Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie


69. posiedzenie Senatu RP

23 listopada 2000 r.

Oświadczenie

Swoje oświadczenie kieruję do pana Jana Rudowskiego, wiceministra finansów, z uprzejmą prośbą o wywiązanie się ze zobowiązań podjętych na spotkaniu z przedstawicielami Związku Zawodowego Pracowników Skarbowych w dniu 5 lipca bieżącego roku, potwierdzonych pisemnie 7 lipca bieżącego roku.

Pan minister stwierdził wówczas, po pierwsze, że docelowa sieć izb i urzędów skarbowych ustalona będzie na podstawie delegacji dla ministra finansów w projektowanej ustawie o administracji skarbowej i do tego czasu nie przewiduje się zmian sieci i likwidacji jednostek. Po drugie, że przy dokonywaniu zmian organizacyjnych aparatu skarbowego brane będą pod uwagę opinie samorządów lokalnych i gospodarczych oraz związków zawodowych. Po trzecie, że zmiany w aparacie skarbowym nie spowodują odchodzenia doświadczonych i posiadających wysokie kwalifikacje pracowników resortu finansów.

Tymczasem w dniu 18 października bieżącego roku pan Józef Dolata, dyrektor Izby Skarbowej we Wrocławiu, poinformował pracowników, że zapadła decyzja o budowie w tym mieście nowego biurowca tej izby o powierzchni 4 tysięcy 500 m2 dla trzystu pięćdziesięciu etatów. W związku z tym w 2004 r. zlikwidowane zostaną ośrodki zamiejscowe w Jeleniej Górze, w Legnicy i w Wałbrzychu.

Wrocławska Izba Skarbowa zatrudnia obecnie trzystu siedemdziesięciu pracowników, z których dwustu jedenastu wykonuje swoje zadania we Wrocławiu, a stu pięćdziesięciu dziewięciu w trzech ośrodkach zamiejscowych. W jeleniogórskim ośrodku, którym osobiście jestem najbardziej zainteresowany, jest pięćdziesięciu trzech pracowników.

Na terenie województwa dolnośląskiego działają trzysta czterdzieści sześć tysięcy czterysta trzydzieści trzy podmioty gospodarcze. Izba Skarbowa we Wrocławiu obsługuje 44,7% tych podmiotów, a trzy ośrodki zamiejscowe - 55,3%. Na jeden etat we Wrocławiu przypada średnio tysiąc pięćset osiemdziesiąt osiem podmiotów gospodarczych, w trzech ośrodkach zamiejscowych - tysiąc sześćset pięćdziesiąt trzy, w jeleniogórskim - tysiąc sześćset dwadzieścia siedem. W swoim oświadczeniu pomijam porównawcze wskaźniki obciążenia pracą Izby Skarbowej we Wrocławiu i ośrodków zamiejscowych, ponieważ metodyka ich obliczania budzi poważne wątpliwości.

W tej sytuacji wydaje się, że ujawniona przez dyrektora Izby Skarbowej we Wrocławiu inicjatywa przemieszczania - a dokładniej, degradowania - doświadczonych pracowników ośrodków zamiejscowych do urzędów skarbowych już od 1 stycznia 2001 r. jest przedwczesna.

Zwracam się do pana ministra z uprzejmą prośbą o rozważenie możliwości pozostawienia w docelowej strukturze Izby Skarbowej w województwie dolnośląskim trzech ośrodków zamiejscowych, mianowicie w Jeleniej Górze, Legnicy i w Wałbrzychu albo - po uwzględnieniu odległości z Jeleniej Góry do Wrocławia oraz specyficznych warunków działania jeleniogórskiego ośrodka zamiejscowego - pozostawienia tego ośrodka na dotychczasowych warunkach.


Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie