Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment


Z prac komisji senackich

2 marca 2001 r.

Posiedzenie Komisji Kultury i Środków Przekazu poświęcone było ocenie programów telewizyjnych na podstawie raportu "Rzeczpospolitej" z grudnia 2000 r. Senatorowie zapoznali się także z informacją ze spotkania zorganizowanego przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego z przedstawicielami mediów oraz z parlamentarzystami na temat programów poświęconych kulturze w telewizji publicznej.

W dyskusji senatorowie opowiedzieli się za nowelizacją ustawy o radiofonii i telewizji. Uznali, że telewizja w małym stopniu realizuje swoje ustawowe zadania.

Za jakość oferty programowej TVP obwiniano przede wszystkim ustawę o radiofonii i telewizji. Jak zauważył członek Rady Etyki Mediów Michał Bogusławski, nakłada ona telewizję wiele zadań, a tylko jeden obowiązek - zarabianie pieniędzy. Brakuje jakichkolwiek mechanizmów kontrolujących wykonanie misji, bada się tylko wyniki finansowe.

W opinii senatorów, telewizja publiczna nie promuje dostatecznie wartości narodowych i kulturalnych. Ich zdaniem, w mediach następuje coraz większa eskalacja przemocy i agresji, a człowiek jest odzierany z intymności.

Jak stwierdziła senator Dorota Czudowska, nawet jeśli wyświetlane są wartościowe filmy lub programy kulturalne, to są one pokazywane albo bardzo rano albo bardzo późno. W porze największej oglądalności wyświetlane są teleturnieje lub seriale.

W opinii ks. Wiesława Niewęgłowskiego, przewodniczącego Konferencji Mediów Polskich, w telewizji rośnie liczba programów "pod publiczkę", nadawanych tylko z chęci zysku. Jak stwierdził, media mają rozwijać człowieka, służyć jego dobru, poszerzać jego świat. To, co się dzieje w telewizji, to "demontaż" tych wartości. Według ks. W. Niewęgłowskiego, ustawa o radiofonii i telewizji powinna zostać znowelizowana w ten sposób, by zobowiązać nadawców do odwoływania się do tego, czym żyje naród.

"Dostrzegamy ten problem. Dla nas podstawowym problemem jest niewspółmierne rozłożenie akcentów między misją telewizji a tym, co przynosi dochód" - powiedziała przewodnicząca Rady Programowej TVP Ewa Czeszejko-Sochacka. Dodała, że rada zajmuje się tym problemem.

Zdaniem Krystyny Mokrosińskiej, przewodniczącej Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, badania telemetryczne wykazały, że "Rower Błażeja" - jeden z programów TVP przeznaczony dla "starszej młodzieży" - oglądają w większości dzieci w wieku 4-6 lat. Największą oglądalność wśród młodej widowni (4-15 lat) odnotowują "Świat według Kiepskich" oraz "Miodowe lata" - filmy nadawane po godz. 20.00. <<Jeśli będziemy tylko akceptować gusty widzów, zamiast je kształtować, wszyscy skończymy na "Big Brother">> - powiedziała przewodnicząca SDP.

Na zarzuty senatorów odpowiadał dyrektor Biura Polityki Programowej TVP Maciej Kosiński. Przypomniał on, że dziesięć najlepszych programów z grudniowego raportu "Rzeczypospolitej" wyemitowała właśnie telewizja publiczna, a jej dziennikarze Kamil Durczok, Katarzyna Janowska, Piotr Mucharski zwyciężają w plebiscytach i konkursach. Według przytoczonych przez niego badań telewidzowie oczekują przede wszystkim informacji i rozrywki.

Odpierając zarzut nadawania programów kulturalnych o późnej porze, M. Kosiński stwierdził, że według badań, 30% widzów jest w domach około godz. 15.30. i wtedy nadawany jest program o poezji. "Nie możemy jednak zamykać oczu na rzeczywistość: widz chce rozrywki i informacji" - dodał.

7 marca 2001 r.

Na swym posiedzeniu Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej rozpatrywała ustawę o zmianie ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych oraz o zmianie niektórych innych ustaw.

Omawiana ustawa zmierza do ustawowego usankcjonowania istnienia Centralnego Banku Danych PESEL. Jego funkcjonowanie nie było dotychczas uregulowane w ustawie, a jedynie w rozporządzeniu.

Przedstawiając nowelizację, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Kazimierz Ferenc stwierdził, że rząd pracuje już nad całościowym, nowym uregulowaniem kwestii ewidencji ludności. Jego zdaniem, nowelizacja zagwarantuje należytą ochronę danych osobowych zawartych w państwowych rejestrach.

W ustawie przyjętej przez Sejm znalazła się definicja numeru PESEL z wyjaśnieniem, co oznacza każda z jedenastu cyfr, z których składa się ten numer, określono także, kto może otrzymać taki numer i kto może go nadać. Nowelizacja pozwoli też z mocy ustawy na zamieszczanie numeru PESEL w dowodach osobistych.

W nowelizacji określono m.in., jakie dane należy przedstawić w urzędzie zmieniając miejsce zameldowania lub wymeldowując się. W zbiorze PESEL przechowanych będzie kilkanaście szczegółowych informacji o obywatelu. Oprócz nazwiska i imienia, imion rodziców i daty urodzenia gromadzone mają być takie dane, jak np. stosunek do obowiązku wojskowego i informacja o wykształceniu.

Senatorowie z Komisji Samorządu Terytorialnego postanowili zaproponować Izbie wprowadzenie 9 poprawek do ustawy o zmianie ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Stanowisko komisji przedstawi na posiedzeniu plenarnym senator Tadeusz Kopacz.

W drugim punkcie porządku dziennego posiedzenia Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej rozpatrywano ustawę o odpadach. Podczas prac nad tą ustawą rząd reprezentował wiceminister środowiska Marek Michalik.

W głosowaniu Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej podjęła decyzję o zaproponowaniu Senatowi wprowadzenia 71 zmian do rozpatrywanej ustawy sejmowej. Na sprawozdawcę stanowiska komisji wybrano senatora Zbigniewa Zychowicza.

Posiedzenie Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej zakończyło rozpatrzenie ustawy o zmianie ustaw: o samorządzie gminnym, o samorządzie powiatowym, o samorządzie województwa, o samorządzie administracji rządowej w województwie oraz o zmianie niektórych innych ustaw.

W tej części posiedzenia senatorowie wysłuchali wiceministra spraw wewnętrznych i administracji Józefa Płoskonki oraz posła sprawozdawcy Józefa Lasoty.

Sejmowa ustawa zmierza do zmniejszenia liczby radnych gminnych, powiatowych i wojewódzkich oraz wprowadzenia zapisu o jawności działania władz samorządowych. Oznacza on prawo obywateli do uzyskiwania informacji, wstępu na sesje rady gminy, powiatu oraz sejmiku wojewódzkiego i dostępu do dokumentów.

Zgodnie z nowelizacją wybierany przez radę zarząd gminy liczyć ma od 3 do 5, a nie jak dotychczas do 7 osób, przy czym w gminach liczących do 20 tys. mieszkańców zarząd ma składać się z 3 członków.

Nowelizacja wprowadza zasadę niełączenia mandatu radnego gminy, powiatu i województwa z mandatem posła i senatora. Członkowie zarządów nie mogliby zatrudniać się w administracji rządowej, a członkowie rady lub zarządu jednej jednostki samorządowej nie mogliby uczestniczyć we władzach innej.

Zgodnie z nowelizacją, odwołanie przewodniczącego zarządu gminy lub powiatu albo marszałka województwa (z innej przyczyny niż nieudzielenie absolutorium) może nastąpić jedynie na wniosek co najmniej 1/4 ustawowego składu rady lub sejmiku. Decyzja o odwołaniu musi zapaść większością co najmniej 3/5 głosów rady lub sejmiku w głosowaniu tajnym. Do zadań rady gminy i powiatu oraz sejmiku wojewódzkiego dodano ustalanie wynagrodzeń przewodniczącego zarządu (gminy, powiatu) i marszałka województwa.

Sejm wprowadził przepis, że zarząd gminy, powiatu, województwa lub wójt (burmistrz, prezydent miasta), starosta i marszałek województwa nie mogą powierzyć radnemu jednostki samorządu terytorialnego, w której uzyskał mandat, wykonywania pracy na podstawie umowy cywilnej.

Nowelizacja zakłada, że marszałek i członkowie zarządu województw mogą być wybierani spoza składu sejmiku województwa.

W kolejnych głosowaniach senatorowie zdecydowali o wprowadzeniu 46 poprawek do ustawy o zmianie ustaw: o samorządzie gminnym, o samorządzie powiatowym, o samorządzie województwa, o samorządzie administracji rządowej w województwie oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Ich wprowadzenie zarekomenduje Izbie senator Mieczysław Janowski.

* * *

Podczas posiedzenia Komisji Gospodarki Narodowej rozpatrzono ustawę o ochronie przed nadmiernym przywozem towarów na polski obszar celny.

Senatorowie wysłuchali wiceministra gospodarki Tadeusza Donocika oraz eksperta resortu Anny Skowrońskiej-Łuczyńskiej, zapoznali się także z opinią o ustawie Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu.

Omawiana ustawa wprowadza dodatkowe opłaty celne i kontyngenty w odniesieniu do krajów nie będących członkami Światowej Organizacji Handlu. Stanowi ona, że minister gospodarki, ustanawiając dodatkową opłatę celną, będzie mógł określić wielkość przywozu towarów nieobjętych taką opłatą.

Ustawa wprowadza również nieautomatyczną rejestrację przywozu towarów z krajów nie należących do Światowej Organizacji Handlu (WTO), co w praktyce oznacza konieczność uzyskiwania dodatkowych pozwoleń na ich przywóz do Polski.

Przyjęta przez Sejm ustawa ma zastąpić obowiązującą obecnie ustawę z 1997 r., która nie w pełni odpowiada standardom w zakresie ochrony producentów, jakie zostały określone w porozumieniu z WTO.

W dyskusji propozycje wprowadzenia zmian do ustawy sejmowej zgłosili senatorowie Kazimierz Kleina i Marek Waszkowiak.

W głosowaniu Komisja Gospodarki Narodowej poparła proponowane zmiany i postanowiła zarekomendować Senatowi wprowadzenie 6 poprawek do ustawy o ochronie przed nadmiernym przywozem towarów na polski obszar celny. Stanowisko komisji przedstawi Izbie senator Andrzej Sikora.

8 marca 2001 r.

Podczas wspólnego posiedzenia Komisji Nadzwyczajnej Legislacji Europejskiej, Komisji Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej oraz sejmowych komisji: Integracji Europejskiej, Prawa Europejskiego oraz Spraw Zagranicznych wystąpił przewodniczący Komisji Europejskiej Romano Prodi.

W swoim wystąpieniu zapewnił on senatorów i posłów, że Unia Europejska opowiada się za równoprawnym członkostwem i nie zamierza wprowadzać "dwóch różnych prędkości" procesu wewnętrznej integracji.

"Z naszej strony zapewniam was, że jesteśmy zaangażowani na rzecz Unii równoprawnych członków, mających te same prawa i te same obowiązki" - powiedział R. Prodi. "Równość nie podlega negocjacjom" - zapewniał. Jak stwierdził, integracja nie oznacza ustanowienia wspólnoty, która będzie poruszać się z dwiema różnymi prędkościami: przywileje dla jednych, a dla innych nie" - dodał.

Przewodniczący Komisji Europejskiej zwrócił uwagę, że negocjacje akcesyjne nie są "zwykłym targowaniem się " lecz historycznym procesem, w którym potrzebne jest zrozumienie i elastyczność. "Dokonujemy dzieła bezprecedensowego" - podkreślił.

Zdaniem R. Prodiego, obie strony muszą się wykazać elastycznością i zrozumieniem, np. obaw obywateli drugiej strony. Stwierdził, że nie należy łączyć rozmów w sprawie sprzedaży polskiej ziemi cudzoziemcom z ograniczaniem Polakom dostępu do unijnego rynku pracy. Dodał jednak, że rozumie obawy obu stron, i nie wykluczył, że będą tu potrzebne okresy przejściowe.

Przewodniczący Komisji Europejskiej zapewniał zebranych parlamentarzystów, że strona unijna ma świadomość naszych trudności. "Unia nie stwarza problemów, ale oferuje ich rozwiązania, a więc mamy wspólne problemy" - mówił. W jego ocenie, olbrzymim wyzwaniem jest dla Unii przekonanie własnych obywateli o zaletach poszerzenia i zdobycie ich poparcia. "Nasza Unia nie może być jedynie unią ekonomiczną i polityczną, musi być przede wszystkim unią serc i umysłów, unią solidarności między ludźmi" - podkreślił.

