Spis oświadczeń, oświadczenie, odpowiedź 2, odpowiedź 3
Minister Edukacji Narodowej przekazał informację w związku z oświadczeniem
senatora Zbigniewa Gołąbka, złożonym na 42. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 47):Warszawa, 1999.10.11
Pani
Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej
Szanowna Pani Marszałek,
Odpowiadając na przesłane mi przez Panią Marszałek przy piśmie nr DT-043/392/99/IV z dnia 30 września br. oświadczenie złożone przez Senatora Zbigniewa Gołąbka w sprawie wypowiedzenia umowy o pracę pielęgniarkom zatrudnionym w Domu Dziecka w Kozienicach pragnę podzielić się następującymi uwagami i poinformować o działan
iach MEN w tej sprawie.1. Podzielam w pełni stanowisko sformułowane przez Pana Senatora, bowiem obowiązkiem państwa jest zapewnienie wszystkim dzieciom, a szczególnie pozbawionym możliwości wychowywania się w rodzinie naturalnej odpowiednich warunków opiekuńczo-wychowawczych.
2. Dom Dziecka w Kozienicach jest placówką, która zapewnia opiekę dzieciom w wieku od 1 miesiąca życia do lat 4. Łącznie przebywa w nim 44 dzieci w tym 27-ro do 2 roku życia.
3. Do końca 1998 r. stałą opiekę pielęgniarek w siedzibie placówki regulowało rozporządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 5 listopada 1992 r. w sprawie zakresu, organizacji oraz form opieki zdrowotnej nad uczniami (Dz. U. nr 87, poz. 441). W związku z wejściem w życie z dniem 1 stycznia br. ustawy z
dnia 6 lutego 1997 r. o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym (Dz. U. Nr 28, poz. 153 z późn. zm.) zmieniła się postawa finansowania świadczeń pielęgniarskich w tych placówkach.Opieka medyczna w szkołach i placówkach nie jest już organizowana na podstawie szczegółowego aktu wykonawczego, ale na podstawie ogólnych przepisów ustawy o ubezpieczeniu zdrowotnym.
4. Reforma służby zdrowia spowodowała poważne trudności w zapewnieniu stałej opieki medycznej w placówkach opiekuńczo-wychowawczych. Ze szczególnym nasileniem problem ten wystąpił w domach dziecka dla dzieci młodszych, gdzie przebywają dzieci od urodzenia, bardzo często chore i z poważnymi wadami rozwojowymi.
5. W MEN - departamencie odpowiedzialnym za funkcjonowanie placówek opiekuńczo-wychowawczych powołano zespół monitorujący zabezpieczenie opieki medycznej w tych placówkach, ze szczególnym uwzględnieniem domów dziecka dla dzieci młodszych.
Po zebraniu informacji od 16 kuratorów oświaty wystąpiono w tej sprawie do P. Anny Knysok - pełnomocnika Rządu do Spraw Wprowadzania Powszechnego Ubezpieczenia Zdrowotnego. W wyniku tej interwencji P. Anna Knysok przekazała pismo (z dnia 31 stycznia 1999 r.) do Dyrektorów Kas Chorych w sprawie zatrudniania personelu medycznego w domach małego dziecka (kopia w załącze
niu). Zostało również wysłane do P. A. Knysok pismo Podsekretarza Stanu MEN w sprawie rozważenia możliwości systemowego rozwiązania problemu zapewnienia opieki pielęgniarskiej i lekarskiej w placówkach opiekuńczo-wychowawczych z uwzględnieniem we wprowadzanych reformach służby zdrowia sytuacji wychowanków.6. Mając świadomość, iż na wprowadzane reformy nałożył się nie zapowiedziany wcześniej program oszczędnościowy ograniczający budżet w sferze wydatków publicznych (o ok. 25%) - uważam, że w placówkach opiekujących się dziećmi w wieku noworodkowym i niemowlęcym, a także dzieciom chorym należy zapewnić stałą opiekę pielęgniarską w miejscu ich pobytu.
Przekazując powyższe pragnę poinformować Panią Marszałek, iż w większości domów dziecka dla dzieci małych kasy chorych zapewniły opiekę medyczną. Wyrażam więc nadzieję, iż nasze działania wsparte przez senatorów przyczynią się do zapewnienia przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej takiej opieki wszystkim placówkom, w których jest ona niezbędna a niewątpliwi
e do takich należy Dom dziecka w Kozienicach.Z poważaniem