Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie


66. posiedzenie Senatu RP

5 października 2000 r.

Oświadczenie

Dotyczyło ono uprawnień do podwyższonego zasiłku przedemerytalnego dla osób niezamieszkałych w gminie uznanej za zagrożoną szczególnie wysokim bezrobociem strukturalnym, które znalazły się w grupie co najmniej stu osób, zwalnianych z przyczyn dotyczących zakładu pracy. Chodzi o przypadek, kiedy wykonywały one pracę na terenie jednego powiatowego urzędu pracy. Mam tu na myśli zwolnienia, jakie nastąpiły w spółkach powstałych na bazie zakładów "Predom-Eda" w Poniatowej. W czerwcu były tam zwolnienia, które objęły ponad stu pracowników.

Regulacja dotycząca tego zagadnienia zawarta jest w art. 37 ust. 5 ustawy z dnia 14 grudnia 1994 r. o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu, Dziennik Ustaw z 1997 r. nr 25, poz. 128, ze zmianami. Stanowi on, iż zasiłek przedemerytalny w podwyższonej wysokości przysługuje osobie niezamieszkałej w gminie, uznanej za zagrożoną wysokim bezrobociem, strukturalnym, jeżeli stosunek pracy lub stosunek służbowy rozwiązany został z przyczyn dotyczących zakładu pracy, w okresie dłuższym niż trzy miesiące z co najmniej stu pracownikami, wykonującymi pracę na terenie jednego powiatowego urzędu pracy.

Treść tego przepisu wyraźnie odnosi się do osób zwalnianych na terenie jednego powiatowego urzędu pracy, a nie, jak to miało miejsce przed nowelizacją ustawy dokonanej 31 marca bieżącego roku, do osób zwolnionych z jednego zakładu pracy, w okresie trzech miesięcy, na lokalnym rynku pracy. Na terenie powiatowego urzędu pracy musi znaleźć się co najmniej stu pracowników zwolnionych z przyczyn dotyczących zakładu pracy, aby osoby te mogły uzyskać zasiłek przedemerytalny w podwyższonej wysokości.

Może to być więc mniejsza grupa osób zwolnionych z kilku zakładów pracy pod warunkiem, że w sumie na obszarze działania powiatowego urzędu pracy będzie co najmniej stu pracowników. Zgodnie zresztą z zapisem wprowadzonym do cytowanej już przeze mnie przedmiotowej ustawy. Mówi się tam, że zasiłek przedemerytalny w wysokości określonej w ust. 3 przysługuje również osobie niezamieszkałej w powiecie, gminie uznanej za zagrożoną szczególnie wysokim bezrobociem strukturalnym, jeżeli stosunek pracy lub stosunek służbowy rozwiązany został z przyczyn dotyczących zakładu pracy, w okresie nie dłuższym niż trzy miesiące, z co najmniej stu pracownikami, wykonującymi pracę na terenie jednego powiatowego urzędu pracy.

A teraz, jak to się ma do odpowiedzi, jakie otrzymał pan burmistrz Poniatowej od Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, w piśmie nr DRP.III.024/862/1B2000 z dnia 13 września bieżącego roku. Cytuję fragment dotyczący interpretacji tego zapisu: "Zgodnie z intencją ustawodawcy, prawo do podwyższonego zasiłku przedemerytalnego, zgodnie z art. 37 ust. 5, odnosi się jednak, tak jak miało to miejsce poprzednio, tylko do osób, z którymi rozwiązanie stosunku pracy lub stosunku służbowego nastąpiło przez jeden zakład pracy, który rozwiązał z pracownikami stosunek pracy lub stosunek służbowy, z przyczyn dotyczących zakładu pracy, w okresie nie dłuższym niż trzy miesiące". Jest tu wyeksponowany jeden zakład pracy, natomiast w ustawie, w odpowiednim zapisie, tego wyeksponowania brakuje.

I następne pismo - z Krajowego Urzędu Pracy z dnia 3 sierpnia bieżącego roku, departament prawny to pismo wystosował, nr OP-022/1446/33/SS/2000. Zapis dotyczący interpretacji: "Przepis art. 37 ust. 5 ustawy o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu w brzmieniu ustalonym nowelizacją z dnia 31 marca 2000 r. [...] należy interpretować w ten sposób, że dotyczy osób zatrudnionych w jednym zakładzie pracy. Należy liczyć stu pracowników od jednego pracodawcy prowadzącego działalność na terenie jednego państwowego urzędu pracy".

Mam pytanie: gdzie jest napisane, że to dotyczy jednego zakładu pracy, skoro w ustawie literalnie zapisano, że to dotyczy jednego powiatowego urzędu pracy?

A teraz może sięgniemy jeszcze do ratio legis tej ustawy. Dyskusja prowadzona w Sejmie 29 marca bieżącego roku. Chciałbym przytoczyć tu słowa sprawozdawcy tej ustawy, pana Manickiego. Powiedział: co do poprawki dziesiątej - czyli tej dyskutowanej - to dotyczy ona zmiany w dotychczasowym przepisie regulującym prawo do zasiłku przedemerytalnego w podwyższonej wysokości do 160% tego zasiłku. I dalej: "Przy tym w dzisiejszym stanie prawnym mamy taką sytuację, że ten podwyższony zasiłek przysługuje bezrobotnym, którzy zostali zwolnieni z zakładu pracy w grupie co najmniej stu pracowników jednorazowo bądź w okresie nie dłuższym niż trzy miesiące. Sejm przyjął tutaj zmianę tego przepisu polegającą na tym, że liczba stu pracowników ma odnosić się do pracowników zwolnionych z pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy, wykonujących pracę na terenie jednego powiatowego urzędu pracy".

Bardzo proszę pana ministra o przeanalizowanie pozostałych wystąpień dotyczących tego dyskutowanego punktu, w odniesieniu do którego powstał problem interpretacyjny. I proszę o wyjaśnienie, co stało się podstawą interpretacji niekorzystnej dla zwalnianych pracowników, w urzędzie powiatowym w Poniatowej. Jeszcze do niedawna był to jeden zakład, teraz jest ich więcej, niemniej jednak ja nie potrafię zrozumieć, skąd się wzięła interpretacja mówiąca, że tu chodzi o jeden zakład, a nie o jeden urząd powiatowy.


Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie