Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, następne oświadczenie


30. posiedzenie Senatu RP

17 lutego 1999 r.

Oświadczenie

Na ósmym posiedzeniu Senatu w dniu 19 marca 1998 r. złożyłem oświadczenie skierowane do ministra zdrowia w sprawie implantów kręgosłupowych Dero produkowanych przez polską firmę LfC z Zielonej Góry.

Pod koniec lutego ubiegłego roku wszystkie mass media obiegła wiadomość, że implanty systemu Dero służące do stabilizacji kręgosłupa w leczeniu urazów, skrzywień bocznych i nowotworów rdzewieją i są przyczyną wielu powikłań. Cała ta kampania, w moim głębokim przekonaniu, miała na celu usunięcie z rynku krajowego tego producenta. Podstawową wadą im plantów Dero jest ich cena - są one przynajmniej trzykrotnie tańsze od importowanych, a nie ustępują im jakością. Są one wykonane z austenicznej chromowo-niklowo-molibdenowej stali podobnie jak implanty importowe.

Problem implantów kręgosłupowych był badany przez NIK. Kontrola dotyczyła legalności i jakości stosowanych wszczepów kręgosłupowych. Po dziesięciu miesiącach od zakończenia kontroli zostało sporządzone doniesienie do prokuratury o popełnieniu przestępstwa opisanego w art. 67 ustawy o środkach farmaceutycznych i materiałach medycznych. W raporcie NIK nie został uwzględniony raport komisji powołanej przez ministra zdrowia w celu oceny jakości implantów kręgosłupowych i ilości powikłań po ich stosowaniu. Wyniki dociekań tej komisji wykazały, że liczba powikłań po zastosowaniu wszczepów Dero jest mniejsza od liczby powikłań po implantacji kilkakrotnie droższych wszczepów importowanych.

Odnoszę wrażenie, że kontrola NIK została przeprowadzona bez należytego obiektywizmu, a ponadto zaistniały przecieki do mediów informujące, że przyczyną powikłań po operacjach kręgosłupa są implanty Dero, które rdzewieją. Te przecieki zainicjowały podobną kampanię w mediach jaka miała miejsce pod koniec lutego ubiegłego roku. Postawienie znaku równości pomiędzy powstawaniem powikłań w chirurgii urazowo-ortopedycznej a jakością implantów jest rozumowaniem prymitywnym, obliczonym na osiągnięcie efektu propagandowego i wywarcie presji na pacjentów, którzy nie wiedzą, jak wiele innych okoliczności może spowodować pojawienie się powikłań. O liczbie powikłań decydują następujące czynniki: rozległość operacji, przestrzeganie przez pacjenta zaleceń lekarskich w okresie pooperacyjnym, a nade wszystko umiejętności chirurga i doświadczenie zespołu lekarskiego w leczeniu pooperacyjnym. Bo to jest tak: jeśli ktoś nie potrafi prowadzić samochodu, to rozbije nawet mercedesa, choćby ten miał złote klamki.

Będę zobowiązany za wyjaśnienie moich wątpliwości.


Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, następne oświadczenie