Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie
66. posiedzenie Senatu RP
5 października 2000 r.
Oświadczenie
Szanowny Panie Prezesie!
Wobec rezygnacji pana Marka Piechowiaka z funkcji Rzecznika Praw Dziecka z powodu, jak mi wiadomo, nieprzyznania środków finansowych na funkcjonowanie jego biura, zgłaszam do Prezesa Rady Ministrów, pana Jerzego Buzka następujące zapytanie: jak postępowanie Rządu w stosunku do Rzecznika Praw Dziecka ma się do głoszonej tezy o polityce prorodzinnej i opiece nad dziećmi?
Alarmujące dane o postępującym ubóstwie dzieci, wzrastające koszty edukacji (m.in. ceny podręczników), brak środków na dożywianie dzieci w szkołach, wzrost przestępczości dzieci i młodzieży, nasilanie się narkomanii, nakazują pilne zajęcie się przez rząd tymi problemami. Urząd Rzecznika Praw Dziecka, choć wskutek postawy posłów AWS wyposażony został w nikłe uprawnienia, mógłby spr
zyjać mobilizacji polityki Rządu na rzecz dzieci. Jego działalność pozwoliłaby na realizację konstytucyjnej zasady, zawartej w art. 72 konstytucji, dotyczącej ochrony praw dziecka.Pozbawienie Rzecznika Praw Dziecka środków na funkcjonowanie jego biura świadczy o tym, iż pana Rząd realizuje awuesowską ideologię, skupia się na ochronie "dziecka poczętego", nie widząc potrzeby dalszej troski o zapewnienie prawnych i socjalnych warunków jego rozwoju.
We wrześniu 2001 r. z inicjatywy Zgromadzenia Ogólnego ONZ ma odbyć się drugi światowy szczyt na rzecz dzieci, podczas obrad którego rządy państw członkowskich relacjonować będą, jak w ich krajach zapewnia się warunki życia i prawidłowego rozwoju dzieci.
Uniemożliwienie funkcjonowania urzędu Rzecznika Praw Dziecka źle świadczyć będzie o prowadzonej polityce Rządu w tym zakresie.
Dorota Kempka
Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie