Spis oświadczeń, oświadczenie


Minister Zdrowia przekazał odpowiedź na oświadczenie senatora Zbigniewa Gołąbka, złożone na 55. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 60):

Warszawa, 17 maja. 2000 r.

Pani
Alicja Grześkowiak

Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowna Pani Marszałek

W związku z oświadczeniem pana Senatora Zbigniewa Gołąbka złożonym w dniu 14 kwietnia br. podczas posiedzenia Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, przekazanym przy piśmie Pani Marszałek z dnia 19 kwietnia br. - uprzejmie wyjaśniam.

Odnosząc się do przedstawionego przez Pana Senatora problemu dotyczącego dotacji dla samorządu pielęgniarek i położnych na realizację czynności przejętych od administracji państwowej pragnę poinformować, że w ustawie budżetowej na 1999 r. zostały ujęte środki na realizację zadań wykonywanych przez samorządy zawodowe w wysokości 75% środków przekazanym izbom w 1998 r.

W związku z ograniczeniem wysokości środków dotacja dla izb pielęgniarek i położnych na 1999 r. została podzielona na dwa etapy. I etap uwzględniał uzgodnienia przyjęte na spotkaniu, które odbyło się dnia 28.07.99 r. dotyczącym podziału środków metodą historyczną tj. dotacja przekazana poszczególnym izbom z 1998 r. została zredukowana do 75% i zgodnie z upływem czasu tj. okresu od 1 stycznia 1999 r. do 31 sierpnia 1999 r. pierwsza zaliczka została skalkulowana na okres 8 miesięcy. II etap uwzględniał zmiany obszaru działania poszczególnych izb, a wysokość przyznanych środków uwzględniała zgłoszoną przez okręgowe izby liczbę zatrudnionych pielęgniarek i położnych na ich obszarze działania wg stanu na dzień 30.09.1999 r.

Zgodnie z przyjętym trybem działania poszczególne okręgowe izby składają corocznie plany finansowe realizacji czynności przejętych od administracji państwowej. Plany te jednak nie stanowią podstawy do przekazania środków, lecz jeden z parametrów podziału dotacji. W przypadku Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Radomiu podstawowym parametrem redukującym wysokość przyznanej dotacji na 1999 r. była liczba zatrudnionych pielęgniarek i położnych według stanu na 30.09.1999 r. na jej obszarze działania zgłoszona przez Okręgową Radę.

Natomiast w 2000 r. Ministerstwo Zdrowia zaplanowało dla samorządu pielęgniarek i położnych kwotę w wysokości 3 000 000 zł, co oznacza wzrost o 10,1% w stosunku do 1999 r. Obecnie prowadzone są negocjacje z Naczelną Radą Pielęgniarek i Położnych nt. przekazania środków dla poszczególnych okręgowych izb oraz Naczelnej Izby.

W sprawie objęcia dofinansowaniem nowych zadań realizowanych przez samorząd zawodowy takich jak: wydawanie zezwoleń na prowadzenie praktyki indywidualnej czy organizację kształcenia podyplomowego uprzejmie informuję, że w aktualnym stanie prawnym brak jest podstawy umożliwiającej przekazywanie środków budżetowych na w/wym. cele. Wyjaśnienia wymaga jednak, że powyższe działania prowadzone przez okręgowe izby są połączone z odpłatnością ponoszoną przez zainteresowane podmioty.

W kwestii dotyczącej zmiany postanowień rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie stażu podyplomowego pielęgniarek i położnych uprzejmie wyjaśniam, że aktualnie przygotowywana jest nowelizacja w/wym. rozporządzenia. Projekt rozporządzenia został skierowany do uzgodnień m.in. przekazany samorządowi zawodowemu w miesiącu kwietniu. Ponadto pragnę wyjaśnić, że dla potrzeb zabezpieczenia finansowania realizacji staży podyplomowych pielęgniarek i położnych przy planowaniu budżetu państwa gromadzone są szczegółowe informacje nt. liczby uczniów szkół pielęgniarek oraz szkół położnych i adekwatnie kalkulowana wielkość środków, co wyklucza możliwość nie zabezpieczenia niezbędnych środków finansowych na odbywanie stażu dla wszystkich absolwentów szkół i zakładów organizujących staże.

Odnosząc się do poruszonej przez Pana Senatora sprawy wynagrodzenia minimalnego obowiązującego wszystkich pracodawców pragnę poinformować, że problem ten znalazł odzwierciedlenie w projekcie rządowym ustawy o minimalnym wynagrodzeniu, która pozostaje obecnie przedmiotem prac Sejmowej Podkomisji Nadzwyczajnej.

W kwestii dotyczącej wykonania delegacji art. 55 a ustawy o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym w zakresie opracowania przez samorządy terytorialne planu zabezpieczenia ambulatoryjnej opieki zdrowotnej pragnę wyjaśnić, że w toku prac Sejmowej Podkomisji Zdrowia pozostaje nowelizacja ustawy o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym, w której przewiduje się wykreślenie w/wym. zapisów.

Problem zabezpieczenia ambulatoryjnej opieki zdrowotnej zostanie szeroko potraktowany w opracowywanej aktualnie ustawie o ochronie zdrowia.

Z wyrazami szacunku

Franciszka Cegielska


Spis oświadczeń, oświadczenie