Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie
52. posiedzenie Senatu RP
16 marca 2000 r.
Oświadczenie
Oświadczenie kieruję do ministra spraw zagranicznych Bronisława Geremka w imieniu Grupy Parlamentarnej Polsko-Libańskiej.
Grupa Parlamentarna Polsko-Libańska z troską i niepokojem śledzi sytuację w Libanie. Zbombardowanie przez Izrael w Libanie trzech elektrowni bezpośrednio uderzyło w zasadnicze potrzeby ludności cywilnej. Ograniczenia dostawy prądu spowodowane zburzeniem elektrowni rzutują na codzienne życie Libańczyków. Informacje takie otrzymujemy bezpośrednio od stowarzyszeń pozarządowych. Ostatnio, jak donoszą agencje
międzynarodowe, izraelskie samoloty dokonały nalotu na miejscowość Cherbert Selm pod Tyrem. Wiele osób zostało rannych, ucierpiała ludność cywilna.O pokój w Libanie upominał się wielokrotnie Ojciec Święty, Jan Paweł II. Mówił: "Liban może być sobą, czyli krajem, w którym różne wspólnoty kulturowe i religijne współistnieją i współżyją, szanując wzajemnie swoją tożsamość. Duchowi Libanu jest obcy wszelki fundamentalizm. To właśnie odróżnia go od innych krajów, w których życie społeczne i polityczne jest poważnie uwarunkowane przez stanowiska skrajne, niesłusznie odwołujące się do religii. Liban jest społeczeństwem otwartym".
Jako Grupa Parlamentarna Polsko-Libańska chcemy przypomnieć, że po II wojnie światowej Liban przyjął liczną grupę wojsk generała Andersa i rodziny z nimi przybyłe. Liban zapewnił im godziwe życie.
Chcemy skierować następujące pytania.
Pierwsze. Dlaczego zostało naruszone porozumienie kwietniowe z 1996 r., którego celem jest ochrona ludności cywilnej i czy komisja monitorująca złożona z przedstawicieli pięciu krajów - Stanów Zjednoczonych, Francji, Libanu, Syrii i Izraela - zajęła się tą sprawą?
Drugie pytanie. Dlaczego rezolucja nr 425 z 19 marca 1978 r. Rady Bezpieczeństwa ONZ wciąż nie jest wprowadzona w życie?
Apelujemy do organizacji międzynarodowych odpowiedzialnych za pokój na Bliskim Wschodzie o poszanowanie praw człowieka i praw Libanu do trwałego pokoju. Pragniemy, aby nasze stanowisko było również normalnym wsparciem dla poszkodowanych w imię humanitarnych i etycznych zasad, a takż
e wyrazem wdzięczności za pomoc okazaną Polakom.Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie