Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie


59. posiedzenie Senatu RP

25 maja 2000 r.

Oświadczenie

Panie Ministrze!

Proszę o wyjaśnienie, dlaczego kurator oświaty w województwie wielkopolskim, korzystając z upoważnienia zawartego w § 24 ust. 2 rozporządzenia MEN z dnia 15 lutego 1999 r. w sprawie warunków i trybu przyjmowania uczniów do publicznych przedszkoli i szkół oraz przechodzenia z jednych typów szkół do innych, w decyzji nr 41 z 18 listopada 1999 r. nie wyłączył ze sprawdzianu osiągnięć uczniów klas ósmych laureatów wojewódzkich konkursów przedmiotowych. Decyzja kuratora wzbudziła olbrzymie oburzenie wśród laureatów, ich rodziców oraz nauczycieli - opiekunów laureatów. Pragnę zwrócić uwagę, że w kuratorium oświaty oraz w delegaturach udzielano nieprawidłowych odpowiedzi, wyjaśniając, że przepisy nie zezwalają na inne uregulowania, ale nie podawano, jakie to przepisy.

Do mojego biura rodzice zgłosili problem 17 maja bieżącego roku. Dopiero w poniedziałek, 22 maja bieżącego roku, czyli w przeddzień przeprowadzenia sprawdzianu, mogłam uzyskać wyczerpujące informacje w ministerstwie - wcześniej nie było pracowników odpowiedzialnych za ten temat.

Uważam, że decyzja nr 41 jest decyzją krzywdzącą młodzież, która najwięcej pracuje, tym bardziej że część z tych uczniów była laureatami w klasie siódmej. W roku ubiegłym ich koledzy, laureaci klas ósmych, byli zwolnieni z egzaminów. Ponadto pragnę zwrócić uwagę, że we wspomnianej decyzji kuratora finaliści otrzymują dodatkowe punkty, których nie otrzymują laureaci - § 9.

Drugi problem, który nasuwa wiele wątpliwości, to postanowienia § 11 decyzji. Dotyczą one uczniów szkół podstawowych z terenu innych województw, którzy składają podanie o przyjęcie do szkół ponadpodstawowych w województwie wielkopolskim. Są oni zobowiązani do wzięcia udziału w badaniu, w miejscu wyznaczonym przez wielkopolskiego kuratora oświaty, czyli egzaminowi muszą się także poddać uczniowie wcześniej z egzaminów zwolnieni. Dlaczego decyzja kuratora wielkopolskiego, nigdzie niepublikowana, ma obowiązywać uczniów, na przykład z Zakopanego?

Uważam, że decyzja pana kuratora jest zaprzeczeniem głoszonych przez ministerstwo poglądów dotyczących wspierania uczniów uzdolnionych oraz popierania nauczycieli, którzy ponoszą dodatkowe nakłady pracy bez rekompensaty finansowej. Jak można jedną nieprzemyślaną decyzją niszczyć zaufanie i dorobek młodzieży, rodziców, nauczycieli?

Poza wyjaśnieniem problemu oczekuję od pana ministra podjęcia działań zmierzających do chociaż częściowego zrekompensowania strat, które spowodowała nieprzemyślana, oderwana od rzeczywistości decyzja pana kuratora.

Problem dotyczy byłego województwa kaliskiego.

Z poważaniem

Genowefa Ferenc


Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie