Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie


28. posiedzenie Senatu RP

20 stycznia 1999 r.

Oświadczenie

W dniu 23 października 1998 r. lekarz wojewódzki, dyrektor Wydziału Zdrowia Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie, pismem nr ZIIIPB3021/56/98 poinformował dyrektora szpitala neuropsychiatrycznego w Lublinie, lekarza medycyny Tadeusza Młynarczyka, że Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej pismem z dnia 22 października 1998 r., znak PSA/014/A/600/98, przyznało tutejszemu szpitalowi neuropsychiatrycznemu środki w wysokości 700 tysięcy zł. Środki te miały być przeznaczone w szczególności na: zmniejszenie zadłużenia w zakładzie, restrukturyzację łóżek szpitalnych, poprawienie sytuacji ekonomiczno-finansowej zakładu, wydatki bieżące i inwestycyjne. Ze środków tych planowano między innymi zakup nowego respiratora do sali intensywnej opieki medycznej oraz nowego aparatu do EEG.

Szpital neuropsychiatryczny dysponuje osiemdziesięcioma trzema łóżkami neurologicznymi w dwóch oddziałach, przyjmuje najwięcej chorych z Lublina i województwa. Siedemnaście dni w miesiącu pełni ostre dyżury. Aparat do EEG liczy sobie już osiem lat i jest maksymalnie wyeksploatowany, często ulega awariom. Nowy respirator jest niezbędny do sali intensywnej opieki medycznej, gdzie przeważnie przebywają nieprzytomni pacjenci z neurologii. Dotychczas używa się dwóch prawie dziesięcioletnich respiratorów, które często ulegają awariom, co może stanowić zagrożenie dla życia pacjentów.

Do dnia dzisiejszego wyżej wymienionych środków finansowych szpital nie otrzymał, nie otrzymał też żadnej informacji dotyczącej wyżej wymienionej kwoty, to znaczy tych 700 tysięcy zł.

Ponieważ urząd lekarza wojewódzkiego został rozwiązany, proszę pana ministra o wyjaśnienie, czy i kiedy szpital otrzyma obiecane środki, czy też ich nie otrzyma i dlaczego. Z poważaniem, Stanisław Gogacz.


Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie