Minister Kultury i Sztuki złożył informację w związku z oświadczeniem senator Doroty Kempki, wygłoszonym na 26. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 29):
Warszawa, 26 stycznia 1999 r.
Pani
Alicja GRZEŚKOWIAK
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej
Wielce Szanowna Pani Marszałek!
W nawiązaniu do oświadczenia senator Doroty Kempki wygłoszonego podczas 26. posiedzenia Senatu RP w dniu 17 grudnia 1998 roku uprzejmie informuję, że Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy została przekazana do samorządu wojewódzkiego w celu prowadzenia w ramach zadań własnych (Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 8 grudnia 1999 r. w sprawie wykazu instytucji kultury o charakterze regionalnym wpisanych do rejestrów prowadzonych przez wojewodów, podlegających przekazaniu do samorządów województw w celu ich prowadzenia w ramach zadań własnych (Dz.U. Nr 148 z 1998 r., poz. 971).
Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego jest prowadzone przez samorząd miasta Bydgoszczy (miasta na prawach powiatu), co nie oznacza zmniejszenia znaczenia i roli Muzeum dla województwa kujawsko-pomorskiego jak i dla kraju. W samorządzie wojewódzkim pozostawiono dwa inne muzea: Muzeum Etnograficzne w Toruniu oraz Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej z Włocławka - zgodnie z Rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z dnia 8 grudnia 1998 r. w sprawie wykazu instytucji kultury o charakterze regionalnym wpisanych do rejestrów prowadzonych przez wojewodów, podlegających przekazaniu do samorządów województw w celu ich prowadzania w ramach zadań własnych (Dz.U. Nr 148 z 1998 r., poz. 971).
Nie mogę się zgodzić z wypowiedzią Pani Senator Doroty Kempki, że przeniesienie Muzeum Okręgowego do powiatu grodzkiego bydgoskiego spowoduje jakiekolwiek ograniczenie w działalności muzeum. Celem reformy, o której zasadach zadecydował Sejm jest m.in. przekazanie kompetencji decyzyjnych o działalności instytucji kultury, ich randze i oddziaływaniu jak najbliżej środowiska, które z instytucji tych korzysta.
Z poważaniem
J. Wnuk-Nazarowa