Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź¸ następne oświadczenie
49. posiedzenie Senatu RP
15 stycznia 2000 r.
Oświadczenie
Szanowny Panie Premierze!
6 stycznia bieżącego roku w dzienniku "Trybuna" ukazał się artykuł pod tytułem "Dożynanie polskiej turystyki". Autorzy artykułu twierdzą, że polskie biura podróży w 2000 r. zostaną ostatecznie pognębione. Będzie to rezultat przyjęcia przez rząd i Sejm ustawy o podatkach pośrednich VAT i akcyzie. Od dłuższego czasu polscy organizatorzy turystyki są w niekorzystnej sytuacji, gdyż płacą 7% podatku VAT od całej kwoty pobranej od klienta wyjeżdżającego na urlop za granicę. Równocześnie zagraniczne biu
ra podróży płacą tę stawkę tylko od prowizji wypłacanej pośrednikom, a gdy nie korzystają z ich usług, nie płacą wcale.Nowelizacja ustawy o VAT i akcyzie dodatkowo zwiększy obciążenia polskich biur podróży organizujących przyjazdy zagranicznych turystów do
Polski.Polskie biura podróży w niektórych przypadkach nie będą mogły, po wejściu w życie nowelizacji ustawy o VAT, odliczać tego podatku. Zwiększy on koszt imprez o kwotę zapłaconego podatku VAT. Polskie biura podróży znacznie wcześniej przekazały swoim zagranicznym partnerom oferty wraz z cenami na rok 2000. Znaczna ich część została już sprzedana.
Podniesienie cen w chwili obecnej może na znaczną skalę spowodować anulowanie potwierdzonych przyjazdów oraz pogłębienie spadku zainteresowania odwiedzaniem Polski, a w rezultacie dalsze zmniejszenie się wpływów dewizowych kraju.
Przedstawione informacje są bardzo niepokojące, mogą wywołać destabilizację pracy polskich biur turystycznych. Dlatego też zapytuję, czy resort finansów dostrzega to zjawisko? Czy w opinii Ministerstwa Finansów jest to ważny problem? A jeżeli tak, to jak zamierza go rozwiązać?
Oczekuję na informacje w tej sprawie, w terminie ustawowym.
Z poważaniem
senator Ryszard Stanisław Gibuła
Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie