Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie


52. posiedzenie Senatu RP

16 marca 2000 r.

Oświadczenie

Swoje oświadczenie kieruję na ręce prezesa Rady Ministrów, pana profesora Jerzego Buzka.

W imieniu Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Uzdrowisko Lądek Długopole protestuję przeciwko rozstrzygnięciu konkursu na realizowanie programu rehabilitacji leczniczej schorzeń narządów ruchu.

Pismem departamentu rehabilitacji nr 2/2000 z dnia 14 lutego 2000 r. Ośrodek został poinformowany o rozstrzygnięciu konkursu i z załącznika do tego pisma wynika, że ośrodek nie został zakwalifikowany do realizowania programu rehabilitacji, bez podania powodu nieprzyjęcia złożonej oferty. Moim zdaniem złożona oferta jest bardzo korzystna, z wielu powodów.

Po pierwsze, jest to oferta nie deklaratywna, lecz opracowana na podstawie posiadanej bazy leczniczo-rehabilitacyjnej, wykorzystywanej dla aktualnie rehabilitowanych pacjentów ZUS. Nieprecyzyjne określenie kryteriów oceny i ich interpretacji powoduje rozbieżność oceny. Czy określenie, że ośrodek powinien posiadać, jest równoznaczne z określeniem, że już posiada, czy też określa dowolność czasową posiadania? Ponadto jak należy interpretować zapis dotyczący zabezpieczenia ośrodka w kadrę medyczną? W ośrodku kadra medyczna obsługująca pacjentów to: ordynator ośrodka, czterech lekarzy asystentów z drugim stopniem specjalizacji, ośmiu lekarzy asystentów i lekarz konsultant, czyli w sumie czternaście osób. Dowolność interpretacji zapisów powoduje, że przy stosowaniu tylko matematycznego modelu liczenia tworzone będą przez ZUS ośrodki rehabilitacji narządów ruchu w uzdrowiskach, w których zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia taki profil leczenia nie jest uznany i prowadzony.

Po drugie, wyjątkowo korzystne są dotychczasowe efekty prowadzonej rehabilitacji pacjentów ZUS, potwierdzone na naradach ZUS, a także ogólnopolskim kongresie rehabilitacji w Ustroniu w 1998 r., na sesji przedstawiającej realizację programu rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej.

I po trzecie, ośrodek ma wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu rehabilitacji narządów ruchu oraz pozytywne opinie o prowadzonej kompleksowej rehabilitacji pacjentów kierowanych przez ZUS, potwierdzonej kontrolami specjalistów ZUS, które nie wniosły żadnych uwag.

W 1994 r. ośrodek jako pierwszy wśród uzdrowisk polskich nawiązał współpracę z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych w zakresie organizacji i realizacji pilotażowego programu rehabilitacji leczniczej pacjentów dla ZUS, czego powodem były efekty leczenia uzyskiwane w Lądku-Zdroju.

W uzdrowisku opracowano model postępowania usprawniającego pacjentów kierowanych przez Zakład. Model ten został przekazany centrali ZUS i był przez nią wykorzystywany we wszystkich ośrodkach na terenie Polski w okresie późniejszym. Został on opracowany przez profesora nauk medycznych Wiesława Kochańskiego, krajowego konsultanta w dziedzinie balneologii, fizjoterapii i specjalisty w zakresie rehabilitacji.

W ramach funkcjonowania ośrodka badawczo-konsultatywnego Akademii Wychowania Fizycznego, prowadzonego przez profesora Wiesława Kochańskiego, realizowana jest praca naukowa, której wyniki będą miały znaczenie dla ujawnienia licznych wśród pacjentów ZUS przypadków symulacji zespołów bólowych kręgosłupa, najczęstszej przyczyny kierowania na rehabilitację w ramach prewencji.

Dążąc do utrzymania wysokiego standardu usług świadczonych na rzecz pacjentów ZUS, sporządzono bardzo dokładny rachunek kosztów, będący podstawą do zaproponowania stawki kosztu jednego dnia pobytu. W stawce tej zaplanowano zakup specjalistycznego aparatu, wartości 120 tysięcy marek, do pomiaru siły mięśni kręgosłupa i poszczególnych stawów. Aparat ten wykluczałby subiektywność oceny siły tych mięśni, a porównanie danych w okresie trwania rehabilitacji pozwoliłoby dokładnie określić jej efekty.

Przedstawiając powyższe fakty, bardzo proszę pana premiera o uwzględnienie protestu


Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie