Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji przesłał odpowiedź na oświadczenie senatora Krzysztofa Głuchowskiego, złożone na 19. posiedzeniu S
enatu ("Diariusz Senatu RP" nr 20):Warszawa, dn. 3.09.1998 r.
Pani
Alicja GRZEŚKOWIAK
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej
Szanowna Pani Marszałek,
w nawiązaniu do oświadczenia złożonego przez Pana Krzysztofa Głuchowskiego podczas 19 posiedzenia Senatu RP w dniu 6.08.1998 r., w sprawie akcji protestacyjnych rolników, w porozumieniu z Ministerstwem Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, przedkładam poniższe wyjaśnienia.
Przyczyną tegorocznych protestów rolników przejawiających się w formie blokad dróg, była organizacja skupu zboża w tegorocznej kampanii żniwnej. Na spotkaniu w dniu 11 sierpnia br. strona związkowa oświadczyła, że mimo rozpoczęcia rozmów ze stroną rządową, struktury lokalne związków, organizujące protesty zachowują prawo do ich organizowania na swoim terenie.
Od momentu wystąpienia pierwszych protestów, Rząd podejmował działania zmierzające do rozładowania napiętej sytuacji na rynku zbóż. Uchwałą Rady Ministrów z dnia 25.06.1998 r. zatwierdzony został "Roczny program działań interwencyj
nych Agencji Rynku Rolnego na 1998 r.", w którym określono wysokość zakupów bezpośrednich na poziomie 440 tys. ton pszenicy i 60 tys. ton żyta.Analiza sytuacji na rynku zbóż, uwzględniająca szczególnie zaktualizowane prognozy tegorocznych zbiorów wykazała jednak, że zakres zakupów interwencyjnych na rynku zbóż nie może być niewystarczający. Ograniczenie możliwości prowadzenia interwencyjnego skupu zbóż przez ARR spowodowało liczne protesty środowisk rolniczych.
W poszukiwaniu rozwiązania problemu, Rada Ministrów podjęła w dniu 28.07.1998 r. uchwałę o zmianie "Rocznego programu działań interwencyjnych ARR na 1998 r.", polegającej na zmniejszeniu poziomu bezpośrednich zakupów zbóż konsumpcyjnych (pszenicy z 440 tys. ton do 210 tys. ton i żyta z 60 tys. ton d
o 52,5 tys. ton) oraz w sprawie dopłat dla przedsiębiorstw dokonujących na zlecenie ARR skupu zbóż konsumpcyjnych, ze zbiorów 1998 r.Decyzje te spowodują, że skup zbóż w 1998 r. będzie kształtował się na poziomie roku ubiegłego.
Uwzględniając liczne głosy związkowców w sprawie zatrzymania napływu ziarna z zagranicy, Ministerstwo Gospodarki wprowadziło obowiązek nakładania opłat celnych dodatkowych, na importowaną pszenicę. Spowodowało to zmniejszenie opłacalności tego zjawiska.
Ministerstwo Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej podjęło natomiast decyzję, iż wystąpi do Ministerstwa Gospodarki o podniesienie cła autonomicznego do poziomu stawki konwencyjnej o ile importowane ziarno nadal będzie napływało do kraju.
Ustosunkowując się do stwierdzenia Pana Senatora, iż rozmowy z Rządem zostały przerwane, uprzejmie wyjaśniam, iż zostały one jedynie zawieszone, z uwagi na trwające w formie blokad dróg protesty rolników. Decyzja przewodniczących central związkowych z dnia 28.08.1998 r. o zawieszeniu od dnia 30 sierpnia wszelkich protestów, pozwala na rozpoczęcie rozmów rządowo związkowych, w siedmiu zespołach roboczych, powołanych podczas spotkania stron w dniu 11.08.1998 r., w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Z poważaniem
Janusz Tomaszewski