Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie


75. posiedzenie Senatu RP

14 lutego 2001 r.

Oświadczenie

Oświadczenie złożone
przez senatora Zbigniewa Gołąbka

skierowane do ministra zdrowia Grzegorza Opali

Szanowny Panie Ministrze!

Działając w imieniu Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków, zwracam się do Pana Ministra z uprzejmą prośbą o podjęcie stosownych działań zmierzających do dokonania poprawki do art. 58 ust. 1 ustawy o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym z dnia 6 listopada 1997 r. (Dz.U. nr 28 poz. 153 z 1997 r. z późniejszymi zmianami) przez umieszczenie diabetologa wśród lekarzy wymienionych w tym artykule.

Uzasadniając potrzebę innego uregulowania w tym zakresie niż dotychczasowe, należy dodać, że w naszym kraju choruje na cukrzycę od około półtora miliona do dwóch milionów osób, co stanowi 5% naszej populacji powyżej dziewiętnastego roku życia. Jak wynika z opracowań polskich naukowców, w tym konsultanta krajowego, pana profesora Jana Tatonia, liczba dzieci i młodzieży chorujących na cukrzycę to dwadzieścia jeden tysięcy osób. W ciągu najbliższych dwudziestu pięciu lat przewiduje się wzrost zachorowań o 40-50%. Według obecnego stanu prawnego, skierowanie przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej do specjalisty diabetologa jest wielkim utrudnieniem dla tak dużej grupy osób chorych na cukrzycę  - powoduje, że leczenie tej choroby rozpoczyna się ze znacznym opóźnieniem. Dlatego pilną potrzebą  staje się zmiana treści art. 58 przez dodanie "lekarza diabetologa".

Cukrzyca jest chorobą przewlekłą i nieuleczalną, chociaż przy właściwym postępowaniu i leczeniu umożliwia życie w warunkach zbliżonych do życia osoby zdrowotnej. W 1999 r. na skutek powikłań z powodu cukrzycy amputowano około ośmiu tysiącom sześciuset osobom kończyny dolne, co było wynikiem w porę nierozpoznanej tak zwanej stopy cukrzycowej; jak też straciło wzrok z powodu neuropatii sześć tysięcy dwieście osób. Z danych, jakie posiada Polskie Stowarzyszenie Diabetyków, wynika, że leczenie cukrzycy przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej daje mierne wyniki. Koniecznym byłoby, z punktu widzenia interesu społecznego, aby leczeniem cukrzycy, w szczególności w pierwszej fazie, zajmowali się lekarze diabetolodzy, tak jak jest to uregulowane w większości krajów Europy i świata. Złe leczenie cukrzycy przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, mających niewielkie przygotowanie z zakresu diabetologii, prowadzi do częstej hospitalizacji i przewlekłego leczenia szpitalnego, co ma wpływ także na zwiększenie wydatków państwa na ten cel. Na uwagę zasługuje również fakt, że w obecnej sytuacji osoby chore na cukrzycę mają duże trudności z uzyskaniem skierowania do lekarza diabetologa, co znacznie wydłuża proces leczenia i działa na niekorzyść pacjentów.

Jestem zdania, że proponowane uregulowanie prawne wpłynęłoby na lepsze leczenie cukrzycy, zmniejszyłoby nakłady państwa na pokrycie kosztów leczenia nierozpoznanych w porę powikłań cukrzycowych, zaś osoby chore na cukrzycę będą mogły normalnie się uczyć, pracować i być pełnowartościowymi obywatelami kraju. Koszty poniesione przez państwo tym zakresie byłyby minimalne, a na rozwiązanie tego problemu czeka około dwóch milionów osób.

Z poważaniem
Zbigniew Gołąbek


Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie