Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie
42. posiedzenie Senatu RP
23 września 1999 r.
Oświadczenie
Drugie oświadczenie kieruję do pana premiera w związku z problemem dotyczącym ubezpieczenia społecznego wojskowych pobierających uposażenie po zwolnieniu ze służby, w okresie pobierania tego uposażenia.
Dysponuję korespondencją wymienioną między panem Pawłem Barcikowskim ze Słupska a branżową kasą chorych dla służb mundurowych, z oddziałem w Gdańsku, wskazującą na wagę tego problemu. Problem bowiem nie jest jednostkowy, dotyczy wszystkich osób, które znajdują się w podobnej sytuacji.
Ustawa o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym z 6 lutego 1997 r., w art. 2 określa, że osobą ubezpieczoną jest ta, która podlega obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego. Z treści art. 8 pkt 10 ustawy wynika, że osoba pobierająca uposażenie po zwolnieniu ze służby podlega temu obowiązkowi, a więc jest osobą ubezpieczoną. Również art. 8a ust. 2 pkt 5 ustawy przedłuża status ubezpieczonych w wypadku osób ubiegających się o przyznanie emerytury.
Należałoby zatem oczekiwać, że sprawa pobrania składki na ubezpieczenie zdrowotne od tej kategorii osób, uznanych przecież z mocy ustawy za ubezpieczone, będzie regulowana analogicznie jak w wypadku podmiotów określonych w art. 27 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, czyli że składka będzie odliczona od podatku przez płatnika. Takie uregulowanie odpowiadałoby oczekiwaniom co do jednolitości systemowych rozwiązań prawnych. (...)
Tymczasem wobec braku zapisu ustawowego wojskowe biura emerytalne, wypłacające uposażenie w formie ryczałtu, nie odliczają składki na ubezpieczenie zdrowotne. Zainteresowani są informowani o konieczności zgłoszenia się do właściwej kasy chorych. Dochodzi do sytuacji, że branżowa kasa chorych dla służb mundurowych nie przyjmuje zgłoszeń dotyczących przystąpienia z uwagi na terminy przewidziane w ustawie, dotyczące zmian członkostwa w kasach, i ubezpieczenie odprowadzane jest do regionalnej kasy chorych. Ponadto takie ubezpieczenie ma de facto charakter dobrowolnego, bowiem, jak twierdzi biuro emerytalne, o którym mówiłam, w wypadku braku informacji i zaniedbania zapłacenia składki przez okres roku wojskowy pozostaje osobą nieubezpieczoną. Czasami nawet o tym nie wie. Z treści korespondencji wynika, że problem był rządowi sygnalizowany.
Zwracam się zatem z prośbą o wyjaśnienie, czy rząd podjął jakieś działania w celu rozwiązania tej kwestii, czy też pozostawia tę sprawę inicjatywie parlamentu?
Z poważaniem, Anna Bogucka-Skowrońska.
Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie