Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie
35. posiedzenie Senatu RP
7 maja 1999 r.
Oświadczenie
Konstytucja 3 maja symbolizuje w polskiej tradycji przywiązanie do demokracji, wolę postępu i wydźwignięcia na narodowe ołtarze wolności i suwerenności ojczyzny. Ustanowienie rocznicy tej konstytucji świętem państwowym nie jest zatem przypadkiem. Ma ono przypominać wszystkie te wartości, które stały się fundamentem także III Rzeczypospolitej. Są one naszą wspólną własnością, dorobkiem pokoleń, często okupionym męczeństwem i krwią.
Święto to powinno jednoczyć wszystkich Polaków identyfikujących się z tym dziedzictwem. Jakiekolwiek wprowadzanie sztucznych podziałów i zawłaszczanie tej tradycji przez jedno ugrupowanie polityczne jest nie tylko sprzeniewierzeniem się idei Konstytucji 3 maja, ale działaniem antypaństwowym, prowadzących do dezintegracji Polski.
Dziwić się więc należy, że tej oczywistej prawdy nie rozumie wojewoda łódzki, pan Michał Krasiński. Jako przedstawiciel administracji rządowej w terenie powinien być szczególnie wyczulony na wszelkie przejawy wykorzystywania symboli narodowych do gry politycznej sprzecznej z naszą racją stanu i dobrem wspólnym, których powinien strzec, tym bardziej że pan wojewoda pełni swoją funkcję już drugi rok, a więc jako funkcjonariusz państwowy nie jest nowicjuszem.
Już w ubiegłym roku pan Michał Krasiński, wbrew wyraźnemu zapisowi Konstytucji RP ustanawiającemu autonomię państwa i kościoła, podczas oficjalnych obchodów rocznicy Konstytucji 3 maja zawierzył ziemię łódzką Jezusowi Chrystusowi i uczynił to, o czym wyraźnie powiedział, jako przedstawiciel rządu w terenie. Choć był to akt symboliczny, nie wywołujący skutków prawnych, trudno zakwalifikować ten czyn inaczej niż jako przekroczenie kompetencji przez urzędnika państwowego średniego szczebla i jako wyzwanie rzucone tym wszystkim obywatelom naszego kraju, którzy zgodnie z preambułą Konstytucji RP z 1997 r. wywodzą takie uniwersalne wartości jak prawda, sprawiedliwość, dobro i piękno ze źródeł innych niż wiara w Boga.
W tym roku pan Michał Krasiński, niepomny protestów różnych środowisk społecznych, które już wcześniej wytknęły mu zachowanie nie licujące z godnością przedstawiciela rządu w terenie, znowu wykorzystał obchody rocznicy Konstytucji 3 maja do dzielenia obywateli na lepszych i gorszych i nie zaprosił ani przedstawicieli władz samorządowych województwa łódzkiego, ani władz stolicy regionu do współorganizowania tych uroczystości, chociaż te upomniały się o to w liście otwartym. Wymiana korespondencji pomiędzy wojewodą łódzkim Michałem Krasińskim a prezydentem Łodzi Tadeuszem Matusiakiem i przewodniczącym Rady Miejskiej w Łodzi profesorem Grzegorzem Matusiakiem świadczy o tym, że przedstawiciel rządu w terenie ma w jawnej pogardzie demokratycznie wybrane władze lokalne reprezentujące wspólnotę obywateli i wyżej sobie ceni samozwańczy Społeczny Komitet Obchodów Świąt i Rocznic Narodowych im. Grzegorza Palki, nie posiadający żadnego mandatu do reprezentowania obywateli Łodzi. Nie zmienia tego fakt, że na czele tego komitetu stanął minister Jerzy Kropiwnicki, bo jego także nikt do owego ciała nie wybierał. Należy raczej ubolewać, że wysoki rangą przedstawiciel rządu firmuje swoim autorytetem działania, które podrywają zaufanie do państwa prawa, naruszając wyraźny zapis konstytucyjny, że samorząd terytorialny uczestniczy w sprawowaniu władzy publicznej.
I tym razem, a więc niejako w warunkach recydywy, wojewoda Krasiński włączył do państwowych obchodów rocznicy Konstytucji 3 maja akcenty religijne, czego wyrazem było oficjalne wpisanie do programu uroczystości Święta Najświętszej Marii Panny Królowej Polski. Wykorzystywanie święta państwowego do tworzenia politycznych i społecznych podziałów, sprzyjanie tworzeniu bezprawnego monopolu na organizowanie obchodów rocznicy Konstytucji 3 maja jednej opcji politycznej, związanej ze Zjednoczeniem Chrześcijańsko-Narodowym, które do tego nie cieszy się w Łodzi popularnością, co wykazały istotnie wybory samorządowe, jest ze strony wojewody Krasińskiego działaniem antypaństwowym i antysamorządowym.
Już najwyższy czas, aby na czele administracji rządowej w Łodzi stanął człowiek mniej uzależniony od lokalnych koterii partyjnych, dostrzegający potrzebę jednoczenia społeczeństwa w trudnym dla Polski okresie wdrażania reform i gwarantujący swoją postawą szybkie scalenie nowego regionu łódzkiego w jeden organizm społeczny i gospodarczy. Niestety, pan wojewoda Michał Krasiński, prowokujący konflikty ideologiczne przez swój oportunizm i zależności polityczne, lekceważący przy tym pochodzącą z demokratycznego nadania władzę samorządową w regionie, nie daje rękojmi, że ten proces będzie przebiegał prawidłowo.
Uprzejmie proszę pana premiera o zajęcie stanowiska w powyższej sprawie.
Załączam tekst zaproszenia na uroczyste obchody Święta Narodowego 3 maja oraz Święta Najświętszej Marii Panny Królowej Polski.
Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie