Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie


37. posiedzenie Senatu RP

18 czerwca 1999 r.

Oświadczenie

Uprzejmie proszę pana premiera o podjęcie wszelkich działań w celu ratowania największego radomskiego przedsiębiorstwa, jakim są Zakłady Metalowe "Łucznik" S.A. Organem założycielskim i właścicielem posiadającym 100% udziałów w spółce jest skarb państwa. Produkcja przemysłu radomskiego, w tym Zakładów Metalowych, w latach powojennych w około 70% była nakierowana na potrzeby Stanów Zjednoczonych i Europy Zachodniej, głównie Niemiec. Mimo postępowań układowych, brak konkretnych działań rządów lat dziewięćdziesiątych w procesie restrukturyzacji przemysłu metalowo-obronnego, skórzanego oraz zamówień na sprzęt wojskowy na poziomie zapewniającym właściwe funkcjonowanie doprowadziły zakłady radomskie, w tym Zakłady Metalowe, do zapaści ekonomicznej, a tym samym zubożenia mieszkańców miasta.

Projekt programu restrukturyzacji zakłada częściową prywatyzację większości spółek sektora obronnego. Prywatyzacja ta będzie dotyczyć przede wszystkim majątku wykorzystywanego do produkcji cywilnej. Powinno to umożliwić dokapitalizowanie tej grupy przedsiębiorstw, unowocześnienie jej produkcji oraz pozyskanie nowych rynków zbytu.

Równolegle z pracami nad programem restrukturyzacji prowadzone są intensywne prace nad pakietem towarzyszących mu osłon socjalnych. Środki przeznaczone na program socjalny pozwolą na dokonanie restrukturyzacji zatrudnienia, umożliwią wcześniejsze odchodzenie na emerytury oraz zagwarantują pomoc podczas przekwalifikowania się pracowni8ków zmuszonych podjąć pracę poza przemysłem obronnym.

Niezależnie od wyżej wymienionych prac w 1998 r. podejmowane były różnorodne doraźne działania mające na celu poprawę bieżącej sytuacji spółek znajdujących się w najtrudniejszym położeniu. Do najistotniejszych działań w stosunku do ZM "Łucznik" S.A. należały między innymi złożenie zamówień na zakup uzbrojenia i części zamiennych, zgodnie z programem restrukturyzacji armii, i zmiany sprzętu strzeleckiego na zgodny z normami NATO. Zamówienia te powinny wynosić od dziesięciu do piętnastu tysięcy sztuk rocznie. Zwiększenie takie mogłoby być spowodowane wymianą barterową na sprzęt stary, wycofywany ze względu na niekompatybilność ze sprzętem NATO. Częściowe oddłużenie zakładów może nastąpić poprzez dokonywanie zamiany wierzytelności skarbu państwa, stanowiących zobowiązania podatkowe na akcje spółki oraz zbywanie zbędnych części nieruchomości.

Dokonano też zmian we władzach spółki oraz zobligowano je do rozpoczęcia uzgodnionego programu restrukturyzacji wewnętrznej. Pomimo wielu działań wewnętrznych, w tym znacznych redukcji zatrudnienia, które w tym roku osiągną tysiąc trzysta osób z liczącej cztery tysiące pracowników załogi "Łucznika", bez wynagrodzeń zaległych i bieżących oraz odpraw dla zwalnianych pracowników, funkcjonowanie firmy w zakresie realizacji produkcji i rozwoju myśli technicznej jest również bardzo trudne. Obecnie dla wegetujących ludzi pracujących w "Łuczniku" niezbędna jest pomoc finansowa na wypłatę zaległych wynagrodzeń. Narastające społeczne napięcie grozi niekontrolowanymi reakcjami. Wielokrotnie już załoga "Łucznika" wychodziła na ulicę. Dzisiaj także jest w Warszawie.

Pragnę poinformować, że sytuacja przemysłu radomskiego jest katastrofalna. Brak miejsc pracy, z powodu upadającego przemysłu powoduje bardzo wysokie bezrobocie. Program "Dialog i rozwój" nie jest realizowany, a mimo zapowiedzi, brakuje środków dla województw, które straciły status województwa.

W związku z powyższym zwracam się do pana premiera o pomoc dla firmy zatrudniającej ludzi, którzy chcą godnie żyć i pracować na rzecz obronności państwa, posiadając niekwestionowane predyspozycje. Byłbym wdzięczny panu premierowi za spowodowanie przesłania mi programu restrukturyzacji przemysłu zbrojeniowego i programu osłonowego, a zwłaszcza bezzwłoczne wdrożenie go w życie.

Zbigniew Gołąbek


Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie