stron. Tematem wiodącym była ocena stanu zawierania umów w zakresie lecznictwa uzdrowiskowego po 2 miesiącach obowiązywania ustawy o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym.

W trakcie spotkania ustalono między innymi, że zostanie opracowany jednolity wzór rozliczeń szpitali i sanatoriów uzdrowiskowych z Kasami Chorych. Przedstawiciele Kas Chorych zobowiązali się do płacenia za usługi lecznictwa uzdrowiskowego w terminie 7 dni po otrzymaniu rachunku za zakończony turnus, a w przypadku turnusów dziecięcych w ciągu 7 dni po zakończeniu miesiąca (za wykonane osobodni).

Ponadto ustalono, że w ciągu jednego miesiąca Urząd Nadzoru Ubezpieczeń Zdrowotnych dokona analizy zawartych umów pod kątem formalno - prawnym, tj. czy umowy zawarte są z zakładami opieki zdrowotnej będącymi jednocześnie zakładami lecznictwa uzdrowiskowego na mocy ustawy o uzdrowiskach i lecznictwie uzdrowiskowym.

Z poważaniem

z up. Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej
SEKRETARZ STANU
Maciej Piróg


Spis oświadczeń, oświadczenie, odpowiedź 1, odpowiedź 2