Spis oświadczeń, oświadczenie, odpowiedź 2


Informację w związku z oświadczeniem senatora Mariana Cichosza, złożonym na 40. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 43), przekazał Podsekretarz Stanu w MPiPS :

Warszawa, dn. 3 sierpnia. 1999 r.

Pani
Prof. dr hab. Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowna Pani Marszałek,

W związku z oświadczeniem złożonym przez senatora Mariana Cichosza podczas 40 posiedzenia Senatu RP w dniu 23 lipca br. pragnę przesłać na Pani ręce następujące informacje.

W marcu ubiegłego roku Rada Ministrów przyjęła Program "Dialog i Rozwój" dla miast które w wyniku reformy administracyjnej kraju utraciły status miast wojewódzkich.

Program ten zbudowany jest na bazie trzech komponentów:

Komponent I - "Informacje publiczne". Celem tej części Programu było zebranie propozycji utworzenia delegatur i jednostek zamiejscowych byłych instytucji wojewódzkich.

W ramach tego komponentu do Koordynatora Programu napłynęły 284 postulaty dotyczące utworzenia delegatur instytucji administracji wojewódzkiej w miastach które utraciły status wojewódzki. Wszystkie te postulaty zostały przekazane zgodnie z kompetencjami do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

W każdym byłym mieście wojewódzkim powstała delegatura urzędu wojewódzkiego.

Komponent II - to "Pracownicy urzędów". Ta część programu jest prowadzona przez Krajowy Urząd Pracy.

W związku z obawą bezrobocia wśród pracowników zlikwidowanych instytucji wojewódzkich Prezes KUP powołał we wszystkich Wojewódzkich Urzędach Pracy zespoły ds. programu "Dialog i Rozwój". W wyniku prac tych zespołów, w grudniu 1998 r., została przeprowadzona ankieta obejmująca wszystkie instytucje wojewódzkie na terenie 33 miast. W grudniu 1998 r. zostało znowelizowane rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej na temat programów specjalnych. Nowelizacja pozwoliła na przygotowywanie programów specjalnych dla zwalnianych urzędników przez wojewódzkie i powiatowe urzędy pracy.

Obecnie prowadzony jest stały monitoring liczby bezrobotnych urzędników rejestrujących się w urzędach pracy. Zgodnie z danymi urzędów pracy w całym kraju zarejestrowanych jest 594 bezrobotnych - byłych urzędników, aby pomóc im w powrocie do pracy zawodowej zabezpieczono dla nich 430 nowych miejsc pracy.

Wojewódzki Urząd Pracy w Chełmie w grudniu 98 roku opracował program specjalny na rzecz koordynacji zatrudnienia pracowników urzędów i instytucji województwa chełmskiego przewidzianych do reorganizacji.

Obecnie w województwie lubelskim, wg danych z KUP, zarejestrowało się 96 urzędników dla których zabezpieczono 106 nowych miejsc pracy.

Komponent III -"Rozwój". Ideą tego komponentu było udzielenie wsparcia finansowego na rzecz projektów zgłoszonych przez przedstawicieli miast tracących status wojewódzki. Koordynator Programu od maja do września 98 roku zbierał propozycje przedstawicieli miast które to mogłyby uzyskać wsparcie ze środków Programu. Budżet Programu wynosił 3 100 000 zł. i pochodził ze środków Counterpart Funds. Zarządzanie tym funduszem powierzone zostało Polskiej Agencji Rozwoju Regionalnego. Do końca września 1998 r. Koordynator otrzymał ponad 200 projektów o charakterze rozwojowym. Zgłoszone projekty (propozycje) miast zostały przekazane komisji powołanej przez Koordynatora. W efekcie prac Komisji ds. wyboru projektów - wybrano 24 projekty które były zgodne z kryteriami Programu. Każdy wybrany projekt otrzymał wsparcie w wysokości 120 000 zł.

Spośród propozycji Chełma Komisja wybrała projekt pt. "Przygraniczny Rynek Hurtowy". Prezydent Miasta Chełma 25 stycznia b.r. podpisał umowę z Polską Agencją Rozwoju Regionalnego na realizację wyżej wymienionego przedsięwzięcia - którego zakończenie jest przewidziane do 31 grudnia 1999 roku.

Mam nadzieję, że wyjaśniłam wszystkie kwestie związane z koordynowanym przeze mnie programem. Gdyby jednak było inaczej bardzo proszę o kontakt.

Z poważaniem
Grażyna Gęsicka
Koordynator Rządowego Programu
"Dialog i Rozwój"


Spis oświadczeń, oświadczenie, odpowiedź 2