Spis oświadczeń, odpowiedź


63. posiedzenie Senatu RP

4 sierpnia 2000 r.

Oświadczenie

Swoje oświadczenie kieruję do pana Marka Biernackiego, ministra spraw wewnętrznych i administracji.

Do mojego biura senatorskiego zgłaszają się rolnicy starsi wiekiem, zainteresowani przekazywaniem swoich gospodarstw rolnych następcom.

Rolnicy noszący się z zamiarem przekazania swoich nieruchomości, gruntów rolnych, zobowiązani są uprzednio do wykonywania wyrysów i wypisów z operatu ewidencyjnego tych działek, co kosztuje. Opłaty te są wysokie, szczególnie w przypadku, gdy nieruchomości nie będą sprzedawane po cenach rynkowych, lecz przekazywane nieodpłatnie. Jeżeli opłata za wykonanie wyrysu i wypisu z operatu ewidencyjnego za pierwszą działkę wynosi 150 zł, za następne działki dodatkowo 10 zł za każdą - a liczba działek w wyniku dużego rozdrobnienia gruntów dochodzi do dziesięciu, nawet często jest większa - to koszty przekazania gospodarstwa rolnego następcy są już wysokie, nawet jeżeli nie liczy się kosztów sądowych i kosztów wynajęcia notariusza. Dotyczy to wielu rolników znajdujących się obecnie w trudnej sytuacji materialnej. Ich podania, kierowane do urzędu starosty z prośbą o zwolnienie z tych opłat w drodze wyjątku, są rozpatrywane odmownie, a wykonane na zamówienia wyrysy działek nie są wydawane z powodu nieuiszczenia opłat.

W związku z tym zapytuję pana ministra, czy na gruncie obowiązujących przepisów prawnych jest możliwość, by ci rolnicy, w drodze wyjątku, uzyskali prawo do zwolnień z opłat za wykonane wyrysy i wypisy z ewidencji gruntów? W jaki sposób należałoby wyjść naprzeciw oczekiwaniom tych rolników, którzy noszą się z zamiarem przekazywania gospodarstw rolnych następcom, by nie byli narażeni na ponoszenie dodatkowych kosztów przekazywania prawa własności, kosztów czasem niemożliwych do poniesienia.


Spis oświadczeń, odpowiedź