Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie


66. posiedzenie Senatu RP

5 października 2000 r.

Oświadczenie

Ze środowiska sędziowskiego docierają do nas sygnały świadczące o zaniepokojeniu wywołanym perspektywą likwidacji sądów okręgowych funkcjonujących w prawie wszystkich ośrodkach, które w rezultacie reformy administracyjnej utraciły rangę miast wojewódzkich.

Jednym z koronnych argumentów używanych przy tej okazji jest rzekoma potrzeba dostosowania obszarów działania sądów do granic nowo utworzonych województw. Akurat ten argument wydaje się chybiony, skoro rozdział władzy wykonawczej i sądowniczej stanowi fundament, podstawowy kanon współczesnej państwowości. Tej zasadzie służyłoby raczej stworzenie struktury organizacyjnej wymiaru sprawiedliwości nie związanej z układem administracyjnym kraju.

Zasadniczym argumentem za utrzymaniem dotychczasowej struktury sądownictwa jest względna bliskość miejsca, gdzie działy się rozpatrywane sprawy i bliskość ludzi, których te sprawy bezpośrednio dotyczą. Przykład sądu okręgowego we Włocławku, rozpatrującego około siedmiu tysięcy spraw, w których orzeka dwudziestu jeden sędziów, dowodzi, iż jego efektywność jest wyższa niż przeciętne wskaźniki trwania postępowania w skali kraju. Sąd ten osiąga również bardzo dobre wyniki w ściąganiu należności sądowych, uzyskując skuteczność ponad 90%. Jest on również jednym z dwunastu w kraju, w których testowane są najnowsze rozwiązania dotyczące komputeryzacji sal z użyciem laptopów.

Jesteśmy wraz z senatorem Jerzym Kopaczewskim współautorami tego oświadczenia, którego jestem lektorem, a w którym chodzi o to, że rezygnacja z obecnej struktury sądów okręgowych i ich lokalizacji nie przyczyniłaby się do poprawy funkcjonowania. Wręcz przeciwnie, pogorszyłaby jeszcze stan sądownictwa w Polsce. W tym sensie, że sądy są niewydolne, zawalone sprawami, które się kumulują i czas ich rozpatrywania przedłuża się.

Mamy nadzieję, że pan minister Lech Kaczyński, który dotąd dał się poznać na tym stanowisku z jak najlepszej strony, starannie rozważy argumenty i racje, a w rezultacie nie pozbawi Polski sprawnie działających sądów okręgowych.

Uprzejmie proszę pana ministra, wraz z moim kolegą wielce czcigodnym senatorem Jerzy Kopaczewskim, o zajęcie w tej sprawie stanowiska. Ponieważ nie chciałbym sprowadzać całego tego złożonego zagadnienia do kontekstu lokalnego sądu okręgowego we Włocławku, chociaż sąd ten ma bardzo wiele osiągnięć, to pozwolę sobie potraktować informację dotyczącą funkcjonowania sądu okręgowego we Włocławku jako załącznik do mojego oświadczenia, z prośbą o przekazanie go również na ręce pana ministra Lecha Kaczyńskiego.


Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie