Minister Finansów przekazał odpowiedź na oświadczenie senatora Stanisława Cieśli, złożone na 45. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 51):
Warszawa, 20 grudnia 1999 r.
Pani
Alicja Grześkowiak
Szanowna Pani Marszałek,
Odpowiadając na pismo Pani Marszałek z dnia 24 listopada 1999 r., w sprawie oświadczenia senatora Pana Stanisława Cieśli, dotyczące odwołania Pana Arkadiusza Paluszkiewicza z zajmowanego stanowiska z równoczesnym rozwiązaniem stosunku pracy, uprzejmie przedstawiam stanowisko Ministra Finansów w podniesionej kwestii.
Z dniem 1 stycznia 1999 r., na podstawie § 2 ust. 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 7 grudnia 1998 r. w sprawie określenia siedzib i terytorialnego zasięgu działania urzędów kontroli skarbowej (Dz.U. Nr 153, poz. 995), Urząd Kontroli Skarbowej w Sieradzu, postawiony został w stan likwidacji.
Tym samym spełniona została jedna z przesłanek, o których mowa w art. 13 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 16 września 1982 r. o pracownikach urzędów państwowych (Dz.U. Nr 31, poz. 31, poz. 214 z późn. zm.), w związku z art. 43 ustawy o kontroli skarbowej, umożliwiająca rozwiązanie stosunku pracy z mianowanym urzędnikiem państwowym w drodze wypowiedzenia.
Wypowiedzenia objęły wszystkich pracowników, w tym inspektorów zatrudnionych w likwidowanym urzędzie, a nie tylko Pana Paluszkiewicza. Przeniesienie inspektorów kontroli skarbowej, następowało w trybie art. 10 ust. 2 ustawy z dnia 16 września 1982 r. o pracownikach urzędów państwowych (Dz.U. Nr 31, poz. 214 z późn. zm.), tj. w drodze rozwiązania stosunku pracy w jednym urzędzie i nawiązania w drugim.
Kwestia przenoszenia służbowego pracowników z jednego (likwidowanego) urzędu do innego, pozostawiona została uznaniu ich kierowników kształtujących poziom zatrudnienia w podległych im urzędach, przy zastrzeżeniu wyrażenia zgody na takie działanie przez zainteresowanych.
W tym wypadku o rezygnacji z dalszego zatrudnienia Pana Paluszkiewicza zadecydowały trudności w kontaktach z zainteresowanym właśnie w kwestii przeniesienia do pracy w innym urzędzie.
Podjęte w styczniu br. przez Pełnomocnika Ministra Finansów, właściwego dla Urzędu Kontroli Skarbowej w Łodzi, próby listownego (pismo z dnia 18 stycznia br., odebrane 26 stycznia br. - bez odzewu), a następnie telefonicznego nawiązania kontaktu z Panem Arkadiuszem Paluszkiewiczem nie doszły do skutku. W związku z powyższym Pełnomocnik ponownie wystąpił pismem z dnia 2 lutego 1999 r., Nr PMF-001-35/99, w którym zaproponował mu przeniesienie do pracy do Urzędu Kontroli Skarbowej w Łodzi. Pan Arkadiusz Paluszkiewicz, pismem z dnia 10 lutego 1999 r., wyraził na to zgodę.
Dalsze próby ustalenia szczegółowych warunków przeniesienia, tj. wskazanie miejsca pracy, warunków płacy i stanowiska, nie odniosły skutku, z uwagi na uchylanie się wyżej wymienionego od spotkania z Pełnomocnikiem.
Wymienione zdarzenia spowodowały, że w dniu 22 lutego 1999 r. Generalny Inspektor Kontroli Skarbowej wydał decyzję Nr KSI-018-120/99 odwołującą Pana Arkadiusza Paluszkiewicza ze stanowiska inspektora kontroli skarbowej z równoczesnym rozwiązaniem stosunku pracy za trzymiesięcznym wypowiedzeniem. Podstawę prawną powyższej decyzji stanowił art. 13 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 16 września 1982 r. o pracownikach urzędów państwowych (Dz.U. Nr 31, poz. 214 z późn. zm.).
Pomimo podjęcia tej decyzji, Pełnomocnik jeszcze raz wystąpił pismem z dnia 23 lutego 1999 r. (doręczonym 24 lutego br.), Nr PMF-110-23/99 do Pana Paluszkiewicza o odebranie w dniu 25 lutego br. stosownych dokumentów związanych z przeniesieniem pouczając, iż nieprzybycie we wskazanym terminie potraktowanie zostanie jako zmiana decyzji w tym zakresie. W rozmowie telefonicznej w dniu 25 lutego br. z małżonką Pana Paluszkiewicza, na jej wniosek, Pełnomocnik przełożył spotkanie na 26 lutego br.
Pan Paluszkiewicz nie przybył na spotkanie.
Całokształt przedmiotowych okoliczności oraz konieczność zakończenia czynności likwidacyjnych wpłynęły na rezygnację przez Pełnomocnika z dalszych prób załatwienia formalności związanych z przeniesieniem Pana Paluszkiewicza. Decyzja została doręczona w dniu 6 marca 1999 r.
Należy nadmienić, że w przypadku likwidacji pracodawcy w myśl art. 411 § 1 Kodeksu Pracy, ani przepisy art. 38 i art. 41, ani inne przepisy szczególne dotyczące ochrony pracowników przed rozwiązaniem umowy o pracę, nie mają zastosowania i dlatego możliwym było wręczenie odwołania w czasie przebywania Pana Paluszkiewicza na zwolnieniu lekarskim oraz dokonanie wypowiedzenia bez konsultacji z zakładową organizacją związkową.
Jednocześnie pragnę poinformować, iż w świetle obowiązującego prawa, do odwołania inspektora z zajmowanego stanowiska nie jest wymagana zgoda wojewody.
Ustawa z dnia 5 czerwca 1999 r. o administracji rządowej w województwie (Dz.U. Nr 91, poz. 577 ze zm.), w art. 17 ust. 1, nie ma zastosowania ponieważ powoływanie i odwoływanie organów administracji niezespolonej - inspektora kontroli skarbowej, reguluje przepis szczególny tj. ustawa z dnia 28 września 1991 r. o kontroli skarbowej (Dz.U. z 1999 r. Nr 54, poz. 572 ze zm.). W świetle obowiązującego stanu prawnego właściwym organem do odwołania inspektorów kontroli skarbowej z zajmowanego stanowiska jest Generalny Inspektor Kontroli Skarbowej, który działa o przesłanki określone w ustawie o kontroli skarbowej. Przedmiotowa ustawa nie przewiduje w tym zakresie konsultacji.
Obecnie sprawa rozwiązania stosunku pracy z Panem Arkadiuszem Paluszkiewiczem znajduje się w Sądzie Rejonowym - Sądzie Pracy w Sieradzu. Strony oczekują na rozstrzygnięcie w tej sprawie.
W sprawie Pana Arkadiusza Paluszkiewicza, Pan Senator Stanisław Cieśla interweniował trzykrotnie: pismem z dnia 9.03.1999 r. kierowanym do Prezesa Rady Ministrów, pismem z dnia 13.07.1999 r. kierowanym do Wicepremiera i Ministra Finansów oraz pismem z dnia 16.08.1999 r. kierowanym do Ministra Finansów. Na każde z tych pism udzielono odpowiedzi przedstawiając stanowisko w sprawie legalności przyjętego trybu postępowania.
W odpowiedzi na pismo z dnia 16.08.1999 r. poinformowano Pana Senatora (pismem z dnia 16.09.1999 r.) o przedstawieniu Panu Arkadiuszowi Paluszkiewiczowi propozycji zatrudnienia w Urzędzie Kontroli Skarbowej w Łodzi.
Należy nadmienić, że propozycji tej Pan Arkadiusz Paluszkiewicz nie przyjął.
Przedstawiając powyższe Minister Finansów wyraża przekonanie, że wszelkie wątpliwości w sprawie odwołania Pana Arkadiusza Paluszkiewicza zostały ostatecznie wyjaśnione.
Z poważaniem
Z upoważnienia MINISTRA FINANSÓW
PODSEKRETARZ STANU
Jan Wojcieszczuk