Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie
73. posiedzenie Senatu RP
11 stycznia 2001 r.
Oświadczenie
Panie Marszałku! P
anowie Senatorowie! Szanowni Pracownicy Kancelarii Senatu!Mam siedem oświadczeń. Dwa ostatnie kieruję razem z senatorem Zbigniewem Kruszewskim.
Pierwsze oświadczenie kieruję do ministra gospodarki i prezesa Agencji Rozwoju Przemysłu SA w Warszawie.
W nawiązaniu do oświadczenia z dnia 7 grudnia 2000 r. i pozytywnej odpowiedzi ministra gospodarki z 2 stycznia 2001 r. dotyczącej produkcji nitrocelulozy w Pionkach uprzejmie proszę o wykupienie oddziału nitrocelulozy od syndyka masy upadłościowej "Pronit".
Przypomnę, że obowiązkiem rządu jest zabezpieczenie środków na ten cel, wyłonienie wykonawcy do koniecznego dokończenia rozpoczętej modernizacji oddziału nitrocelulozy do opłacalnego poziomu minimalnego 2,5 tysiąca t rocznie, w drodze publicznego przetargu. Najlepiej byłoby, gdyby zostali do niego dopuszczeni wykonawcy krajowi.
W komisji przetargowej powinni uczestniczyć najwybitniejsi specjaliści, w tym profesorowie Politechniki Warszawskiej, Politechniki Łódzkiej oraz Wojskowej Akademii Technicznej.
Ponownie zwracam się z prośbą o przyspieszenie wykupienia od syndyka masy upadłościowej byłych Zakładów Metalowych "Łucznik" dla nowo powstałej fabryki broni, która powinna prowadzić produkcję zbrojeniową. Okresowo prowadzi ją bowiem syndyk i są z tym kłopoty. Aby to się stało, ARP winna spowodować regulację własności majątku i zabezpieczyć nakłady finansowe na produkcję i zatrudnienie.
Doceniając wkład Agencji Rozwoju Przemysłu, ministra gospodarki, ministra spraw wewnętrznych i administracji w rozwiązanie tych problemów, pozwalam sobie zauważyć, że niespełnienie tych warunków byłoby działaniem na szkodę państwa polskiego oraz stanowiłoby poważne zagrożenie obronności kraju.
Z wyrazami szacunku, Zbigniew Gołąbek.
Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie