Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie


25. posiedzenie Senatu RP

16 grudnia 1998 r.

Oświadczenie

Przed paroma dniami dowiedzieliśmy się o zbrodniczej działalności Salomona Morela w stosunku do Niemców i Ukraińców więzionych w obozach pracy w Świętochłowicach i Jaworznie.

Jego karygodnie zachowanie próbuje w pewnym stopniu zrozumieć "Trybuna" w wydaniu z dnia 9 grudnia 1998 r. Autor podpisujący się skrótem (AWŁ) pisze, że "w 1945 r. trudno było oczekiwać od Żyda, który właśnie wyszedł z Auschwitz, gdzie utracił wszystkich bliskich, żeby troszczył się o NSDAP-owców i volksdeutschów".

Niewykluczone, że można go zrozumieć, natomiast nie można zrozumieć i pochwalić decyzji tych, którzy znając jego zoologiczną nienawiść do Niemców, powierzyli mu w imieniu polskiego rządu pracę na stanowisku wymagającym szczególnych cech charakteru i odporności psychicznej w okresie tuż po wojnie, kiedy było szczególnie trudno o obiektywny stosunek do Niemców i Ukraińców.

Niestety, nie można również pozytywnie ocenić Pańskiej decyzji o mianowaniu na szefa służb specjalnych pana Janusza Pałubickiego, człowieka pałającego chorobliwą nienawiścią do wszystkiego, co kojarzy się z tak zwanym okresem PRL. Na tym stanowisku, jak Pan wie, potrzebna jest szczególna rozwaga, obiektywizm i bezstronność. Tymi cechami, niestety, pan Pałubicki się nie wykazał po zawetowaniu przez Pana Prezydenta ustawy lustracyjnej. Stwierdzenie, że Pan Kwaśniewski "jest prezydentem wszystkich esbeków" jest niegodne członka polskiego rządu.

Wyjaśnienia pana premiera, że pana Pałubickiego należy usprawiedliwić, gdyż w okresie PRL był ofiarą wielu prześladowań, przypomina, niestety, wypowiedź z "Trybuny" w sprawie Salomona Morela. I tego nie mogę zrozumieć bez wyjaśnienia Pana Premiera.


Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie