Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment
Kontakty międzynarodowe
20 marca br. wizytę w Senacie złożył premier Republiki Singapuru Goh Chok Tong wraz z delegacją. Gościa przyjęła marszałek Alicja Grześkowiak, której towarzyszył przewodniczący Komisji Praw Człowieka i Praworządności senator Zbigniew Romaszewski.
Marszałek A. Grześkowiak podkreśliła, że Polska chciałaby utrzymywać współpracę z państwami w różnych regionach świata, zwłaszcza z krajami o tak imponującym wzroście gospodarczym jak Singapur.
Premier Goh Chok Tong stwierdził, że celem jego wizyty w Polsce jest uzyskanie możliwie najszerszej informacji o naszym kraju. Podkreślił, że jest pod ogromnym wrażeniem przeobrażeń rynkowych i demokratycznych dokonanych przez Polaków w ostatnim dziesięcioleciu. Jego zdaniem, Polska, stawiając sobie za cel wejście do Unii Europejskiej, powinna także rozwijać kontakty z państwami innych regionów, takimi jak kraje azjatyckie, które są tzw. rynkami wschodzącymi i charakteryzują się znacznym wzrostem gospodarczym. Premier Singapuru podkreślił, że postrzega Polskę, obok Czech i Węgier, jako kraj o dużym potencjale gospodarczym i możliwościach szybkiego i wysokiego wzrostu gospodarczego.
Marszałek A. Grześkowiak wyraziła zadowolenie z opinii wyrażonej przez premiera Singapuru i przyjęła ją jako dobry prognostyk rozwoju wzajemnych stosunków. Marszałek podzieliła pogląd o konieczności nawiązywania współpracy z państwami różnych regionów, bez ograniczania się do strategicznego celu naszej polityki międzynarodowej, jakim jest polskie członkostwo w UE.
* * *
27 marca br. marszałek Alicja Grześkowiak przyjęła delegację Sądu Konstytucyjnego Republiki Armenii z jego prezesem Gagikiem Harutiunianem. Delegacja przebywa w Polsce na zaproszenie prezesa Trybunału Konstytucyjnego. W spotkaniu wzięli także udział przewodniczący senackiej Komisji Ustawodawczej Piotr Ł. J. Andrzejewski oraz sędzia Trybunału Konstytucyjnego Wiesław Johann.
Rozmowa dotyczyła przede wszystkim problemów prawa, roli Trybunału Konstytucyjnego oraz podziału władzy i kompetencji w demokratycznym państwie. Poruszono również kwestie związane z niezależnością i niezawisłością sędziów.
G. Harutiunian przekazał marszałek Senatu zaproszenie przewodniczącego parlamentu Armenii do złożenia wizyty w tym kraju. Poinformował, że w bieżącym roku Kościół ormiański, jeden z najstarszych kościołów chrześcijańskich Wschodu, obchodzi jubileusz 1700-lecia.
* * *
30 marca br. wizytę w Senacie złożył sekretarz generalny NATO George Robertson. Gościa przyjęła marszałek Alicja Grześkowiak. W spotkaniu wzięli udział wicemarszałek Marcin Tyrna oraz przewodniczący komisji: Obrony Narodowej oraz Spraw Zagranicznych i i Integracji Europejskiej, senatorowie Stefan Jurczak i Krzysztof Majka.
"Przyjechałem do Warszawy nie tylko z wyrazami uznania dla polskich żołnierzy, ale przede wszystkim po to, by powiedzieć, co trzeba zrobić, aby polska armia osiągnęła standardy NATO" - powiedział G. Robertson. Marszałek Senatu A. Grześkowiak podkreśliła, że Senat podczas prac nad tegorocznym budżetem starał się polepszyć sytuację finansową armii. Zdaniem marszałek, przyjęty ostatnio sześcioletni plan reform w polskim wojsku pokazuje naszą determinację w
restrukturyzacji i modernizacji armii.Sekretarz generalny pozytywnie ocenił dotychczasową obecność Polski w NATO i wypełnianie zadań sojuszniczych, czego przykładem może być służba polskich żołnierzy w Kosowie, na granicy macedońskiej. Sekretarz generalny NATO program modernizacji polskich sił zbrojnych określił jako dobry i absolutnie niezbędny krok w integracji ze strukturami sojuszu. Konieczne jest jednak zapewnienie środków na jego realizację. Polskie siły zbrojne wymagają gruntownych zmian, aby wypeł
nić trudne cele uzgodnione z NATO. Podkreślił, że Unia Europejska będzie się dokładnie przyglądać obietnicom złożonym przez Polskę i przyjęcie Polski do UE w dużej mierze będzie zależało od realizacji złożonych obietnic.Podczas spotkania poruszono także problemy związane z obecną sytuacją na Ukrainie. Marszałek A. Grześkowiak przypomniała, że Ukraina pozostaje naszym strategicznym partnerem. Sekretarz generalny stwierdził, że NATO utrzymuje specjalne relacje z Ukrainą i bacznie obserwuje rozwój sytuacji w
tym kraju. Jego zdaniem, Polska odgrywa bardzo istotną rolę w regionie i opinia naszego kraju jest dla sojuszu bardzo ważna.* * *
30 marca br. wizytę w Senacie złożył przewodniczący Dumy Państwowej Zgromadzenia Federalnego Federacji Rosyjskiej Giennadij Nikołajewicz Sielezniow wraz z delegacją. Gości przyjęła marszałek Alicja Grześkowiak. W spotkaniu uczestniczył przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej Krzysztof Majka.
Marszałek A. Grześkowiak podkreśliła, że Polsce zależy na otwartości i dobrosąsiedzkich, ożywionych stosunkach z Rosją. Zwróciła uwagę na - odmienny od rządowych - charakter kontaktów międzyparlamentarnych.
G. Sielezniow poinformował o systemie władzy ustawodawczej w Federacji Rosyjskiej. Omówił przeprowadzane obecnie reformy Rady Federacji, odpowiednika Senatu. Zdaniem przewodniczącego, usprawnią one współpracę między obu izbami parlamentu rosyjskiego i zwiększą skuteczność jego pracy. Jak stwierdził, parlament dwuizbowy jest potrzebny, zwłaszcza w takim kraju jak Rosja. Marszałek A. Grześkowiak poinformowała deputowanych Dumy Państwowej, że Senat IV kadencji przyjął ponad 3800 poprawek do sejmowych ustaw, z których Sejm zaakceptował około 3000. Jej zdaniem, często droższa jest nowelizacja ustaw niż utrzymanie drugiej izby. Ważny jest także sposób wyboru senatorów, większościowy, zwiększający reprezentatywność Izby.
Przewodniczący Dumy Państwowej interesował się, ze względu na rosyjskie problemy z podziałem kompetencji między władzami federacji a lokalnymi, efektami przeprowadzonej w Polsce reformy terytorialnej i administracyjnej.
Podczas spotkania zgodzono się co do potrzeby zaaktywizowania współpracy między parlamentami Polski i Rosji.
Marszałek Senatu, przypominając o tradycyjnej trosce Senatu o rodaków zamieszkałych poza krajem, zwróciła się z prośbą o otoczenie przez władze rosyjskie opieką Polaków mieszkających w Rosji, szczególnie - o zainteresowanie polskim szkolnictwem, które jest ważne dla zachowania tożsamości i narodowego dziedzictwa Polaków mieszkających
poza granicami macierzy.Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment