Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, następne oświadczenie


24. posiedzenie Senatu RP

3 grudnia 1998 r.

Oświadczenie

Wchodząca w życie od 1 stycznia 1999 r. reforma administracyjna kraju oznacza dla dwustupięćdziesięciotysięcznego Radomia przewidywaną degradację cywilizacyjną, bez zapowiadanej rekompensaty. Jako zwolennik reform byłem za systemem średnich województw. Radom - drugie po Warszawie centrum społeczno-gospodarcze z liczącym się potencjałem intelektualnym, kulturowym i ekonomicznym został bardzo źle potraktowany.

Mimo uprawnień wynikających z ustawy o obowiązkach posłów i senatorów, parlamentarzyści ziemi radomskiej nie byli informowani o propozycjach dotyczących między innymi zarządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji czy o programie "Dialog i Rozwój", mimo zgłaszanych zapotrzebowań.

W wyniku koniecznej decentralizacji mieszkańcy województwa radomskiego będą zmuszeni załatwiać swoje sprawy w Warszawie, Ostrołęce, Ciechanowie, Płocku i Siedlcach, a z dwudziestu czterech dotychczasowych administracji w Radomiu pozostanie tylko jedna, za którą dziękujemy. Zgłaszam wniosek, by pan minister spowodował zmiany w tymczasowym statucie urzędu mazowieckiego, a następnie powołanie w statucie wojewody mazowieckiego delegatury w Radomiu, zgodnie z potrzebami wynikającymi z zadań kompetencyjnych i jakości obsługi petentów, w tym Delegatury Kuratorium Oświaty w Płocku i oddziałów pozostałych administracji. Przypomnę, że część zadań przechodzi z gmin do powiatów.

Potwierdziła się moja obawa wyrażana na forum Senatu, także przy okazji oświadczenia w sprawie pozbawienia radomskiego powiatu ziemskiego siedziby. Rozmija się z rzeczywistością wypowiedź szefa służby cywilnej, pana Jana Pastwy podczas narady dyrektorów generalnych. Jest jeszcze szansa na sensowną decentralizację, o którą nam chodzi. W wyniku utraty statusu miasta wojewódzkiego Radom traci 70% dotychczasowego zatrudnienia, co przy tak wysokiej stopie bezrobocia ma znaczenie. Do tego dodajmy zmniejszenie nakładów finansowych na cele rozwojowe.

Na szczęście Radom ma jeszcze szansę na delegaturę sejmiku samorządowego Mazowsza. Będzie to autentyczne oddanie kompetencji administracji rządowej i społecznej kontroli, sprawowanej przez demokratycznie wybranych radnych.

Stąd też proszę pana ministra, by pełnomocnik rządu do spraw tworzenia urzędu marszałkowskiego na Mazowszu uwzględnił potrzebę prowadzenia spraw i zatrudnienia niekwestionowanych specjalistów Urzędu Wojewódzkiego w Radomiu z zakresu między innymi geodezji, zagospodarowania przestrzennego, służby zdrowia, rozwoju regionalnego.

Cenię pozytywne dokonania pana ministra. Byłbym wdzięczny za wyznaczenie terminu spotkania - zgodnie z naszą rozmową sprzed tygodnia - i za możliwość rozmowy o sprawach tak istotnych dla reform i mieszkańców ziemi radomskiej.


Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, następne oświadczenie