Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie


23. posiedzenie Senatu RP

18 listopada 1998 r.

Oświadczenie

Swoje oświadczenie, złożone do protokołu 23. posiedzenia Senatu, senator Marian Cichosz skierował do wicepremiera Leszka Balcerowicza, ministra finansów:

Zwracam się do pana premiera z uprzejmą prośbą o utrzymanie w Chełmie Urzędu Kontroli Skarbowej bądź jego oddziału, bez zmniejszania stanu kadrowego. Uważam, że zmiana kształtu administracyjnego kraju nie może wpływać na osłabienie kontroli skarbowej, zwłaszcza na obszarach powstawania niebezpiecznych zjawisk godzących w system podatkowy.

W województwie chełmskim wzrosła ostatnio liczba jednostek gospodarczych - wynosi ona obecnie dwanaście tysięcy osiemset dwadzieścia jeden. W 1997 r. zwiększył się także o 87% w porównaniu do 1996 r. eksport towarów. Podmioty zarejestrowane w województwie eksportowały towary do trzydziestu pięciu krajów, a sprowadzały z trzydziestu dwóch krajów. Najważniejszym partnerem w handlu zagranicznym jest Ukraina. Eksport do Ukrainy, licząc w USD, wzrósł w 1997 r. o 75,4%, a jego wartość wyniosła 180,2 miliona zł.

Urząd Kontroli Skarbowej w Chełmie ma dobre warunki lokalowe oraz wykwalifikowaną kadrę, skutecznie przeciwdziałającą uszczuplaniu dochodów budżetowych. Ewentualna likwidacja tej struktury spowodowałaby wzrost kosztów przeprowadzanych kontroli skarbowych oraz przyczyniłaby się do osłabienia ich efektywności. Negatywnym skutkiem takiej decyzji byłoby również pozbawienie pracy znacznej grupy wysoko wykwalifikowanej kadry pracowników UKS.

Specyfika pracy w służbach Ministerstwa Finansów powoduje, że wielu pracowników UKS może mieć trudności w znalezieniu pracy, zwłaszcza u byłych kontrolowanych podatników.

Mając na uwadze podniesione argumenty, wyrażam przekonanie, że pan premier nie dopuści do likwidacji Urzędu Kontroli Skarbowej w Chełmie.


Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie