Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie


29. posiedzenie Senatu RP

29 stycznia 1999 r.

Oświadczenie

Wystąpienie moje ma bezpośredni związek z kolejnymi wetami pana prezydenta. Ustaliłam, że prezydent Kwaśniewski podczas rządów koalicji SLD-PSL wetował w sierpniu 1997 r. dwie ustawy. Tymczasem, przez rok pracy obecnej koalicji, weto miało miejsce pięć razy. Wymienię kolejne "nie" prezydenta Kwaśniewskiego.

Pierwsze weto - 23 grudnia 1997 r. Ustawa z dnia 18 grudnia 1997 r. o waloryzacji niektórych uposażeń, emerytur i rent oraz o zmianie niektórych ustaw. Dotyczy emerytur mundurowych.

Drugie weto - 26 grudnia 1997 r. Ustawa z dnia 11 grudnia 1997 r. o zmianie ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży. Ustawa dotyczy fundamentalnego prawa człowieka, prawa do życia i wychowania.

Trzecie weto - 2 lipca 1998 r. Ustawa z dnia 1 lipca 1998 r. o wprowadzeniu zasadniczego trójstopniowego podziału terytorialnego państwa. Ustawa dotyczy podstaw reformy państwa.

Czwarte weto - 4 grudnia 1998 r. Ustawa z dnia 9 listopada 1998 r. o Instytucie Pamięci Narodowej, Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu. Dotyczy fundamentów - prawdy i sprawiedliwości.

Piąte weto - 27 stycznia 1999 r. Ustawa z dnia 8 stycznia 1999 r. o Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej. Ustawa dotyczy fundamentów - uczciwości wobec dysponowania dobrem narodowym.

Każde odrzucenie ustawy dotyczy całego społeczeństwa. Wetowanie ustaw to zanegowanie wielkiej pracy parlamentu, wybranego przez Polaków zgodnie z takimi, a nie innymi preferencjami. Prezydent poddaje więc w jakiś sposób szczególnym próbom zasady demokracji wyborczej. Jest to jednocześnie związane z nakładem pieniędzy polskich podatników. Jest także w każdym wetowaniu jakby rodzaj odmowy współpracy z parlamentem w celu dokonania sprawnie dogłębnej reformy ustrojowej państwa.

Na dłużej zatrzymam się przy ostatnim wecie, dotyczącym prokuratorii. Prokuratoria jest oczekiwana przez ogromną większość polskiego społeczeństwa. Proces prywatyzacji budził i budzi ogromne zastrzeżenia. Czy wyprzedaż lub, jak się mówi, prywatyzacja majątku publicznego ma i może odbywać się bez szczególnej kontroli? Prokuratoria z prawem sprzeciwu to w jakiś sposób nasz rodzaj wyrażania troski o Rzeczpospolitą, o jej majątek na dziś i dla przyszłych pokoleń. Dlatego pan prezydent, wetując ustawę, staje w poprzek temu, co ma być jedynie instytucją kontrolną, w sensie pośrednim, bo tylko dzięki prawu sprzeciwu? Prezydent Aleksandr Kwaśniewski deklarował, że chce być prezydentem wszystkich Polaków. Weta prezydenckie przeczą deklaracjom.

W imieniu grupy senatorów Akcji Wyborczej "Solidarność": Oczekujemy od prezydenta rzeczywistej współpracy z parlamentem i ze społeczeństwem dla dobra Polski. Dziękuję.


Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie