86. posiedzenie Senatu RP, spis treści, poprzednia część stenogramu,
następna część stenogramu


Pełnomocnik Rządu
do spraw Rodziny
Maria Smereczyńska:

Tak. Ja sama też próbowałam się zorientować w tej sprawie i spowodować, żeby te rzeczy można było zmienić. Jest to sprawa technicznie bardzo trudna do wykonania. Podejmowano się tego zadania zarówno w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, jak i w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej. Na dzień dzisiejszy z bardzo wielu względów, a przede wszystkim z powodów technicznych naliczania dochodów w obowiązującym systemie rozliczeń podatkowych, bardzo trudno to wykonać. Przesunięcie wartości w zakresie tych kwot jest też niełatwe. Myślę, że prace nad tym na pewno nie zostały zakończone. Minister rolnictwa mówił, że tam też się tym zajmowano i rzeczywiście, z tego co wiem, a są to informacje sprzed kilku tygodni, prace te trwały.

Wicemarszałek
Tadeusz Rzemykowski:

Czy są jeszcze zgłoszenia do pytań?

Senator Jadwiga Stokarska, proszę bardzo.

Senator Jadwiga Stokarska:

Pani Minister, w kontekście odpowiedzi, którą usłyszeliśmy przed chwilą, chciałam zapytać, czy takie podejście do sprawy jest pomocne dla rodzin wiejskich. Przecież poszły w teren tak ciekawe informacje, jak wielka jest ta pomoc. Dziękuję bardzo.

Pełnomocnik Rządu
do spraw Rodziny
Maria Smereczyńska:

Nie wiem, kto to mówił. Ja nie mówiłam, że pomoc jest wielka. W tej chwili mówię, że staraliśmy się, aby ten dodatek, kwota, którą dysponujemy dla rodzin wielodzietnych, była jak najlepiej podzielona, żeby stanowiła dla nich efektywną pomoc i żeby szczególnie uwzględnić w tym obszarze odpowiedzialności rodziny utrzymujące się z rolnictwa.

Wicemarszałek
Tadeusz Rzemykowski:

Nie widzę więcej zgłoszeń. Dziękuję bardzo, Pani Minister.

(Pełnomocnik Rządu do spraw Rodziny Maria Smereczyńska: Dziękuję bardzo.)

Otwieram dyskusję.

Przypominam o wymogach regulaminowych dotyczących czasu przemówienia, obowiązku zgłaszania się do głosu u senator prowadzącej listę mówców, a przede wszystkim o obowiązku składania wniosków o charakterze legislacyjnym na piśmie do marszałka prowadzącego obrady Senatu do czasu zamknięcia dyskusji.

Proszę o zabranie głosu senator Jolantę Danielak.

Senator Jolanta Danielak:

Panie Marszałku! Panie i Panowie Senatorowie!

Już trzeci raz pracujemy w parlamencie nad ustawą dającą możliwość udzielenia wsparcia rodzinom wielodzietnym i aż strach pomyśleć, że trzy lata zastanawiamy się, jak im pomóc. Za każdym razem poszukujemy jakiejś filozofii, a żadna z dotychczasowych nie była do końca satysfakcjonująca.

Przypomnę, że w 1999 r. dodatek ten przysługiwał tylko części rodzin. Był adresowany do tych rodzin, które otrzymywały zasiłek rodzinny, a więc tylko do osób, które spełniały określone kryteria finansowe.

Już w ubiegłym roku nie uwzględniono kryterium dochodowego i dlatego uważam, że zasadne było moje pytanie adresowane do pani pełnomocnik, jakie oszczędności poczyniło państwo w związku niepobieraniem tego świadczenia przez rodziny zamożne.

Fikcją jest oczywiście myślenie, że rodziny, którym przysługuje takie świadczenie, nawet jeżeli są bardzo zamożne, zrezygnują z niego. Nikt nie wątpił, że z tego świadczenia skorzysta każdy, komu ono przysługuje, niezależnie od poziomu dochodu.

Dziwi trochę fakt, że rząd i parlament nigdy nie spróbowały tak naprawdę wypracować stałej koncepcji wsparcia rodzin wielodzietnych, jeżeli nawet ma się to odbywać w wyniku realizacji określonej polityki prorodzinnej wspierającej te rzeczywiście słabe w sensie ekonomicznym i materialnym ogniwa, czyli rodziny wielodzietne. To prawda, że wśród rodzin wielodzietnych niewiele jest szczególnie zamożnych, ale jednak są. Dlatego pozwolę sobie przedstawić bardzo obszerną poprawkę, która zmienia filozofię wypłat dodatków adresowanych do rodzin wielodzietnych.

W moim odczuciu w sytuacji, w jakiej jesteśmy, trudnej finansowo, trudnej budżetowo - wiemy, że kwota, którą mamy do rozdysponowania wynosi 150 milionów zł - zwykła ludzka uczciwość nakazuje, żeby się trzymać przewidzianej w budżecie sumy, ale zwykła ludzka uczciwość każe także myśleć o tych, którzy są szczególnie biedni, a jednocześnie stanowią rodziny wielodzietne. Tam bieda jest szczególnie dotkliwa.

Dlatego chcę przedstawić nieco inną koncepcję. Uwzględniając element wielodzietności, ale też element dochodu rodziny, wprowadza ona rozwiązanie, zgodnie z którym na każde dziecko w rodzinie wielodzietnej korzystającej z dodatku, czyli w rodzinie, która ma więcej niż troje dzieci, przypada kwota 66 zł. Jest to oczywiście niewiele, ale jeszcze raz powtarzam: staram się trzymać kwoty, którą mamy do dyspozycji.

Co to oznacza? Otóż zamiast dodatku jednorazowego 115 zł dla trzeciego dziecka w rodzinie wielodzietnej przy kumulacji w rodzinie, w której jest trójka dzieci, dodatek ten będzie wynosił łącznie 198 zł, w rodzinie czteroosobowej zaś 264 zł, a nie 230 zł, jak to przewiduje obecne rozwiązanie ustawowe.

Oczywiście może pojawić się argument, który już był wcześniej poruszany, że te kryteria dochodowe czy kryteria związane z wypłatą zasiłków rodzinnych spowodują pewne ograniczenia w stosunku do rodzin wiejskich.

Proszę Państwa, czy ktoś dobrze znający wieś, zna wielodzietne rodziny wiejskie o szczególnej zamożności? Ja po prostu takich rodzin nie znam. A jeżeli macie państwo co do tego wątpliwości, to przytoczę konkretne liczby. Z danych GUS wynika, że w 1995 r. na wsi mieszkało sześćset pięćdziesiąt pięć tysięcy rodzin z trójką i większą liczbą dzieci. Z tego 26% czerpie środki na utrzymanie tylko z gospodarstwa rolnego, chodzi o sto siedemdziesiąt tysięcy rodzin.

Jeżeli w 1999 r. przy kryterium dochodowym właśnie sto siedemdziesiąt tysięcy rodzin otrzymało takie świadczenie, to znaczy, że nie pomijamy żadnej wiejskiej rodziny wielodzietnej. Te rodziny po prostu nie mają szansy na to, żeby być bogatymi.

Dlatego przedkładam kompleksowy wniosek dotyczący zmiany, którą pozwoliłam sobie omówić. Spowoduje ona, że środki finansowe i wsparcie finansowe będą adresowane do każdego dziecka w rodzinie wielodzietnej. Ta zmiana będzie uwzględniała te rodziny, które rzeczywiście żyją w trudnych warunkach materialnych.

I kolejna sprawa. Ja doskonale rozumiem, że wszystkim nam zależało na tym, żeby te pieniądze trafiły do rodzin wielodzietnych wtedy, kiedy wydatki związane z dzieckiem są szczególnie duże, czyli kiedy przygotowuje się dziecko do rozpoczęcia roku szkolnego. Proszę państwa, wszystko wskazuje jednak na to, że proces legislacyjny jest na etapie nie dającym najmniejszej szansy na wypłatę tych świadczeń w sierpniu. Jeżeli emeryci i renciści otrzymują zasiłki rodzinne za miesiąc sierpień przy wypłatach emerytur i rent, a terminy tych wypłat przypadają na 1, 5, 10, 15 i 25 sierpnia, to nie jest możliwe, aby w terminie wypłat zasiłków rodzinnych rodziny wielodzietne otrzymały dodatki rodzinne za miesiąc sierpień, jak nakazuje art. 3 ust. 5 ustawy, w 2001 r. Dlatego też, żeby być uczciwymi, przyjmijmy realną możliwość wypłaty tychże zasiłków.

Proszę przyjąć poprawkę do art. 8, że ustawa wchodzi w życie 1 września bieżącego roku. Dziękuję bardzo.

Wicemarszałek
Tadeusz Rzemykowski:

Dziękuję.

Czy ktoś z państwa senatorów chce jeszcze zabrać głos w dyskusji? Nie widzę zgłoszeń.

