Spis oświadczeń, odpowiedź na oświadczenie, następne oświadczenie
12. posiedzenie Senatu RP
22 maja 1998 r.
Stosownie do przepisów zawartych w art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 9 maja 1996 r. o wykonywaniu mandatu posła i senatora (Dz.U. Nr 73, poz. 350) oraz art. 42a Regulaminu Senatu, zwracam się do ministra spraw wewnętrznych i administracji o wyjaśnienie następującej sprawy.
Rozporządzeniem z dnia 16 marca 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu wyznaczania strażaków Państwowej Straży Pożarnej do wykonania zadań poza jednostkami organizacyjnymi Państwowej Straży Pożarnej oraz ich uprawnień i obowiązków, minister spraw wewnętrznych i administracji określi warunki oddelegowania strażaków zawodowych do tak zwanych instytucji cywilnych. W poczet instytucji cywilnych, oprócz urzędów administracji państwowej i urzędów gmin, zaliczył również Związek Ochotniczych Straży Pożarnych. Ministerstwo uznało, że istnieje możliwość wyznaczenia do wykonywania zadań strażaków zawodowych w zarządzie głównym i zarządzie wojewódzkim związku, przy czym jednostki te miałyby pokrywać z własnych środków wynagrodzenia pracowników oddelegowanych. Rozwiązanie takie jest bardzo niekorzystne dla ochotniczych straży pożarnych.
Związek Ochotniczych Straży Pożarnych, skupiający wszystkie ogniwa i struktury straży ochotniczej, jest stowarzyszeniem utrzymującym się głównie ze składek członkowskich i działalności gospodarczej. Sytuacja finansowa związku jest obecnie trudna.
Istotnym elementem pomocy dla związku ze strony państwa była możliwość wyznaczenia strażaków zawodowych do pracy w strukturach organizacyjnych związku, bez obciążenia finansowego zarządów wojewódzkich OSP.
Obecnie w trzynastu zarządach wojewódzkich OSP pracują osoby formalnie zatrudnione w Państwowej Straży Pożarnej. Pracownicy ci wypełniają bardzo dobrze swoje zadania, służąc OSP swoim doświadczeniem zawodowym.
Stosując cytowane przeze mnie rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji, należałoby tychże strażaków odwołać z pracy w strukturach wojewódzkich OSP bądź obciążyć kosztami ich wynagrodzenia zarządy wojewódzkie OSP.
Mając na uwadze ogromne zasługi OSP w obszarze służby ochrony przeciwpożarowej i ratowniczej, bardzo proszę pana ministra o przeanalizowanie zasadności takich rozwiązań i zmiany treści § 13 ust. 1 rozporządzenia traktującego o obciążeniu PSP kosztami wynagrodzeń skierowanych tam strażaków zawodowych. Ponadto postuluję zmianę zapisu w§ 1 pktu 2 w ten sposób, a
by istniała możliwość oddelegowania strażaków OSP do wszystkich struktur organizacyjnych związku, a nie tylko do zarządu głównego i zarządów wojewódzkich OSP.Spis oświadczeń, odpowiedź na oświadczenie, następne oświadczenie