Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, następne oświadczenie
77. posiedzenie Senatu RP
15 marca 2001 r.
Oświadczenie
Kolejne oświadczenie kieruję do pana Jarosława Bauca, min
istra finansów.Dnia 1 października 2000 r. weszła w życie znowelizowana ustawa o grach losowych. Jedną z istotnych zmian był zapis uniemożliwiający traktowanie automatów do gier jako zręcznościowych. Wcześniej z tego powodu do skarbu państwa z tytułu niewpłaconych podatków nie wpływała kwota około 1 miliarda 200 milionów zł rocznie. Opieram się tu na danych szacunkowych.
Przypomnę, iż prace w Sejmie nad rządowym projektem ustawy trwały około dwóch lat. Wiadomo, iż był on poddawany lobbingowi. Mówi o tym raport Banku Światowego, który stwierdza, iż zablokowanie ustawy w Sejmie kosztuje 3 miliony dolarów. Interesując się tym tematem, od początku kadencji występowałem do marszałka Sejmu o przyśpieszenie prac nad tym projektem ustawy. Dotąd nie otrzymałem odpo
wiedzi.Zwracam się tą drogą do pana ministra o udzielenie informacji, w jaki sposób ustawa jest realizowana, to jest, w jakiej mierze ściągane są podatki od automatów jako gier losowych. Jakie są z tego tytułu wpływy do budżetu państwa?
Obserwuję, iż w niektórych lokalach automaty te są plombowane i likwidowane, w innych zaś, mimo że nie spełniają standardów określonych w ustawie, nadal funkcjonują. Czy nadal traktuje się je jako gry zręcznościowe? Dlaczego jest taką praktyka?
Kolejnego oświadczenia, w kontekście zarzutów stawianych przez raport Banku Światowego, już nie będę odczytywał. Kieruję je do ministra sprawiedliwości, pana Lecha Kaczyńskiego. Chodzi o to, żeby wszczął postępowanie wyjaśniające, a nawet procesowe, bo wymaga tego opinia publiczna.
Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, następne oświadczenie