Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie


70. posiedzenie Senatu RP

7 grudnia 2000 r.

Oświadczenie

Wielce Szanowny Panie Premierze!

W załączeniu przesyłam wspólne stanowisko przyjęte przez izby rolnicze Polski południowo-wschodniej w sprawie przyspieszenia prac nad projektem ustawy o zmianie ustawy o izbach rolniczych oraz zmianie niektórych ustaw zaproponowanych przez Krajową Radę Izb Rolniczych w uchwale nr 6/2000 z dnia 23 sierpnia 2000 r.*

Zgłoszone propozycje zostały przyjęte przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a nadto otrzymały pozytywną rekomendację KERM.

Środowisko jest wysoce zaniepokojone przedłużającymi się pracami nad wyżej wymienionym projektem oraz brakiem decyzji o przekazaniu go pod obrady Sejmu RP. Obecnie obowiązująca ustawa z dnia 14 grudnia 1995 r. o izbach rolniczych zawiera wiele przestarzałych uregulowań, które wymagają pilnej nowelizacji (DzU z 1996 r. nr 1, poz. 3 z późniejszymi zmianami).

Izby rolnicze, wybrane w wyborach demokratycznych podobnie jak samorząd terytorialny, są instytucją publicznego zaufania. Są największą samorządową organizacją rolników skupiającą wszystkich płatników podatku rolnego.

W partnerskiej współpracy z MRiRW izby rolnicze działają na rzecz rozwiązywania problemów rolnictwa, wpływają na kształtowanie polityki rolnej państwa i uczestniczą w jej realizacji. Szczególna rola izb rolniczych w procesie przebudowy świadomości rolników, działań podejmowanych na rzecz transformacji polskiego rolnictwa w dostosowaniu go do wymogów obowiązujących w krajach Unii Europejskiej stanowi podstawę troski rządu o rozwój i przyszłość izb rolniczych, a nadto priorytetowego potraktowania zgłoszonego projektu wyżej wymienionej ustawy.

Z należnym szacunkiem i poważaniem

Zbigniew Gołąbek


Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie