Spis oświadczeń, oświadczenie


Minister Gospodarki przekazał wyjaśnienie w związku z oświadczeniem senatora Jerzego Cieślaka, złożonym na 63. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 68):

Warszawa, dnia 12.09.2000

Pani
Alicja Grześkowiak

Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowna Pani Marszałek,

W nawiązaniu do pisma z dnia 22 sierpnia 2000 r. znak: DSPR 4404-96/00 w sprawie oświadczenia złożonego przez Senatora Jerzego Cieślaka, z upoważnienia Prezesa Rady Ministrów, przedstawiam poniżej wyjaśnienia odnośnie spraw poruszanych przez Pana Senatora:

Polityka dywersyfikacji źródeł zaopatrzenia Polski w gaz, którą obecnie realizuje Rząd RP została określona w przyjętym przez Radę Ministrów w dniu 22 lutego 2000 roku "Założenia Polityki Energetycznej Polski do 2020 roku". Zgodnie z tym dokumentem istnieje konieczność poszukiwania źródeł dostaw gazu z importu. Zróżnicowanie tych źródeł, rozumiane jako bezpośrednie infrastrukturalne połączenie z przynajmniej dwoma zagranicznymi złożami gazu ziemnego za pomocą rurociągów przesyłowych, przekraczających granice państwa, wymaga importu gazu również z Europy Zachodniej.

Zgodnie z umową z partnerem norweskim tzw. "mały kontrakt" 0,5 mld m3 gazu norweskiego będzie dostarczane do Polski poprzez system gazociągów do roku 2006. Dostawy rozpoczną się od dnia 1.10.2000 r. wielkością 200 mln m3 i wzrosną w roku 2001 do planowanej wielkości 0,5 mld m3 gazu.

Rozpoczęcie realizacji dostaw norweskiego gazu z "małego kontraktu" umożliwiło znaczne przyspieszenie prac związanych z przygotowaniami do podpisania tzw. "dużego kontraktu" z GFU/Statoil na dostawy do Polski 5 mld m3 gazu norweskiego nowym rurociągiem łączącym bezpośrednie norweskie złoża gazu na Morzu Północnym z polskim wybrzeżem w Niechorzu. Zgodnie z zasadami stosowanymi przez eksporterów gazu ziemnego dostarczają oni gaz do punktu odebrania na granicy importera wykonując odpowiednią inwestycją rurociągową. W przypadku podpisania umowy handlowej na import gazu z Norwegii gazociąg do Niechorza będzie realizowany przez stronę norweską.

W przypadku podpisania przez inne kraje umów handlowych na dostawy gazu norweskiego Polska mogłaby świadczyć dochodowe usługi transportowe. Byłoby to przedmiotem umów transportowych strony polskiej z tymi krajami.

Deklarację w sprawie dostaw gazu z Norwegii do Polski podpisali Premierzy Polski i Norwegii w lipcu br. Zgodnie z deklaracją odpowiedni kontrakt na dostawę gazu zostanie podpisany do końca bieżącego roku.

Rozmowy prowadzą upoważnione podmioty obu stron tj. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A. oraz STATOIL.

Do czasu zakończenia tych rozmów nie można oceniać parametrów techniczno-ekonomicznych gazociągu, gdyż nie jest znany ostateczny przebieg trasy.

Z wyrazami szacunku

MINISTER

z up. Andrzej Karbownik

Podsekretarz Stanu


Spis oświadczeń, oświadczenie