Spis oświadczeń, następne oświadczenie, odpowiedź ministra spraw wewnętrznych, odpowiedź ministra transportu


7. posiedzenie Senatu RP

13 lutego 1998 r.

Oświadczenie

Zgodnie z art. 109 ust. 3 ustawy - Prawo o ruchu drogowym egzaminy państwowe na wszystkie kategorie prawa jazdy, z wyjątkiem kategorii T, mają być prowadzone w mieście wojewódzkim lub, w zależności od potrzeb, w mieście powyżej 100 tysięcy mieszkańców. Sytuacja taka spowoduje, że w miejscowościach znacznie oddalonych od miast wojewódzkich lub liczących ponad 100 tysięcy mieszkańców koszt zdobycia prawa jazdy wzrośnie w sposób radykalny, podobnie jak uciążliwość zdobycia uprawnień do prowadzenie pojazdów mechanicznych.

Dotyczy to również województwa wałbrzyskiego. Aktualnie w naszym województwie jest ośrodek egzaminowania kierowców w Wałbrzychu, jego filia zaś mieści się w Kłodzku. Art. 109 ustawy likwiduje tę filię. Tymczasem zasięg jej działania obejmuje obszar 2 tysięcy 554 km2 i 266 tysięcy żyjących tu obywateli z byłych powiatów kłodzkiego, ząbkowickiego, bystrzyckiego i noworudzkiego. Ośrodek ten istnieje od 1992 r. i przystosowany jest do egzaminowania zgodnie z wymogami kodeksu drogowego. Posiada trzy sale egzaminacyjne, plac manewrowy, dwie poczekalnie. Wyposażony jest w sprzęt komputerowy i inny, niezbędny do obsługi kursantów.

W Kłodzku miesięcznie egzaminuje się około 2 tysięcy 100 osób. To znaczy, że likwidacja ośrodka w każdym miesiącu utrudni życie podobnej liczbie osób. Utrudnienia będą tym większe, że koszt kursu wzrośnie z kwoty obecnie około 500 złotych do 1 tysiąca 100 złotych. Wynika to z odległości, jaką trzeba pokonać, aby odbyć praktyczną naukę jazdy w środowisku, w którym będzie zdawało się egzamin. Koszty tak zwanej suchej jazdy między tymi czterema byłymi powiatami a Wałbrzychem, a to jest od 100 do 120 kilometrów w jedną stronę, będzie musiał ponosić kursant.

Inną dolegliwością jest brak dobrze rozwiniętej komunikacji międzymiastowej. Ostatni autobus i pociąg w kierunku Kotliny Kłodzkiej odjeżdża z Wałbrzycha około godz. 17.00. Tymczasem druga tura egzaminów rozpoczyna się około godziny 16.00.

Tego typu uciążliwości dotycząc również innych ośrodków, a z tego, co mi wiadomo, w podobnej jak Kłodzko sytuacji są jeszcze dwie miejscowości w kraju. Zostanie to spotęgowane po reformie podziału administracyjnego kraju, podczas której dużo miast wojewódzkich straci swój obecny statut, a nie ma ponad 100 tysięcy mieszkańców. Wobec tego nowelizacja art. 109 ust. 3 wydaje się zasadna.


Spis oświadczeń, następne oświadczenie, odpowiedź ministra spraw wewnętrznych, odpowiedź ministra transportu