Informuję więc, że lista mówców została wyczerpana.

Informuję także, że senator Jolanta Danielak złożyła poprawki na piśmie, takie same poprawki na piśmie zgłosił senator Dariusz Kłeczek, mimo że nie występował w dyskusji.

(Senator Jolanta Danielak: Takie same?)

Przepraszam, że tak powiedziałem. Pan senator Dariusz Kłeczek złożył poprawki do tej samej ustawy, żeby użyć określenia to samo, na piśmie.

Zgodnie z art. 52 ust. 2 Regulaminu Senatu zamykam dyskusję.

Czy pani minister Maria Smereczyńska chciałaby się odnieść do tych poprawek w tym momencie? Nie ma takie możliwości.

Ponieważ w trakcie dyskusji zostały zgłoszone wnioski o charakterze legislacyjnym, zgodnie z art. 52 ust. 2 Regulaminu Senatu, proszę Komisję Gospodarki Narodowej oraz Komisję Rodziny i Polityki Społecznej o ustosunkowanie się do przedstawionych w toku debaty nad tym punktem wniosków i przygotowanie wspólnego sprawozdania w tej sprawie.

Informuję, że głosowanie w sprawie ustawy o dodatku rodzinnym dla rodzin wielodzietnych zostanie przeprowadzone razem z innymi głosowaniami.

Proszę o komunikaty, Pani Senator Sekretarz.

Senator Sekretarz
Jolanta Danielak:

Uprzejmie informuję, że wspólne posiedzenie Komisji Rodziny i Polityki Społecznej oraz Komisji Gospodarki Narodowej w sprawie rozpatrzenia poprawek do ustawy o dodatku rodzinnym dla rodzin wielodzietnych odbędzie się w przerwie obrad plenarnych Senatu w sali nr 217, po zakończeniu wspólnego posiedzenia z Komisją Praw Człowieka i Praworządności.

Wspólne posiedzenie Komisji Rodziny i Polityki Społecznej oraz Komisji Praw Człowieka i Praworządności poświęcone rozpatrzeniu wniosków zgłoszonych do ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych i uprawnieniach przysługującym żołnierzom zastępczej służby wojskowej, przymusowo zatrudnionym w kopalniach węgla, kamieniołomach i zakładach wydobycia rud uranu, odbędzie się w dniu dzisiejszym piętnaście minut po ogłoszeniu przerwy, w sali nr 179.

Uprzejmie informuję, że marszałek Senatu zwołuje posiedzenie Konwentu Seniorów w dniu jutrzejszym, to jest 20 lipca, na piętnaście minut przed wznowieniem obrad.

Posiedzenie Komisji Gospodarki Narodowej w sprawie rozpatrzenia wniosków zgłoszonych w toku debaty do ustawy o zmianie ustawy o rachunkowości oraz do ustawy o ochronie przed przywozem na polski obszar celny towarów po cenach dumpingowych odbędzie się bezpośrednio po ogłoszeniu przerwy w obradach Senatu, w sali nr 217.

Posiedzenie Komisji Obrony Narodowej w sprawie wniosków zgłoszonych do ustawy o żandarmerii wojskowej i wojskowych organach porządkowych odbędzie się w dniu dzisiejszym zaraz po ogłoszeniu przerwy, w sali nr 176.

Posiedzenie Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi nad poprawkami do ustawy o środkach żywienia zwierząt, odbędzie się tuż po zakończeniu głosowań, w sali nr 182.

Przepraszam bardzo, nie wiem, czy rzeczywiście to dotyczy zakończenia głosowań, ale tak jest odnotowane.

Posiedzenie Klubu Senatorskiego AWS odbędzie się dzisiaj zaraz po ogłoszeniu przerwy, w sali nr 217.

Posiedzenie Komisji Zdrowia, Kultury Fizycznej i Sportu odbędzie się bezpośrednio po ogłoszeniu przerwy, w sali nr 182. Dziękuję bardzo.

(Senator Wojciech Kruk: Przepraszam, posiedzenie komisji i klubu w tej samej sali?)

(Wicemarszałek Tadeusz Rzemykowski: Może taka jest wola.)

Koncepcja. (Wesołość na sali)

Wicemarszałek
Tadeusz Rzemykowski:

Proszę Państwa, teraz komunikat w najważniejszej sprawie, jak dalej chcemy obradować. Obecnie będzie ogłoszona przerwa, po przerwie chcemy głosować nad częścią ustaw, które są gotowe, a nad resztą - jutro rano.

W sprawie jutrzejszego głosowania są wnioski formalne, ale poczekajmy z ich zgłoszeniem do głosowania po przerwie. Wiem, o czym myśli na przykład senator Kruk, czy inni - żeby głosować dzisiaj nad wszystkim. Ale o tym możemy zdecydować jak będziemy wszyscy, na razie jest taki plan, że część robimy dzisiaj, a resztę jutro łącznie z informacją rządu o sytuacji na rynku zbóż.

Teraz odbędą się posiedzenia komisji, więc uzgodnijcie to z klubem. Jakbym miał coś sugerować to, by spotkanie klubu odbyło się trochę później, żeby komisje mogły się zebrać, ale to już nie moja rola.

Żeby się wszystko pomieściło i nie było zbędnego tłoku ogłaszam dziewięćdziesiąt minut przerwy. Planowana była godzinna, ale żeby było wszystko w porządku, to spotkamy się za półtorej godziny. Będziemy wtedy głosować. Kto przyjdzie później, niestety już nie będzie głosował.

(Przerwa w obradach od godziny 14 minut 30
do godziny 16 minut 03)

Wicemarszałek Donald Tusk:

Wznawiam obrady.

Proszę senatorów sekretarzy o zajęcie miejsc przy stole prezydialnym.

Powracamy do rozpatrzenia punktu piątego porządku obrad: stanowisko Senatu w sprawie ustawy o działalności ubezpieczeniowej.

Przypominam, że w przerwie w obradach odbyło się posiedzenie Komisji Gospodarki Narodowej, która ustosunkowała się do przedstawionych w toku debaty wniosków i przygotowała sprawozdanie w tej sprawie.

Przypominam, że dyskusja nad rozpatrywaną ustawą została zamknięta i obecnie mogą zabrać głos jedynie sprawozdawcy i wnioskodawcy.

Proszę sprawozdawcę Komisji Gospodarki Narodowej senatora Marka Waszkowiaka o zabranie głosu i przedstawienie uzgodnionych na posiedzeniu wniosków. (Rozmowy na sali)

Niestety, otrzymałem informację, że komisja pracuje nadal. Zarządzam dziesięć minut przerwy.

(Przerwa w obradach od godziny 16 minut 05
do godziny 16 minut 15)

Wicemarszałek Donald Tusk:

Proszę sprawozdawcę Komisji Gospodarki Narodowej, pana senatora Marka Waszkowiaka, o zabranie głosu i przedstawienie uzgodnionych na posiedzeniu wniosków.

Senator Marek Waszkowiak:

Panie Marszałku! Wysoki Senacie!

Komisja Gospodarki Narodowej pracowała wczoraj nad całym zestawem ustaw. Potwierdziła właściwie jednogłośnie swój stosunek do poprawek, które były poprzednio przyjęte przez Komisję Gospodarki Narodowej, oraz wypracowała jednolity schemat daty wejścia w życie ustawy.

W trakcie prac mniejszość Komisji Gospodarki Narodowej dokonała zmiany brzmienia w art. 263 ustawy - jest to poprawka pięćdziesiąta trzecia w zestawieniu, natomiast Komisja Gospodarki Narodowej zmodyfikowała brzmienie art. 263 ustawy - to poprawka pięćdziesiąta czwarta w zestawieniu.

Panie Marszałku, Wysoki Senacie, w imieniu Komisji Gospodarki Narodowej proszę również o przegłosowanie blokiem wszystkich poprawek, które mają charakter czysto legislacyjny i nie budziły żadnych kontrowersji w Komisji Gospodarki Narodowej. Są to poprawki: pierwsza, trzecia, czwarta, piąta, ósma, dziewiąta, dziesiąta, trzynasta, czternasta, siedemnasta, dwudziesta, dwudziesta pierwsza, dwudziesta czwarta, dwudziesta ósma, dwudziesta dziewiąta, trzydziesta pierwsza, trzydziesta druga, trzydziesta siódma, trzydziesta dziewiąta, czterdziesta pierwsza, czterdziesta trzecia i pięćdziesiąta siódma. Przekazuję kartkę panu marszałkowi. Dziękuję bardzo.

Wicemarszałek Donald Tusk:

Dziękuję bardzo.

Czy senatorowie wnioskodawcy lub pozostali senatorowie sprawozdawcy chcą jeszcze zabrać głos? Proszę mi przerywać, kiedy będę wyczytywał nazwiska senatorów zainteresowanych zabraniem głosu.

Pan senator Marian Noga?

(Senator Marian Noga: Dziękuję.)

Pan senator Jerzy Smorawiński?

(Senator Jerzy Smorawiński: Dziękuję.)

Pan senator Wojciech Kruk?

(Senator Wojciech Kruk: Dziękuję, ta poprawka została poparta przez komisję, tak że nie będę zabierał głosu.)

Pan senator Marek Waszkowiak?

(Senator Marek Waszkowiak: Dziękuję bardzo.)

Ponadto sprawozdawcą mniejszości komisji był senator Jerzy Suchański.

(Senator Jerzy Suchański: Dziękuję.)

Dziękuję.

Przystępujemy do głosowania w sprawie ustawy o działalności ubezpieczeniowej.

Przypominam, że w tej sprawie w toku debaty Komisja Gospodarki Narodowej i mniejszość komisji oraz senatorowie wnioskodawcy przedstawili wnioski o wprowadzenie poprawek do ustawy.

Informuję, że za chwilę zostaną przeprowadzone kolejne głosowania nad przedstawionymi poprawkami według kolejności przepisów ustawy.

Jeśli nie usłyszę sprzeciwu, to rozpoczniemy od przegłosowania blokiem poprawek wymienionych przez pana senatora sprawozdawcę. Czy nie ma sprzeciwu? Nie ma potrzeby odczytania jeszcze raz numerów poprawek? Nie. Dziękuję bardzo.

Przystępujemy do głosowania blokiem nad tymi poprawkami.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem tych poprawek?

Kto jest przeciw?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 85 obecnych senatorów 84 głosowało za, 1 wstrzymał się od głosu. (Głosowanie nr 3)

Poprawki zostały przyjęte.

Przystępujemy do głosowania nad poprawką drugą. Jest to poprawka Komisji Gospodarki Narodowej poparta przez komisję. Dodaje do zakresu czynności ubezpieczeniowych prowadzenie marketingu i reklamy w zakresie świadczonych usług ubezpieczeniowych.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem tej poprawki?

Kto jest przeciw?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 87 obecnych senatorów 85 głosowało za, 2 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 4)

Poprawka została przyjęta.

Poprawka szósta jest poprawką Komisji Gospodarki Narodowej popartą przez komisję. Wskazuje, że składki ubezpieczeniowe mają być ustalone na podstawie danych statystycznych, a nie jedynie przy wykorzystaniu tych danych.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto z państwa senatorów jest za?

Kto jest przeciw?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 88 obecnych senatorów 87 głosowało za, 1 wstrzymał się od głosu. (Głosowanie nr 5)

Poprawka została przyjęta.

Będziemy głosowali nad poprawką siódmą. To poprawka komisji poparta przez komisję. Rozszerza ona krąg osób, które mogą żądać udzielenia informacji dotyczących poszczególnych umów ubezpieczenia na wszystkie osoby związane z umową ubezpieczenia.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto z państwa senatorów jest za?

Kto jest przeciw?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 87 obecnych senatorów 86 głosowało za, 1 wstrzymał się od głosu. (Głosowanie nr 6)

Poprawka została przyjęta.

Przystępujemy do głosowania nad poprawką jedenastą. Przegłosujemy ją łącznie z poprawką czterdziestą dziewiątą. Obie są poprawkami komisji popartymi przez komisję. Poprawki te w miejsce dotychczasowego obowiązku biegłego posługiwania się językiem polskim przez wszystkich członków zarządu wprowadzają taki obowiązek w stosunku do co najmniej dwóch członków zarządu, w tym prezesa zarządu. Do zarządów już istniejących przepis ten nie będzie miał zastosowania przez okres dwóch lat.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem tej poprawki?

Kto jest przeciw?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 88 obecnych senatorów 81 głosowało za, 4 - przeciw, 1 wstrzymał się od głosu, 2 nie głosowało. (Głosowanie nr 7)

Poprawki zostały przyjęte.

Poprawka dwunasta, senatora Nogi, poparta przez komisję, eliminuje możliwość sprzeciwienia się przez Komisję Nadzoru Ubezpieczeniowego odwołaniu członka zarządu zakładu ubezpieczeń.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto z państwa senatorów jest za?

Kto jest przeciw?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 88 obecnych senatorów 84 głosowało za, 2 - przeciw, 2 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 8)

Poprawka została przyjęta.

Poprawka piętnasta, Komisji Gospodarki Narodowej, poparta przez komisję, dopuszcza posługiwanie się skrótem wyrazów "towarzystwo ubezpieczeń wzajemnych" dla oznaczenia tego typu zakładów ubezpieczeń.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto z państwa senatorów jest za?

Kto jest przeciw?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 87 obecnych senatorów 85 głosowało za, 2 nie głosowało. (Głosowanie nr 9)

Poprawka została przyjęta.

Poprawka szesnasta, senatorów Smorawińskiego i Kruka, poparta jest przez komisję. Poprawka ta przywraca w ustawie małe towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto z państwa senatorów jest za?

Kto jest przeciw?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 87 obecnych senatorów 76 głosowało za, 10 wstrzymało się od głosu, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 10)

Poprawka została przyjęta.

Jej przyjęcie wyklucza głosowanie nad poprawką trzydziestą ósmą.

Poprawka osiemnasta, komisji, poparta przez komisję, wskazuje, że odwołanie członka zarządu ma następować w przypadku długotrwałej niemożności sprawowania przez niego czynności.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto z państwa senatorów jest za?

Kto jest przeciw?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 86 obecnych senatorów 85 głosowało za, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 11)

Poprawka została przyjęta.

Poprawka dziewiętnasta, komisji, poparta przez komisję, dotyczy towarzystw ubezpieczeń wzajemnych. Poprawka ta w przypadku zmiany statutu, rozwiązania towarzystwa, połączenia z innym towarzystwem, przekształcenia w spółkę akcyjną znosi wymóg obecności co najmniej połowy uprawnionych do głosowania przy utrzymaniu wymogu większości trzech czwartych oddanych głosów.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto z państwa senatorów jest za?

Kto jest przeciw?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 88 obecnych senatorów 86 głosowało za, 1 - przeciw, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 12)

Poprawka została przyjęta.

Poprawka dwudziesta druga, komisji, poparta przez komisję, doprecyzowuje, w jakiej wysokości środki finansowe muszą posiadać założyciele krajowego zakładu ubezpieczeń, aby otrzymać zezwolenie na wykonywanie działalności ubezpieczeniowej.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto z państwa senatorów jest za?

Kto jest przeciw?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 86 obecnych senatorów 85 głosowało za, 1 - przeciw. (Głosowanie nr 13)

Poprawka została przyjęta.

Poprawkę dwudziestą trzecią i dwudziestą piątą przegłosujemy łącznie. Obie są poprawkami komisji popartymi przez komisję. Określają one, iż zezwolenie na wykonywanie działalności ubezpieczeniowej w przypadku nierozpoczęcia jej wykonywania przez okres dwunastu miesięcy od uzyskania zezwolenia wygasa nie w całości, lecz w zakresie grup ubezpieczeń, w których działalność nie została rozpoczęta.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto z państwa senatorów jest za?

Kto jest przeciw?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 89 obecnych senatorów 88 głosowało za, 1 wstrzymał się od głosu. (Głosowanie nr 14)

Poprawki zostały przyjęte.

Poprawkę dwudziestą szóstą i dwudziestą siódmą przegłosujemy łącznie. Są to poprawki komisji poparte przez komisję. Doprecyzowują wysokość środków finansowych wymaganą dla otrzymania zezwolenia na wykonywanie działalności ubezpieczeniowej przez zagraniczny zakład ubezpieczeń.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto z państwa senatorów jest za?

Kto jest przeciw?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 89 obecnych senatorów 87 głosowało za, 2 nie głosowało. (Głosowanie nr 15)

Poprawki zostały przyjęte.

Poprawka trzydziesta, komisji, poparta przez komisję, precyzyjnie określa, kiedy krajowy zakład ubezpieczeń może rozpocząć wykonywanie działalności poza granicami kraju.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto z państwa senatorów jest za?

Kto jest przeciw?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 89 obecnych senatorów 87 głosowało za, 2 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 16)

Poprawka została przyjęta.

Poprawka trzydziesta trzecia, komisji, poparta przez komisję, określa sposób zarządzania środkami funduszu organizacyjnego.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto z państwa senatorów jest za?

Kto jest przeciw?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 88 obecnych senatorów 84 głosowało za, 1 wstrzymał się od głosu, 3 nie głosowało. (Głosowanie nr 17)

Poprawka została przyjęta.

Poprawka trzydziesta czwarta, senatora Nogi, poparta przez komisję, zastępuje pojęcie zasady ostrożnej wyceny pojęciem zasady ostrożności przy ustalaniu wartości aktywów zakładu ubezpieczeń.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto z państwa senatorów jest za?

