Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie


68. posiedzenie Senatu RP

9 listopada 2000 r.

Oświadczenie

We wrześniu bieżącego roku Ministerstwo Finansów wydało zakaz zakupu spirytusu przez Zakład Przemysłu Spirytusowego "POLMOS" w Sieradzu. Niemożność nabycia spirytusu grozi koniecznością urlopowania załogi zakładu i zastanowieniem się przez zarząd komisaryczny nad złożeniem wniosku o upadłość ZPS "POLMOS" w Sieradzu. Uważam, że nie jest to ani słuszna, ani konieczna droga do poprawy sytuacji we wspomnianym zakładzie.

Dlatego też zwracam się do pana Jarosława Bauca, ministra finansów, o uchylenie zakazu nabywania spirytusu przez ZPS "POLMOS" w Sieradzu, a pana Andrzeja Chronowskiego, ministra skarbu państwa, proszę o wsparcie mojej interwencji.

W celu uzasadnienia mojego stanowiska przedstawiam krótką informację o sytuacji ekonomiczno-finansowej ZPS "POLMOS" w Sieradzu w ostatnich latach. W roku 1997 sytuacja ta była wprost katastrofalna. W grudniu 1997 r. stan wymagalnych przeterminowanych zobowiązań podatkowych z lat 1994 - 97 w stosunku do budżetu wynosił 30 milionów 200 tysięcy zł, a nadto prawie 14 milionów 400 tysięcy zł stanowiły zobowiązania, co do których toczyły się postępowania wyjaśniające, dotyczące podatku dochodowego od osób prawnych oraz podatku VAT z lat 1994 - 1995. Utrzymująca się tendencja spadkowa sprzedaży wyrobów wymusiła redukcję zatrudnienia. W 1997 r. odeszło z zakładu siedemdziesięciu dziewięciu pracowników, tak że na początku 1998 r. pracowało w przedsiębiorstwie sto sześćdziesiąt osiem osób. W sierpniu tego samego roku liczba zatrudnionych wynosiła sto pięćdziesiąt siedem. Rok 1997 został zakończony stratą w wysokości prawie 11 milionów 300 tysięcy zł.

W celu ratowania przedsiębiorstwa został przez ministra skarbu państwa ustanowiony zarząd komisaryczny. Opracowany i przyjęty na początku 1998 r. program naprawczy przewidywał już w pierwszym roku funkcjonowania, to jest w 1998 r., powstanie zysku w wysokości 2 milionów 556 tysięcy zł. Ze względu na nagłe pogorszenie się sytuacji rynkowej i związany z tym spadek sprzedaży wyrobów spirytusowych, odnotowany przez wszystkie zakłady tej branży, nie udało się wypracować zaplanowanego programem zysku. Rok 1998 zakończony został nadwyżką finansową przekraczającą 400 tysięcy zł. Niestety, konieczność zaksięgowania odsetek od przeterminowanych zobowiązań podatkowych z lat ubiegłych spowodowała, że wynik bilansowy wykazał stratę ponad 7 milionów zł.

Przedsiębiorstwo, mimo iż nie wypracowało zysku z działalności operacyjnej, było bardzo skuteczne w egzekwowaniu od odbiorców zaległych należności, często uważanych już za nieściągalne. Pozwoliło to na spłatę starych zobowiązań podatkowych w wysokości 7 milionów 100 tysięcy zł przy zaplanowanej w programie naprawczym kwocie 2 milionów 500 tysięcy zł. Ponadto przedsiębiorstwo, począwszy od grudnia 1997 r. do dnia dzisiejszego, reguluje wszystkie bieżące zobowiązania podatkowe z tytułu VAT, akcyzy, podatku dochodowego od osób fizycznych i prawnych, wszelkich podatków gruntowych od nieruchomości i innych, w tym składek ZUS.

Poprawa sytuacji zakładu mogła mieć miejsce dzięki podjęciu w sierpniu 1998 r. współpracy z firmą "BELVEDERE" - dystrybucja Spółka z o.o. w Warszawie i uruchomieniu produkcji wódki "Sobieski". W krótkim okresie linia rozlewu wódek została przystosowana do wymagań technologicznych i jakościowych stawianych przez firmę "BELVEDERE". Począwszy od września 1998 r. przedsiębiorstwo zaczęło pracować w systemie trójzmianowym, co wiązało się z koniecznością zwiększenia zatrudnienia. Dodatkowo zatrudniono trzydzieści pięć osób ponad stan z sierpnia 1998 r. Sprzedaż w roku 1998 stanowiła 128% sprzedaży z roku 1997. W roku 1999 sprzedaż wzrosła aż dwukrotnie w stosunku do roku poprzedniego. Także sprzedaż za dziesięć miesięcy bieżącego roku kształtowała się na wysokim poziomie.

Do zrealizowania tak dużej produkcji konieczne stało się dalsze zwiększenie zatrudnienia. W listopadzie 1999 r. podpisana została umowa z Powiatowym Urzędem Pracy w Sieradzu na zatrudnienie trzydziestu pięciu osób w ramach prac interwencyjnych. W grudniu 1999 r. w przedsiębiorstwie pracowało już dwieście trzydzieści osiem osób - jest to wzrost o osiemdziesiąt jeden osób. Największe zatrudnienie osiągnięto w marcu 2000 r. i wynosiło ono dwieście sześćdziesiąt jeden osób. Tak poważny wzrost zatrudnienia w rejonie dotkniętym strukturalnym bezrobociem należy uznać za znaczne osiągnięcie.

Mimo tak dużego wzrostu zatrudnienia wydajność pracy mierzona ilością sprzedanych litrów 100o przypadających na jednego zatrudnionego wzrosła ponad trzykrotnie, z poziomu 6 tysięcy 899 dm3 100o w 1997 r. do 21 tysięcy 714 dm3 100o w 1999 r. Stało się to możliwe dzięki uruchomieniu drugiej zmodernizowanej linii produkcyjnej, przystosowanej technologicznie i jakościowo do produkcji wódki "Sobieski". W chwili obecnej przedsiębiorstwo uzyskało o ponad 100% większe zdolności produkcyjne. Ten wzrost możliwości produkcyjnych nastąpił dzięki pomocy firmy "BELVEDERE", która wstawiła do zakładu nowoczesne etykieciarki. Sam zakład na modernizację wydał na przełomie 1999 i 2000 r. ponad 2 miliony zł.

W ubiegłym roku zakład zapłacił 912 tysięcy zł odsetek karno-skarbowych, zaś w tym roku z tytułu odsetek za nieterminowe płatności zapłacono kwotę ponad 4 milionów zł. Mimo wszystko zakład, płacąc nawet tak duże odsetki karne, reguluje, ostatnio na bieżąco, wszystkie zobowiązania podatkowe.

Mimo zmniejszenia zadłużenia w kwocie podstawowej o ponad 7 milionów zł zakład nie może zakupić spirytusu, aby kontynuować produkcję. Interwencje przedstawicieli zakładu u ministra skarbu i w ministerstwie finansów nie przyniosły, jak dotąd, oczekiwanego skutku.

Miasto Sieradz po reformie administracyjnej państwa utraciło wiele stanowisk pracy. Zapowiadany przez rząd program osłonowy w stosunku do miast, które przestały być siedzibami władz wojewódzkich, nie jest realizowany, przynajmniej w odniesieniu do Sieradza. Dlatego też ze wszech miar zależy mi na ochronie każdego miejsca pracy w moim mieście.

Z uwagi na powyższe, jeszcze raz uprzejmie proszę Pana Ministra o uchylenie wspomnianego na wstępie zakazu, który nie jest zgodny z interesem ZPS "POLMOS" w Sieradzu, z interesem miasta Sieradza, a także państwa.

Z wyrazami poważania

Stanisław Cieśla


Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie