Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, następne oświadczenie
77. posiedzenie Senatu RP
15 marca 2001 r.
Oświadczenie
Oświadczenie złożone
przez senatora Ryszarda Gibułę
Oświadczenie skierowane do wicepremiera, ministra pracy i polityki społecznej Longina Komołowskiego
Szanowny Panie Wicepremierze!
Pod koniec grudnia 2000 r. otrzymałem od starosty powiatu wałbrzyskiego uchwałę rady powiatu nr XXIII/41/2000 z dnia 29 listopada 2000 r. wraz z uzasadnieniem i stanowiskiem dotyczącymi ograniczenia bezrobocia w powiecie wałbrzyskim.
Według stanu z dnia 30 września 2000 r. stopa bezrobocia w powiecie wałbrzyskim wynosiła 29,3%. Zatrważający jest dalszy wzrost bezrobocia mimo podejmowanych prób przeciwdziałania stale narastającemu zjawisku. Analizując przyczyny i skutki zjawiska bezrobocia, coraz bardziej widać, że dotychczasowe metody i formy rozwiązywania tego problemu nie są dość efektywne.
Zdaniem rady powiatu oraz środowisk gospodarczych należy pilnie podjąć działania systemowo zmieniające dotychczasowe uregulowania prawne w sferze kształtowania kosztów pracy i zatrudnienia oraz zasad gospodarowania środkami Funduszu Pracy.
Nowelizacji wymagają przepisy regulujące kwestię dostępności do środków Funduszu Pracy dla przedsiębiorców tworzących stałe bądź okresowe miejsca pracy. Dotychczasowe zasady obarczone są wadą nadmiaru uznaniowości, wyrażającą się w niepewności ich przyznania i terminu przekazywania środków. Byłoby zasadne, aby ko
mpetencje do ustalania polityki dysponowania tymi środkami przekazano na szczebel powiatu. Ustawowo nałożona na powiaty odpowiedzialność za stan rynku pracy i poziom bezrobocia wymaga bowiem wyposażenia powiatów w realne narzędzia przeciwdziałania bezrobociu.Konieczne jest wyposażenie regionów, a za ich pośrednictwem powiatów i gmin w środki umożliwiające finansowanie zadań o charakterze publicznym warunkujących rozwój gospodarczy. Za niezbędny trzeba uznać powrót do koncepcji szczególnych rozwiązań, w tym finansowego wspierania rozwoju gospodarczego obszarów zdegradowanych, do jakich należy powiat wałbrzyski.
Czy nie należałoby w ustawie o zatrudnianiu i przeciwdziałaniu bezrobociu umieścić zapisu, że w regionach o szczególnie wysokim bezrobociu, sięgającym niemal 30%, wojewoda może na wniosek starosty wprowadzić obowiązkowe pośrednictwo pracy? Zapis taki umożliwiłby prowadzenie polityki zatrudnienia poprzez proponowanie pracy osobom najdłużej oczekującym na pracę i posiadającym kwalifikacje wymagane na zgł
oszone stanowiska.Obecnie rola urzędów pracy ograniczyła się jedynie do rejestracji bezrobotnych oraz wypłacania zasiłków dla bezrobotnych, którym one przysługują. W praktyce urzędy pracy nie dysponują żadnymi ofertami pracy. Sytuacja ta powoduje nie tylko frustrację bezrobotnych, ale również urzędników, którzy są bezsilni, nie mogąc przedstawić żadnej propozycji pracy. Stan taki nie może utrzymywać się przez dłuższy czas.
Oczekuję radykalnych przedsięwzięć w tej sprawie i informacji o podjętych działaniach
.Z poważaniem
senator RP
Ryszard Stanisław Gibuła
Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, następne oświadczenie