Kto jest przeciw?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 89 obecnych senatorów 85 głosowało za, 1 - przeciw, 2 wstrzymało się od głosu, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 18)

Poprawka została przyjęta.

Poprawka trzydziesta piąta będzie przegłosowana łącznie z poprawką pięćdziesiątą. Są to poprawki komisji poparte przez komisję. Poprawka trzydziesta piąta umożliwia osobom, które będą ubiegały się o wpis do rejestru aktuariuszy, odbywanie dwuletniej obowiązkowej praktyki również przed ukończeniem studiów oraz znosi obowiązek jej odbywania pod kierunkiem aktuariusza. Zgodnie z poprawką pięćdziesiątą wymóg odbycia dwuletniej praktyki z zakresu matematyki ubezpieczeniowej, finansowej i statystyki, niezbędnej do wpisania osoby do rejestru aktuariuszy, nie dotyczy osób, które zdały egzamin kwalifikacyjny przed dniem wejścia w życie ustawy i spełniają pozostałe warunki określone w art. 148.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem tych poprawek?

Kto jest przeciw?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 89 obecnych senatorów 86 głosowało za, 1 - przeciw, 2 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 19)

Poprawki zostały przyjęte.

Poprawka trzydziesta szósta, komisji, poparta przez komisję, uzupełnia o utratę praw publicznych katalog przesłanek powodujących skreślenie aktuariusza z rejestru, odpowiednio do wymogów stawianych przy wpisie do rejestru.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem tej poprawki?

Kto jest przeciw?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 88 obecnych senatorów 88 głosowało za. (Głosowanie nr 20)

Poprawka została przyjęta.

Poprawka czterdziesta, komisji, poparta przez komisję, w przypadku ogłoszenia upadłości zakładu ubezpieczeń nakłada na sąd obowiązek zasięgnięcia opinii Komisji Nadzoru Ubezpieczeniowego przy wyznaczaniu syndyka.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto jest za?

Kto jest przeciw?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 89 obecnych senatorów 89 głosowało za. (Głosowanie nr 21)

Poprawka została przyjęta.

Poprawka czterdziesta druga, komisji, poparta przez komisję, upoważnia ministra finansów do określenia w rozporządzeniu szczegółowego zakresu gromadzonych przez Polską Izbę Ubezpieczeń danych o agentach ubezpieczeniowych, z którymi zakład ubezpieczeń rozwiązał umowę agencyjną z przyczyn leżących po stronie agenta, o osobach, przeciwko którym prowadzone było postępowanie karne w związku z podejrzeniem popełnienia przez nie przestępstwa na szkodę zakładu ubezpieczeń. Wydając rozporządzenie, minister uwzględni w szczególności przepisy o ochronie danych osobowych oraz o usuwaniu danych z Krajowego Rejestru Karnego.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto jest za?

Kto jest przeciw?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 88 obecnych senatorów 85 głosowało za, 2 wstrzymało się od głosu, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 22)

Poprawka została przyjęta.

Poprawka czterdziesta czwarta, Komisji Gospodarki Narodowej, poparta przez komisję, określa, że dotychczasowe zadania prezesa Państwowego Urzędu Nadzoru Ubezpieczeń w zakresie określonym w ustawie o rachunkowości ma wykonywać Komisja Nadzoru Ubezpieczeniowego, a nie jej przewodniczący.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto jest za?

Kto jest przeciw?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 87 obecnych senatorów 84 głosowało za, 1 - przeciw, 2 nie głosowało. (Głosowanie nr 23)

Poprawka została przyjęta.

Będziemy teraz głosowali łącznie nad poprawkami: czterdziestą piątą, pięćdziesiątą trzecią i pięćdziesiątą piątą, a także nad poprawką trzydziestą siódmą do ustawy o pośrednictwie ubezpieczeniowym oraz poprawką osiemnastą do ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczeń Komunikacyjnych. Przyjęcie tych poprawek wyklucza głosowanie nad poprawkami: czterdziestą szóstą, pięćdziesiątą czwartą i pięćdziesiątą szóstą, a także nad poprawką trzydziestą ósmą do ustawy o pośrednictwie ubezpieczeniowym i poprawką dziewiętnastą do ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczeń Komunikacyjnych. Poprawki, nad którymi będziemy głosowali, a więc czterdziesta piąta, pięćdziesiąta trzecia i pięćdziesiąta piąta oraz trzydziesta siódma i osiemnasta do kolejnych ustaw, są autorstwa senatora Waszkowiaka oraz mniejszości Komisji Gospodarki Narodowej. Poprawki te określają datę wejścia w życie wszystkich trzech ustaw na dzień 1 stycznia 2003 r. oraz dokonują odpowiedniej korekty w przepisie ustawy o funduszach inwestycyjnych dotyczącym zakładów ubezpieczeń.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto z państwa senatorów jest za?

Kto jest przeciw?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 88 obecnych senatorów 34 głosowało za, 51 - przeciw, 3 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 24)

Poprawki nie zostały przyjęte.

Przystępujemy do głosowania nad poprawkami: czterdziestą szóstą, pięćdziesiątą czwartą i pięćdziesiątą szóstą oraz poprawką trzydziestą ósmą do ustawy o pośrednictwie ubezpieczeniowym i poprawką dziewiętnastą do ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczeń Komunikacyjnych. Nad poprawkami tymi należy głosować łącznie. Są to poprawki senatora Waszkowiaka, poparte przez komisję, oraz poprawki komisji, poparte przez komisję. Określają one datę wejścia w życie wszystkich trzech ustaw na dzień 1 lipca 2002 r. oraz dokonują odpowiedniej korekty w przepisie ustawy o funduszach inwestycyjnych dotyczącym zakładów ubezpieczeń.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto z państwa senatorów jest za?

Kto jest przeciw?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 89 obecnych senatorów 88 głosowało za, 1 wstrzymał się od głosu. (Głosowanie nr 25)

Poprawki zostały przyjęte.

Poprawka czterdziesta siódma jest poprawką mniejszości komisji, popartą przez komisję. Wskazuje ona na to, że rygor wygaśnięcia zezwolenia w tych działach ubezpieczeń, w których zakład ubezpieczeń nie rozpoczął działalności w terminie dwunastu miesięcy od uzyskania zezwolenia, będzie obowiązywał zakłady funkcjonujące obecnie na rynku dopiero od 1 stycznia 2003 r.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto jest za?

Kto jest przeciw?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 88 obecnych senatorów 80 głosowało za, 7 - przeciw, 1 wstrzymał się od głosu. (Głosowanie nr 26)

Poprawka została przyjęta.

Poprawka czterdziesta ósma, Komisji Gospodarki Narodowej, poparta przez komisję, dodaje przepis przejściowy stanowiący, że do postępowania upadłościowego zakładu ubezpieczeń wszczętego i niezakończonego przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy stosuje się przepisy dotychczasowe.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto jest za?

Kto jest przeciw?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 89 obecnych senatorów 87 głosowało za, 2 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 27)

Poprawka została przyjęta.

Poprawka pięćdziesiąta pierwsza, Komisji Gospodarki Narodowej, poparta przez komisję, powoduje, iż osoby, które przed dniem wejścia w życie ustawy zostały wpisane na listę aktuariuszy, zostają z urzędu wpisane do rejestru aktuariuszy.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto jest za?

Kto jest przeciw?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 87 obecnych senatorów 85 głosowało za, 2 nie głosowało. (Głosowanie nr 28)

Poprawka została przyjęta.

Poprawka pięćdziesiąta druga, Komisji Gospodarki Narodowej, poparta przez komisję, wyznacza okres nie dłuższy niż dwanaście miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy na wydanie nowych przepisów wykonawczych.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto jest za?

Kto jest przeciw?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 89 obecnych senatorów 89 głosowało za. (Głosowanie nr 29)

Poprawka została przyjęta.

Przystępujemy do głosowania za przyjęciem uchwały w sprawie ustawy o działalności ubezpieczeniowej w całości, wraz ze zmianami wynikającymi z przyjętych poprawek.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem uchwały, proszę o naciśnięcie przycisku "za" i podniesienie ręki.

Kto jest przeciw, proszę o naciśnięcie przycisku "przeciw" i podniesienie ręki.

Kto wstrzymał się od głosu, proszę o naciśnięcie przycisku "wstrzymuję się" i podniesienie ręki.

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 89 obecnych senatorów 86 głosowało za, 1 wstrzymał się od głosu, 2 nie głosowało. (Głosowanie nr 30)

Wobec wyników głosowania stwierdzam, że Senat podjął uchwałę w sprawie ustawy o działalności ubezpieczeniowej.

Powracamy do rozpatrzenia punktu szóstego porządku obrad: stanowisko Senatu w sprawie ustawy o pośrednictwie ubezpieczeniowym.

Przypominam, że w przerwie w obradach odbyło się posiedzenie Komisji Gospodarki Narodowej, która ustosunkowała się do przedstawionych w toku debaty wniosków i przygotowała sprawozdanie w tej sprawie.

Przypominam, że dyskusja nad rozpatrywaną ustawą została zamknięta i obecnie głos mogą zabrać jedynie sprawozdawcy i wnioskodawcy.

Proszę sprawozdawcę Komisji Gospodarki Narodowej pana senatora Adama Graczyńskiego o zabranie głosu i przedstawienie uzgodnionych na posiedzeniu wniosków.

Senator Adam Graczyński:

Panie Marszałku! Wysoka Izbo!

Komisja Gospodarki Narodowej na posiedzeniu w dniu 18 lipca rozpatrzyła poprawki wniesione w trakcie debaty nad ustawą o pośrednictwie ubezpieczeniowym. Wniesiono ogółem trzydzieści osiem poprawek. Komisja popiera trzydzieści pięć poprawek, wymienionych w druku nr 685Z, nie popiera zaś poprawek: siódmej, dwudziestej ósmej i trzydziestej siódmej.

Ponieważ szereg poprawek ma charakter legislacyjny, proponuję łączne głosowanie nad poprawkami: dziewiątą, jedenastą, dwunastą, od szesnastej do dwudziestej pierwszej, dwudziestą piątą, dwudziestą szóstą, od dwudziestej dziewiątej do trzydziestej trzeciej i trzydziestą piątą. Powtarzam: nad wymienionymi poprawkami proponuję głosować łącznie.

Proszę Wysoką Izbę o przyjęcie sprawozdania komisji. Dziękuję bardzo.

Wicemarszałek Donald Tusk:

Dziękuję bardzo, Panie Senatorze.

Czy senatorowie wnioskodawcy i senatorowie sprawozdawcy chcą jeszcze zabrać głos?

Senator Jerzy Cieślak? Nie.

Senator Marek Waszkowiak? Nie.

Senator Jerzy Suchański? Nie.

Dziękuję bardzo.

Przystępujemy do głosowania w sprawie ustawy o pośrednictwie ubezpieczeniowym.

Przypominam, że w tej sprawie w toku debaty Komisja Gospodarki Narodowej, mniejszość komisji oraz senatorowie wnioskodawcy przedstawili wnioski o wprowadzenie poprawek do ustawy.

Informuję, że za chwilę zostaną przeprowadzone kolejne głosowania nad przedstawionymi poprawkami, według kolejności przepisów ustawy.

Nie słyszę sprzeciwu wobec propozycji, aby nad poprawkami wymienionymi przez senatora sprawozdawcę głosować blokiem, łącznie. Nie widzę ani nie słyszę sprzeciwu.

Przystępujemy do głosowania nad przedstawionymi poprawkami.

Poprawka pierwsza, komisji, poparta przez komisję, precyzje, że zawieranie lub wykonywanie umów ubezpieczenia nie jest pośrednictwem ani wykonywaniem czynności agencyjnych w rozumieniu ustawy, gdy dokonywane jest przez pracowników zakładu w imieniu i na rzecz tego zakładu.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto jest za?

Kto jest przeciw?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 81 obecnych senatorów 79 głosowało za, 1 wstrzymał się od głosu, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 31)

Poprawka została przyjęta.

Nad poprawkami drugą i czternastą będziemy głosowali łącznie. Są to poprawki autorstwa senatora Cieślaka, poparte przez komisję. Wskazują one, że agent i broker ubezpieczeniowy nie mogą przysparzać klientowi ani zakładowi ubezpieczeń korzyści wykraczających poza istotę wykonywanych przez nich czynności pośrednictwa ubezpieczeniowego, a nie wszelkich korzyści.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto jest za?

Kto jest przeciw?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 83 obecnych senatorów 83 głosowało za. (Głosowanie nr 32)

Poprawki zostały przyjęte.

Poprawka trzecia, komisji, poparta przez komisję, precyzuje, że przedsiębiorca może wykonywać działalność agencyjną jako uboczną, jeżeli wysokość składki z tytułu jednej umowy nie przekracza 1000 euro.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto jest za?

Kto jest przeciw?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 83 obecnych senatorów 81 głosowało za, 1 wstrzymał się od głosu, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 33)

Poprawka została przyjęta.

Poprawka czwarta, komisji, poparta przez komisję, precyzuje, że agent ubezpieczeniowy odpowiada za szkody powstałe z tytułu wykonywania czynności agencyjnych tylko wtedy, gdy czynności te wykonuje na rzecz więcej niż jednego zakładu ubezpieczeń w zakresie tego samego działu ubezpieczeń.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto jest za?

Kto jest przeciw?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 85 obecnych senatorów 84 głosowało za, 1 - przeciw. (Głosowanie nr 34)

Poprawka została przyjęta.

Poprawka piąta, komisji, poparta przez komisję, precyzuje tryb postępowania w przypadku niezawarcia przez agenta umowy obowiązkowego ubezpieczenia OC.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto jest za?

Kto jest przeciw?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 85 obecnych senatorów 82 głosowało za, 3 nie głosowało. (Głosowanie nr 35)

Poprawka została przyjęta.

Poprawka szósta, senatora Waszkowiaka, poparta przez komisję, obliguje tak zwanego multiagenta do okazania klientowi dowodu zawarcia umowy obowiązkowego ubezpieczenia OC.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto jest za?

Kto jest przeciw?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 86 obecnych senatorów 86 głosowało za. (Głosowanie nr 36)

Poprawka została przyjęta.

Poprawka ósma, komisji, poparta przez komisję, rozciąga obowiązek agenta ubezpieczeniowego zachowywania w tajemnicy informacji uzyskiwanych w związku z wykonywaniem czynności agencyjnych na informacje uzyskane od podmiotów szukających ochrony ubezpieczeniowej.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto jest za?

Kto jest przeciw?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 87 obecnych senatorów 87 głosowało za. (Głosowanie nr 37)

Poprawka została przyjęta.

Poprawka dziesiąta, komisji, poparta przez komisję, nakazuje cofnięcie... przepraszam.

Tak, tak, teraz przystępujemy do głosowania łącznego nad poprawkami dziewiątą i innymi wymienionymi w sprawozdaniu przez senatora sprawozdawcę. Są to poprawki o charakterze redakcyjnym i porządkującym.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem poprawek wymienionych w sprawozdaniu, nad którymi głosujemy łącznie, proszę o naciśnięcie przycisku "za".

Kto jest przeciw?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 88 obecnych senatorów 87 głosowało za, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 38)

Poprawki zostały przyjęte.

Poprawka dziesiąta, komisji, poparta przez komisję, nakazuje cofnięcie pełnomocnictwa agentowi ubezpieczeniowemu w razie rozwiązania z nim umowy przez zakład ubezpieczeniowy z powodu naruszenia przez agenta przepisów prawa, staranności lub dobrych obyczajów.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto jest za?

Kto jest przeciw?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 88 obecnych senatorów 87 głosowało za, 1 wstrzymał się od głosu. (Głosowanie nr 39)

Poprawka została przyjęta.

Poprawka trzynasta, komisji, poparta przez komisję, precyzuje, że zakaz pozostawania przez brokera ubezpieczeniowego w stałym stosunku umownym z zakładem ubezpieczeń nie obejmuje zawieranych przez niego umów dotyczących sposobu wzajemnego rozliczania się z tytułu wykonywania czynności brokerskich.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto jest za?

Kto jest przeciw?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 89 obecnych senatorów 85 głosowało za, 1 wstrzymał się od głosu, 3 nie głosowało. (Głosowanie nr 40)

Poprawka została przyjęta.

Poprawka piętnasta, komisji, poparta przez komisję, zrównuje obowiązujące brokera zasady zachowywania w tajemnicy informacji uzyskiwanych w związku z wykonywaniem czynności brokerskich z zasadami obowiązującymi agenta.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto jest za?

Kto jest przeciw?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 88 obecnych senatorów 87 głosowało za, 1 wstrzymał się od głosu. (Głosowanie nr 41)

Poprawka została przyjęta.

Poprawka dwudziesta druga, komisji, poparta przez komisję, przewiduje, że członków komisji egzaminacyjnej dla brokerów powołuje i odwołuje minister finansów na wniosek Komisji Nadzoru Ubezpieczeniowego.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto z państwa senatorów jest za?

Kto jest przeciw?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 88 obecnych senatorów 86 głosowało za, 2 nie głosowało. (Głosowanie nr 42)

Poprawka została przyjęta.

Poprawka dwudziesta trzecia, komisji, poparta przez komisję, wskazuje, że Polska Izba Ubezpieczeń zobowiązana jest w terminie siedmiu dni od dnia złożenia wniosku przez zakład ubezpieczeń dokonać wpisu agenta ubezpieczeniowego do rejestru, a następnie niezwłocznie wydać i doręczyć zaświadczenie o tym wpisie.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto jest za?

Kto jest przeciw?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 88 obecnych senatorów 88 głosowało za. (Głosowanie nr 43)

Poprawka została przyjęta.

Poprawka dwudziesta czwarta, komisji, poparta przez komisję, precyzuje, że w zaświadczeniu o wpisie do rejestru, oprócz nazwy, podaje się siedzibę przedsiębiorcy wykonującego działalność agencyjną.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto jest za?

Kto jest przeciw?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 87 obecnych senatorów 86 głosowało za, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 44)

Poprawka została przyjęta.

Poprawka dwudziesta siódma, autorstwa senatora Waszkowiaka, poparta przez komisję, przewiduje umieszczanie w rejestrze agentów informacji o zawarciu przez agenta umowy obowiązkowego ubezpieczenia OC.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto jest za?

Kto jest przeciw?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 89 obecnych senatorów 87 głosowało za, 2 nie głosowało. (Głosowanie nr 45)

Poprawka została przyjęta.

Jej przyjęcie wykluczyło głosowanie nad poprawką dwudziestą ósmą.

Poprawka trzydziesta czwarta, komisji, poparta przez komisję, precyzuje, że odpowiedzialności karnej podlega osoba, która w swej działalności używa błędnego oznaczenia wskazującego, iż prowadzi ona działalność brokerską w zakresie ubezpieczeń lub reasekuracji.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto z państwa senatorów jest za?

Kto jest przeciw?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 89 obecnych senatorów 87 głosowało za, 1 wstrzymał się od głosu, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 46)

Poprawka została przyjęta.

Poprawka trzydziesta szósta, komisji, poparta przez komisję, umożliwia w okresie do uzyskania przez Polskę członkostwa w Unii Europejskiej prowadzenie działalności agencyjnej w zakresie obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych jako działalności uzupełniającej dla danego przedsiębiorcy.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto jest za?

Kto jest przeciw?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 88 obecnych senatorów 87 głosowało za, 1 wstrzymał się od głosu. (Głosowanie nr 47)

Poprawka została przyjęta.

Przystępujemy do głosowania za przyjęciem uchwały w sprawie ustawy o pośrednictwie ubezpieczeniowym w całości, ze zmianami wynikającymi z przyjętych poprawek.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem uchwały, proszę o naciśnięcie przycisku "za" i podniesienie ręki.

Kto jest przeciw, proszę o naciśnięcie przycisku "przeciw" i podniesienie ręki.

Kto wstrzymał się od głosu, proszę o naciśnięcie przycisku "wstrzymuję się" i podniesienie ręki.

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 88 obecnych senatorów 86 głosowało za, 1 wstrzymał się od głosu, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 48)

Wobec wyników głosowania stwierdzam, że Senat podjął uchwałę w sprawie ustawy o pośrednictwie ubezpieczeniowym.

Powracamy do rozpatrzenia punktu siódmego porządku obrad: stanowisko Senatu w sprawie ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczeń Komunikacyjnych.

Przypominam, że w przerwie w obradach odbyło się posiedzenie Komisji Gospodarki Narodowej, która ustosunkowała się do przedstawionych w toku debaty wniosków i przygotowała sprawozdanie w tej sprawie.

Przypominam ponadto, że dyskusja nad rozpatrywaną ustawą została zamknięta i obecnie mogą zabrać głos jedynie sprawozdawcy i wnioskodawcy.

Proszę sprawozdawcę Komisji Gospodarki Narodowej, pana senatora Mariana Nogę, o zabranie głosu i przedstawienie uzgodnionych na posiedzeniu wniosków.

Senator Marian Noga:

Panie Marszałku! Wysoka Izbo!

Komisja Gospodarki Narodowej na swoim posiedzeniu w dniu 18 lipca wnikliwie rozpatrzyła poprawki zgłoszone w czasie debaty nad projektowaną ustawą. Było ich dwadzieścia. Tylko poprawka osiemnasta nie otrzymała aprobaty komisji. Ponadto komisja dokonała zmiany swojej poprawki siódmej.

Komisja zastanawiała się również nad sposobem głosowania. Proponujemy głosowanie łączne nad poprawkami: drugą, trzecią, piątą, siódmą oraz poprawkami od dziewiątej do szesnastej. Dziękuję bardzo.

Wicemarszałek Donald Tusk:

Dziękuję bardzo, Panie Senatorze.

Czy sprawozdawca mniejszości senator Jerzy Suchański chce jeszcze zabrać głos?

(Senator Jerzy Suchański: Dziękuję.)

Dziękuję bardzo.

Przystępujemy do głosowania w sprawie ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczeń Komunikacyjnych.

Przypominam, że w tej sprawie w toku debaty komisja oraz mniejszość komisji przedstawiły wnioski o wprowadzenie poprawek do ustawy.

Informuję, że za chwilę zostaną przeprowadzone kolejne głosowania nad przedstawionymi poprawkami według kolejności przepisów ustawy.

Przystępujemy do głosowania nad przedstawionymi poprawkami.

Poprawka pierwsza precyzuje odesłanie do ustawy - Prawo budowlane w ten sposób, że obowiązkowym ubezpieczeniem objęte będą budynki wchodzące w skład gospodarstwa rolnego, a nie wszystkie obiekty budowlane. Jest to poprawka komisji, poparta przez komisję.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto jest za?

Kto jest przeciw?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 82 obecnych senatorów 77 głosowało za, 1 wstrzymał się od głosu, 4 nie głosowało. (Głosowanie nr 49)

Poprawka została przyjęta.

Jeśli nie usłyszę sprzeciwu, nad poprawkami drugą i następnymi, które zostały wymienione w sprawozdaniu, będziemy głosowali blokiem. Sprzeciwu nie słyszę.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem tych poprawek?

Kto jest przeciw?

Kto wstrzymał się do głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 85 obecnych senatorów 84 głosowało za, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 50)

Poprawki zostały przyjęte.

Poprawka czwarta, komisji, poparta przez komisję, wskazuje, że do udzielenia informacji koniecznych do identyfikacji zakładu ubezpieczeń i powiadomienia zakładu w razie zaistnienia zdarzenia objętego ubezpieczeniem obowiązkowym obowiązane są jedynie osoby objęte tym ubezpieczeniem, a nie wszyscy uczestnicy zdarzenia.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto jest za?

Kto jest przeciw?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 88 obecnych senatorów 87 głosowało za, 1 wstrzymał się od głosu. (Głosowanie nr 51)

Poprawka została przyjęta.

Poprawka szósta, komisji, poparta przez komisję, powoduje, że odpowiedzialność solidarna zbywcy i nabywcy pojazdu mechanicznego wobec zakładu ubezpieczeń za zapłatę składki ubezpieczenia OC trwa do momentu powiadomienia o fakcie zbycia tego pojazdu właściwego zakładu ubezpieczeń.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto jest za?

Kto jest przeciw?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 86 obecnych senatorów 85 głosowało za, 1 wstrzymał się od głosu. (Głosowanie nr 52)

Poprawka została przyjęta.

Poprawka ósma, komisji, poparta przez komisję, wyłącza z zakresu regulacji ustawy dobrowolne ubezpieczenie upraw rolnych od skutków zdarzeń losowych.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto jest za?

Kto jest przeciw?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 86 obecnych senatorów 81 głosowało za, 1 - przeciw, 1 wstrzymał się od głosu, 3 nie głosowało. (Głosowanie nr 53)

Poprawka została przyjęta.

Poprawka siedemnasta, komisji, poparta przez komisję, koryguje sposób wprowadzenia zmian do ustawy o usługach turystycznych, tak aby określenie przez ministra finansów warunków obowiązkowego ubezpieczenia OC organizatora turystyki nie naruszało przepisów tej ustawy dotyczących gwarancji bankowych i ubezpieczeniowych.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto jest za?

Kto jest przeciw?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 88 obecnych senatorów 85 głosowało za, 3 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 54)

Poprawka została przyjęta.

Poprawka dwudziesta, komisji, poparta przez komisję, wskazuje datę uzyskania przez Polskę członkostwa w Unii Europejskiej jako datę wejścia w życie grupy przepisów, w stosunku do których Sejm przewidział, że wejdą one w życie po podpisaniu przez Polskie Biuro Ubezpieczeń Komunikacyjnych niezbędnych umów międzynarodowych.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto jest za?

Kto jest przeciw?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 89 obecnych senatorów 87 głosowało za, 1 - przeciw, 1 wstrzymał się od głosu. (Głosowanie nr 55)

Poprawka została przyjęta.

Przystępujemy do głosowania za przyjęciem uchwały w sprawie ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczeń Komunikacyjnych w całości, ze zmianami wynikającymi z przyjętych poprawek.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem uchwały, proszę o naciśnięcie przycisku "za" i podniesienie ręki.

Kto jest przeciwko, proszę o naciśnięcie przycisku "przeciw" i podniesienie ręki.

Kto wstrzymał się od głosu, proszę o naciśnięcie przycisku "wstrzymuję się" i podniesienie ręki.

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 88 obecnych senatorów 87 głosowało za, 1 wstrzymał się od głosu. (Głosowanie nr 56)

Wobec wyników głosowania stwierdzam, że Senat podjął uchwałę w sprawie ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczeń Komunikacyjnych.

Powracamy do rozpatrzenia punktu ósmego porządku obrad: stanowisko Senatu w sprawie ustawy o ustanowieniu programu wieloletniego "Wyposażenie Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej w samoloty wielozadaniowe" i zapewnieniu warunków jego realizacji.

Przypominam, że debata nad rozpatrywaną ustawą została zakończona i obecnie możemy przystąpić do głosowania w sprawie tej ustawy.

Przypominam też, że Komisja Obrony Narodowej przedstawiła projekt uchwały, w którym wnosi o przyjęcie tej ustawy bez poprawek.

Projekt ten zostanie poddany pod głosowanie.

Przystępujemy do głosowania nad przedstawionym przez komisję projektem uchwały w sprawie ustawy o ustanowieniu programu wieloletniego "Wyposażenie Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej w samoloty wielozadaniowe" i zapewnieniu warunków jego realizacji.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem przedstawionego projektu uchwały, proszę o naciśnięcie przycisku "za" i podniesienie ręki.

Kto jest przeciw, proszę o naciśnięcie przycisku "przeciw" i podniesienie ręki.

Kto się wstrzymał od głosu, proszę o naciśnięcie przycisku "wstrzymuję się" i podniesienie ręki.

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 89 obecnych senatorów 88 głosowało za, 1 wstrzymał się od głosu. (Głosowanie nr 57)

Wobec wyników głosowania stwierdzam, że Senat podjął uchwałę w sprawie ustawy o ustanowieniu programu wieloletniego "Wyposażenie Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej w samoloty wielozadaniowe" i zapewnieniu warunków jego realizacji.

Powracamy do rozpatrzenia punktu dziewiątego porządku obrad: stanowisko Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy o pracownikach samorządowych oraz o zmianie niektórych innych ustaw.

Przypominam, że w przerwie w obradach odbyło się posiedzenie Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej, która ustosunkowała się do przedstawionych w toku debaty wniosków i przygotowała sprawozdanie w tej sprawie.

Przypominam też, że dyskusja nad rozpatrywaną ustawą została zamknięta i obecnie mogą zabrać głos jedynie sprawozdawcy i wnioskodawcy.

Proszę sprawozdawcę Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej, pana senatora Mieczysława Janowskiego, o zabranie głosu i przedstawienie uzgodnionych na posiedzeniu wniosków.

Senator Mieczysław Janowski:

Panie Marszałku! Panie i Panowie Senatorowie!

W imieniu Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej pragnę przedstawić sprawozdanie z obrad, które toczyły się 18 lipca bieżącego roku. Komisja po zapoznaniu się z wszystkimi wnioskami proponuje Wysokiej Izbie przyjęcie ustawy bez poprawek. Dziękuję bardzo.

Wicemarszałek Donald Tusk:

Dziękuję uprzejmie, Panie Senatorze.

Czy senatorowie wnioskodawcy chcą jeszcze zabrać głos?

Senator Piotr Andrzejewski?

(Senator Piotr Andrzejewski: Dziękuję.)

Senator Tadeusz Kopacz?

(Senator Tadeusz Kopacz: Dziękuję.)

Senator Lech Feszler?

(Senator Lech Feszler: Dziękuję.)

Senator Mieczysław Janowski?

(Senator Mieczysław Janowski: Dziękuję bardzo.)

Dziękuję uprzejmie.

Przystępujemy do głosowania w sprawie ustawy o zmianie ustawy o pracownikach samorządowych oraz o zmianie niektórych innych ustaw.

Przypominam, że w tej sprawie w toku debaty zostały przedstawione następujące wnioski: Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz senator Piotr Andrzejewski wnosili o przyjęcie ustawy bez poprawek, senatorowie wnioskodawcy przedstawili wnioski o wprowadzenie poprawek do ustawy.

Informuję, że w pierwszej kolejności zostanie przeprowadzone głosowanie nad wnioskiem o przyjęcie ustawy bez poprawek, a następnie, w przypadku odrzucenia tego wniosku, nad przedstawionymi poprawkami, według kolejności przepisów ustawy.

Przystępujemy do głosowania nad wnioskiem Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz senatora Piotra Andrzejewskiego, popartym przez komisję, o przyjęcie ustawy o zmianie ustawy o pracownikach samorządowych oraz o zmianie niektórych innych ustaw bez poprawek.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem przedstawionego wniosku, proszę o naciśnięcie przycisku "za" i podniesienie ręki.

Kto jest przeciwko?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 88 obecnych senatorów 77 głosowało za, 1 - przeciw, 10 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 58)

Wobec wyników głosowania stwierdzam, że Senat podjął uchwałę w sprawie ustawy o zmianie ustawy o pracownikach samorządowych oraz o zmianie niektórych innych ustaw.

Powracamy do rozpatrzenia punktu dziesiątego porządku obrad: stanowisko Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu oraz ustawy o pomocy społecznej.

Przypominam, że w przerwie w obradach odbyło się posiedzenie Komisji Rodziny i Polityki Społecznej, która ustosunkowała się do przedstawionych w toku debaty wniosków i przygotowała sprawozdanie w tej sprawie.

Przypominam też, że dyskusja nad rozpatrywaną ustawą została zamknięta i obecnie mogą zabrać głos jedynie sprawozdawcy i wnioskodawcy.

Proszę sprawozdawcę Komisji Rodziny i Polityki Społecznej, pana senatora Zdzisława Maszkiewicza, o zabranie głosu i przedstawienie uzgodnionych na posiedzeniu wniosków.

Senator Zdzisław Maszkiewicz:

Panie Marszałku! Panie i Panowie Senatorowie!

W dniu wczorajszym odbyło się posiedzenie Komisji Rodziny i Polityki Społecznej, która rozpatrzyła wnioski zgłoszone w debacie w dniu 18 lipca 2001 r. Wnioski zostały rozpatrzone, a komisja proponuje Wysokiej Izbie przyjęcie ustawy bez poprawek. Dziękuję bardzo.

Wicemarszałek Donald Tusk:

Dziękuję bardzo.

Czy senatorowie wnioskodawcy chcą jeszcze zabrać głos? Będę wyczytywał nazwiska, w razie potrzeby proszę przerywać.

Senator Mieczysław Janowski? Nie.

Senator Janina Sagatowska? Nie.

Senator Adam Graczyński? Nie.

Senator Zdzisław Maszkiewicz? Nie.

Senator Dariusz Kłeczek? Nie.

Senator Roman Skrzypczak? Nie.

Senator Kazimierz Kleina? Nie.

Dziękuję bardzo.

Przystępujemy do głosowania w sprawie ustawy o zmianie ustawy o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu oraz ustawy o pomocy społecznej.

Przypominam, że w tej sprawie w toku debaty zostały przedstawione następujące wnioski: senator Zdzisław Maszkiewicz wnosił o przyjęcie ustawy bez poprawek, Komisja Rodziny i Polityki Społecznej oraz senatorowie wnioskodawcy przedstawili wnioski o wprowadzenie poprawek do ustawy.

Informuję, że w pierwszej kolejności zostanie przeprowadzone głosowanie nad wnioskiem o przyjęcie ustawy bez poprawek, a następnie, w wypadku odrzucenia tego wniosku, nad przedstawionymi poprawkami, według kolejności przepisów ustawy.

Przystępujemy do głosowania nad wnioskiem senatora Zdzisława Maszkiewicza, popartym przez komisję, o przyjęcie ustawy o zmianie ustawy o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu oraz ustawy o pomocy społecznej bez poprawek.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem przedstawionego wniosku, proszę o naciśnięcie przycisku "za" i podniesienie ręki.

Kto jest przeciw?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 88 obecnych senatorów 56 głosowało za, 31 - przeciw, 1 wstrzymał się od głosu. (Głosowanie nr 59)

Wobec wyników głosowania stwierdzam, że Senat podjął uchwałę w sprawie ustawy o zmianie ustawy o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu oraz ustawy o pomocy społecznej.

Powracamy do rozpatrzenia punktu dwunastego porządku obrad: stanowisko Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy o zawodzie lekarza weterynarii i izbach lekarsko-weterynaryjnych.

Przypominam, że w przerwie w obradach odbyło się posiedzenie Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, która ustosunkowała się do wniosków przedstawionych w toku debaty i przygotowała sprawozdanie w tej sprawie.

Przypominam też, że dyskusja nad rozpatrywaną ustawą została zamknięta i obecnie mogą zabrać głos jedynie sprawozdawcy i wnioskodawcy.

Proszę sprawozdawcę Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, pana senatora Józefa Kuczyńskiego, o zabranie głosu i przedstawienie uzgodnionych na posiedzeniu wniosków.

Senator Józef Kuczyński:

Panie Marszałku! Wysoka Izbo!

Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi po rozpatrzeniu na posiedzeniu w dniu 18 lipca 2001 r. wniosków zgłoszonych w toku debaty w dniu 18 lipca nad ustawą o zmianie ustawy o zawodzie lekarza weterynarii i izbach lekarsko-weterynaryjnych przedstawia Wysokiemu Senatowi następujące stanowisko. Komisja prosi, aby Senat wraz z ustawą przyjął poprawki pierwszą i drugą, zawarte we wniosku oznaczonym rzymską dwójką. Dziękuję bardzo.

Wicemarszałek Donald Tusk:

Dziękuję, Panie Senatorze.

Czy senatorowie wnioskodawcy pragną jeszcze zabrać głos?

Pan senator Maciej Świątkowski?

(Senator Maciej Świątkowski: Dziękuję.)

Pan senator Stanisław Gogacz?

(Senator Stanisław Gogacz: Dziękuję.)

Dziękuję bardzo.

Przystępujemy do głosowania w sprawie ustawy o zmianie ustawy o zawodzie lekarza weterynarii i izbach lekarsko-weterynaryjnych.

Przypominam, że w tej sprawie w toku debaty przedstawiono następujące wnioski: senatorowie wnioskodawcy przedstawili wniosek o odrzucenie ustawy, Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi przedstawiła wnioski o wprowadzenie poprawek do ustawy.

Informuję, że w pierwszej kolejności zostanie przeprowadzone głosowanie nad wnioskiem o odrzucenie ustawy, a następnie, w przypadku odrzucenia tego wniosku, nad przedstawionymi poprawkami, według kolejności przepisów ustawy.

Przystępujemy do głosowania nad wnioskiem senatora Macieja Świątkowskiego oraz senatora Stanisława Gogacza o odrzucenie ustawy o zmianie ustawy o zawodzie lekarza weterynarii i izbach lekarsko-weterynaryjnych.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem przedstawionego wniosku, proszę o naciśnięcie przycisku "za" i podniesienie ręki.

Kto jest przeciwko?

Kto wstrzymał się od głosu.

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 89 obecnych senatorów 21 głosowało za, 60 - przeciw, 8 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 60)

Wobec odrzucenia wniosku o odrzucenie ustawy przystępujemy do głosowania nad przedstawionymi poprawkami.

Poprawka pierwsza, komisji, poparta przez komisję, zmierza do tego, aby upoważnienie ministra właściwego do spraw rolnictwa do wydania rozporządzenia zawierało wymagane przez art. 92 ust. 1 konstytucji wytyczne dotyczące jego treści, jak również do likwidacji nieprecyzyjnej redakcji przepisu polegającej na rozbiciu treści upoważnienia na dwa zdania. Ponadto poprawka zmierza do zastąpienia wymogu określenia w rozporządzeniu trybu nadzoru sprawowanego przez lekarza weterynarii przy niektórych czynnościach wykonywanych z zakresu zadań lekarza weterynarii przez osoby nieposiadające tytułu lekarza weterynarii wymogiem uwzględnienia w treści rozporządzenia konieczności sprawowania nadzoru przez lekarza weterynarii przy wykonywaniu niektórych czynności przez te osoby.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto z państwa senatorów jest za?

Kto jest przeciw?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 88 obecnych senatorów 79 głosowało za, 3 - przeciw, 6 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 61)

Poprawka została przyjęta.

Poprawka druga, komisji, poparta przez komisję, zmierza do rezygnacji z zapisu, iż ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, na rzecz zapisu, że wchodzi ona w życie po upływie czternastu dni od dnia ogłoszenia. Ma ona na względzie zasadę wyrażoną w ustawie o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych, iż akty normatywne zawierające przepisy powszechnie obowiązujące, ogłaszane w dziennikach urzędowych, wchodzą w życie po upływie czternastu dni od dnia ich ogłoszenia.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto jest za?

Kto jest przeciw?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 88 obecnych senatorów 84 głosowało za, 4 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 62)

Poprawka została przyjęta.

Przystępujemy do głosowania za przyjęciem uchwały w sprawie ustawy o zmianie ustawy o zawodzie lekarza weterynarii i izbach lekarsko-weterynaryjnych w całości ze zmianami wynikającymi z przyjętych poprawek.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem projektu uchwały, proszę o naciśnięcie przycisku "za" i podniesienie ręki.

Kto jest przeciw?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 89 obecnych senatorów 79 głosowało za, 7 - przeciw, 3 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 63)

Wobec wyników głosowania stwierdzam, że Senat podjął uchwałę w sprawie ustawy o zmianie ustawy o zawodzie lekarza weterynarii i izbach lekarsko-weterynaryjnych.

Powracamy do rozpatrzenia punktu osiemnastego porządku obrad: stanowisko Senatu w sprawie ustawy o ratyfikacji Konwencji o dostępie do informacji, udziale społeczeństwa w podejmowaniu decyzji oraz dostępie do sprawiedliwości w sprawach dotyczących środowiska.

Przypominam, że debata nad rozpatrywaną ustawą została zakończona i obecnie możemy przystąpić do głosowania w sprawie tej ustawy.

Przypominam, że Komisja Ochrony Środowiska oraz Komisja Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej przedstawiły projekt uchwały, w którym wnoszą o przyjęcie tej ustawy bez poprawek. Projekt ten zostanie poddany pod głosowanie.

Przystępujemy do głosowania nad przedstawionym przez komisje projektem uchwały w sprawie ustawy o ratyfikacji Konwencji o dostępie do informacji, udziale społeczeństwa w podejmowaniu decyzji oraz dostępie do sprawiedliwości w sprawach dotyczących środowiska.

Proszę o naciśnięcie przycisku obecności.

Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem przedstawionego projektu uchwały, proszę o naciśnięcie przycisku "za" i podniesienie ręki.

Kto jest przeciw?

Kto wstrzymał się od głosu?

Dziękuję. Proszę o podanie wyników głosowania.

Na 88 obecnych senatorów 87 głosowało za, 1 wstrzymał się od głosu. (Głosowanie nr 64)

Wobec wyników głosowania stwierdzam, że Senat podjął uchwałę w sprawie ustawy o ratyfikacji Konwencji o dostępie do informacji, udziale społeczeństwa w podejmowaniu decyzji oraz dostępie do sprawiedliwości w sprawach dotyczących środowiska.

Proszę o odczytanie komunikatów.

Senator Sekretarz
Jolanta Danielak:

Informuję, że posiedzenie Komisji Nauki i Edukacji Narodowej z dnia 17 lipca bieżącego roku będzie kontynuowane piętnaście minut po zakończeniu posiedzenia plenarnego Senatu w sali nr 217.

Uprzejmie informuję, że marszałek Senatu zwołuje posiedzenie Konwentu Seniorów w dniu jutrzejszym, 20 lipca 2001 r., na piętnaście minut przed wznowieniem obrad.

Wspólne posiedzenie Komisji Rodziny i Polityki Społecznej oraz Komisji Praw Człowieka i Praworządności, poświęcone rozpatrzeniu wniosków zgłoszonych do ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych i uprawnieniach przysługujących żołnierzom zastępczej służby wojskowej... Przepraszam bardzo, ono już się odbyło, to są stare komunikaty. Dziękuję.

Wicemarszałek Donald Tusk:

Dziękuję bardzo.

Zarządzam przerwę do godziny 9.00 dnia jutrzejszego.

(Przerwa w posiedzeniu o godzinie 17 minut 15)

Przemówienie senatora Ireneusza Michasia
w dyskusji nad punktem szesnastym porządku obrad

Przemówienie dotyczy ustawy o zmianie ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej oraz ustawy o zawodzie lekarza.

Zmiany w ustawach polegają na określeniu, że zarówno pielęgniarki i położne, jak i lekarze prowadzący indywidualną praktykę, indywidualną specjalistyczną praktykę albo grupową praktykę pielęgniarek i położnych oraz lekarzy nie są przedsiębiorcami w rozumieniu ustawy - Prawo działalności gospodarczej z 19 listopada 1999 r.

Ustawa wchodzi w życie po czternastu dniach od chwili ogłoszenia. Obecnie z prawa działalności gospodarczej wydzielone są takie zawody, jak adwokat, radca prawny, notariusz, rewident księgowy.

W Unii Europejskiej, na przykład w Niemczech, w ordynacji lekarskiej stwierdzono, że zawód i działalność lekarza ma na celu ochronę zdrowia jednostki i całego narodu. Zawód lekarza nie jest zaliczany do handlowej, rzemieślniczej czy przemysłowej działalności zarobkowej. Z natury jest to wolny zawód.

Wprowadzając te poprawki, będziemy mieli takie zastosowanie, jakie jest w Unii Europejskiej.


86. posiedzenie Senatu RP, spis treści, poprzednia część stenogramu,
następna część stenogramu