Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie


37. posiedzenie Senatu RP

18 czerwca 1999 r.

Oświadczenie

Drugie oświadczenie kieruję do ministra spraw wewnętrznych i administracji.

Uprzejmie proszę pana ministra o przeanalizowanie zasadności przedkładania, oprócz innych dokumentów, odpisu skróconego aktu urodzenia przy ubieganiu się o wydanie paszportu w naszym kraju. Zgodnie z przepisem §2 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji z dnia 10 marca 1999 r., obywatel ubiegający się o wydanie po raz pierwszy paszportu w kraju, oprócz wypełnionego kwestionariusza osobowego i przedstawienia do wzglądu dowodu osobistego lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość i obywatelstwo polskie, musi złożyć odpis skrócony aktu urodzenia.

Wymóg złożenia tego dokumentu jest całkowicie nieuzasadniony i powoduje zbędną biurokrację, skoro dane, które zawarte są w akcie urodzenia, znajdują się w innych dokumentach, a mianowicie w kwestionariusz osobowym i dowodzie osobistym. W tej sytuacji proszę o rozważenie uchylenia przez pana ministra przepisu § 2 ust. 1 pkt 3 cytowanego rozporządzenia.

Ponadto niewłaściwy wydaje się zapis § 5 ust. 1 wyżej wymienionego rozporządzenia, mówiący że paszport można odebrać wyłącznie osobiście. Są sytuacje życiowe, które uzasadniają upoważnienie przez zainteresowanych innych osób do odbioru nawet bardzo ważnych dokumentów. Sądzę, że należy zastanowić się na d potrzebą zmiany również tego przepisu.

Bardzo proszę pana ministra o ustosunkowanie się do poruszonych kwestii.

Z poważaniem, Marian Cichosz.


Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie