Spis oświadczeń, oświadczenie, odpowiedź ministra zdrowia
Minister Finansów przesłał wyjaśnienie w związku z oświadczeniem senatora Janusza Bielawskiego, wygłoszonym na 8. posied
zeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 11):Warszawa, 1998.04.08
Pani
Prof. dr hab. Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej
Szanowna Pani Marszałek
Nawiązując do oświadczenia Pana senatora Janusza Bielawskiego złożonego na 8 posiedzeniu Senatu w dniu 19 marca 1998 r., a dotyczącego m.in. uwolnienia cen leków w 1999 r. uprzejmie wyjaśniam, co następuje:
W listopadzie 1994 r. został przyjęty przez Radę Ministrów "Program działań dla restrukturyzacji polskiego przemysłu farmaceutycznego". Zakładał on m.in. odejście od ustalania cen urzędowych na leki refundowane produkcji krajowej.
Generalną przeszkodą w zrealizowaniu tego postanowienia jest ścisła korelacja między wzrostem cen leków krajowych po ich uwolnieniu i wzrostem wydatków budżetu na ich refundację.
Stąd przy ocenie realizacji tego "Programu..." we wrześniu 1996 r. Rada Ministrów, nie podjęła decyzji w kwestii dotyczącej cen leków i dopłat do leków, zobowiązując jednocześnie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej do przedstawienia, w porozumieniu z Ministrem Finansów i Ministrem Przemysłu i Handlu, propozycji zmiany systemu odpłatności za leki, idącej w kierunku uwolnienia cen leków, przy jednoczesnym zapewnieniu kontroli wydatków budżetu państwa na dopłaty do leków.
Konieczne są działania, które pozwoliłyby w obecnym systemie finansowania dopłat do leków, na uniezależnienie wzrostu wydatków na refundację od wzrostu cen leków, a przynajmniej pozwoliłyby na stworzenie mechanizmów zapewniających prognozowanie tych wydatków i kontrolę ich wykonania w warunkach cen wolnych.
Powyższe zalecenia Rady Ministrów do dziś nie zostały wykonane.
W tym kontekście, w chwili obecnej, odejście od ustalania cen urzędowych na leki produkcji krajowej w 1999 r. jest nadal sprawą otwartą.
Z wyrazami szacunku
Z upoważnienia
MINISTRA FINANSOW
PODSEKRETARZ STANU
Rafał Zagórny