Spis oświadczeń


24. posiedzenie Senatu RP

3 grudnia 1998 r.

Oświadczenie

Oświadczenie dotyczy przyspieszenia restrukturyzacji przemysłu zbrojeniowego, a zwłaszcza Zakładów Metalowych "Łucznik" w Radomiu.

Ponad rok temu rząd Włodzimierza Cimoszewicza przyjął założenia programu modernizacji sił zbrojnych na lata 1998-2012. Ten piętnastoletni program został dobrze przyjęty w Wojsku Polskim i przez naszych partnerów w NATO. Niektórzy ministrowie rządu pana premiera nie doceniają tego programu zapowiadając, że zostanie on szybko zmodyfikowany.

Zdaniem załóg pracowniczych, ta roczna praca to w dużym stopniu czas stracony. Powstała niepotrzebna luka czasowa, masa wątpliwości i niepewności. Zamiast modyfikować dobry piętnastoletni program modernizacji sił zbrojnych i szukać możliwości stuprocentowego jego sfinansowania - poddano go w wątpliwość.

Rząd powinien jak najszybciej zaprezentować publicznie założenia programu modernizacji, aby zakończyć fazę nieustannych dyskusji i niepewności. Pozwoli to na podjęcie energicznych przekształceń w polskim przemyśle zbrojeniowym. Pozwoli też na wyzbycie się ciągle nadmiernej i zbędnej infrastruktury. Niepokoi to, że poziom wydatków na modernizację ma być zmniejszony w 1999 r. o 11%. Udział w PKB spadłby z 2,3% w 1998 r. do 1,91% w 1999 r.

Sądzę, że zainteresuje pana premiera wiedza fachowców z tej dziedziny tak, by nie cierpiała na tym sprawa polska oraz gospodarczy i obronny interes Polski; by zbrojeniówka uzyskała stabilizację, a nie chyliła się ku upadkowi. W kraju, w tym także w Radomiu, spontanicznie powstają społeczne komitety ratowania przemysłu zbrojeniowego z udziałem niekwestionowanych autorytetów, w tym NSZZ "Solidarności".

Doceniam rolę rządu pana premiera w rozwiązywaniu spraw górnictwa, azbestu czy Stoczni Gdańskiej. Chciałbym tylko, by była świadomość, że dla Radomia ZM "Łucznik" ekonomicznie znaczą więcej niż Stocznia Gdańska dla Gdańska.

Intencje pana premiera doceniam, obawiam się tylko, czy w merytorycznych resortach myśli się tak samo.

Na przykład obiecano rekompensatę dla Radomia za utratę statusu miasta wojewódzkiego oraz zapowiedziano na spotkaniu w Grójcu, we wrześniu 1998 r., budowę drugiej nitki trasy E-7 Grójec-Jedlińsk. Tymczasem w planach Ministerstwa Transportu inwestycja ta została przełożona na lata 2015-2020. Podobnie budowa Szpitala Radom-Józefów zostaje przedłużona do 2002 r. Oczekuję zajęcia stanowiska także w tych sprawach.

Wracając do przedmiotowego oświadczenia, chodzi o to, by ze strony rządu nie napływały w tej sprawie sprzeczne sygnały. Chcemy poznać propozycje rządowe uwzględniając konieczność zabezpieczenia zapasów wyrobów ZM "Łucznik" na potrzeby obronne, wielkość eksportu i lokalizowanie zamówień rządowych dla potrzeb wszystkich służb mundurowych u własnego producenta, bez zbędnych i kosztownych pośredników. Chodzi przede wszystkim o wykorzystanie potencjału ludzkiego i materialnego ZM "Łucznik", a także wydzielonej produkcji cywilnej i o pozyskanie dla niej inwestora strategicznego. Maszyny do szycia mają rynki zbytu. Czy wykup długów tak strategicznych zakładów przez osoby prywatne nie będzie problemem?

Byłoby dobrze, gdyby rząd, który teraz podejmuje decyzję o produkcji tablic rejestracyjnych - a wszystkie przecież muszą być wymienione - ulokował zamówienie w tym obszarze potencjału przemysłowego.

Program restrukturyzacji, procedury i harmonogram na pewno spowodują oczekiwane zmiany.


Spis oświadczeń