Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie
79. posiedzenie Senatu RP
6 kwietnia 2001 r.
Oświadczenie
Drugie swoje oświadczenie kieruję również do prezesa Rady Ministrów, pana Jerzego Buzka, jako że zostałam do tego upoważniona w stanowisku Konwentu Przewodniczących Rad Miast Wojewódzkich.
Przewodniczący Rad Miast Wojewódzkich zwracają uwagę, że obowiązująca od 1 stycznia 2001 r. ustawa o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych wprowadziła obowiązek ogłaszania w wojewódzkim dzienniku urzędowym aktów prawa miejscowego, obowiązujących na obszarze gminy. Ustawodawca nie przedstawił jednak definicji takich aktów, która jednoznacznie wskazywałaby, które uchwały organów gminy należy zakwal
ifikować jako akty normatywne podlegające obowiązkowi publikacji.Nie kwestionując zasady ogłaszania prawa miejscowego, realizując ideę powszechnej znajomości prawa, należy zauważyć, że ustawowe rozwiązanie trybu publikacji jest wysoce nieefektywne. Czternastodniowe vacatio legis przy obserwowanym od początku obowiązywania ustawy opóźnianiu w wydawaniu wojewódzkiego dziennika urzędowego niebezpiecznie oddala moment wejścia w życie aktu. W konsekwencji fakt ten znacząco utrudnia i hamuje bieżące funkcjonowan
ie samorządów, negatywnie wpływa na sprawność ich działania a nawet podważa rzetelność realizowanych przez nie zadań.Wątpliwości budzi również przepis ustawy, który nakłada obowiązek dołączania do wniosku o ogłoszenie trzech kopii dokumentu.
Ustawodawca zakłada niezwłoczne ogłoszenie aktów normatywnych, a praktyka wskazuje na fikcyjność tego modelu oraz łamanie podstawowych zadań prakseologii.
Dlatego też bardzo proszę o rozważenie możliwości wprowadzenia zmian do rozwiązań zawartych w ustawie. Dziękuję.