W opinii R. Prodiego, UE musi mieć nowoczesną i dynamiczną gospodarkę, ale jednocześnie musi być społeczeństwem "uczciwym, sprawiedliwym, dbającym o obywateli, którzy będą się cieszyli tymi samymi prawami i wyznawali wspólne wartości, zachowując swoją odrębność".

R. Prodi przypomniał, że właśnie przypada międzynarodowy dzień kobiet i podkreślił, że komisja jest zaangażowana na rzecz zapewnienia kobietom w całej Unii tych samych praw i szans we wszystkich dziedzinach życia.

13 marca 2001 r.

Na wspólnym posiedzeniu Komisji Nauki i Edukacji Narodowej, Komisji Ustawodawczej oraz Komisji Zdrowia, Kultury Fizycznej i Sportu odbyło się pierwsze czytanie projektu ustawy o zmianie ustawy o kulturze fizycznej.

W dyskusji część senatorów opowiadała się za pozostawieniem dotychczas obowiązujących zapisów dotyczących wymiaru lekcji wychowania fizycznego. W związku z tym zgłoszono wniosek o odrzucenie projektu przedstawionego przez Komisję Nauki i Edukacji Narodowej. W głosowaniu nie uzyskał on poparcia połączonych komisji, które ostatecznie opowiedziały się za przyjęciem projektu. Na sprawozdawcę wybrano senatora Jerzego Masłowskiego.

* * *

Odbyło się posiedzenie Komisji Praw Człowieka i Praworządności, podczas którego rozpatrzono ustawę o zmianie ustawy o Straży Granicznej.

Senatorowie wysłuchali wiceministra spraw wewnętrznych i administracji Piotra Stachańczyka i komendanta głównego Straży Granicznej gen. Brygady Marka Bieńkowskiego. Zapoznano się ponadto z opinią Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu.

Uchwalona przez Sejm 2 marca br. ustawa wprowadziła liczne zmiany, m.in. bardzo rozbudowane przepisy dotyczące czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych przez Straż Graniczną, a także nowe uregulowania dotyczące gromadzenia i wykorzystywania przez Straż Graniczną danych osobowych. Ustawa zawiera ponadto zapis zobowiązujący funkcjonariuszy i pracowników Straży Granicznej do złożenia oświadczenia o stanie majątkowym.

W dyskusji pozytywnie oceniono ustawę uchwaloną przez Sejm. Przedstawiciele resortu oraz Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu proponowali wprowadzenie zmian o charakterze uściślającym, które uzyskały poparcie senatorów. W głosowaniu Komisja Praw Człowieka i Praworządności poparła 11 zmian. Ich wprowadzenie zarekomenduje Izbie senator Paweł Abramski.

W drugim punkcie porządku dziennego posiedzenia Komisji Praw Człowieka i Praworządności rozpatrzono ustawę o Biurze Ochrony Rządu.

Komisja zapoznała się z opiniami wiceministra spraw wewnętrznych P. Stachańczyka, szefa BOR-u Mirosława Gawora oraz szefa Urzędu Ochrony Państwa Zbigniewa Nowka. Wysłuchano posła sprawozdawcy Jana Rejczaka.

Uchwalona przez Sejm ustawa przewiduje, że do zadań należy ochrona prezydenta, marszałków parlamentu, premiera i innych osób "ze względu na dobro państwa", a także ochrona budynków rządowych, polskich placówek za granicą. Biuro zostanie przekształcone w jednolitą, umundurowaną formację, w której żołnierzy zastąpią funkcjonariusze. BOR ma też prowadzić rozpoznanie pirotechniczno-radiologiczne budynków Sejmu i Senatu.

Funkcjonariusz BOR nie będzie miał prawa do strajku, a o każdym wyjeździe za granicę będzie musiał informować swego szefa.

W dyskusji płk Z. Nowek postulował przywrócenie rządowego zapisu dotyczącego ochrony budynków UOP przez BOR. Jak stwierdził, pozbawienie obiektów UOP dotychczasowej zewnętrznej ochrony wyspecjalizowanej formacji doprowadziłoby do wielu niekorzystnych skutków.

W kolejnych głosowaniach komisja poparła tę zmianę oraz poprawki zawarte m.in. w opinii Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu. Ogółem postanowiono zaproponować Senatowi wprowadzenie 12 zmian, które zarekomenduje Izbie senator Jolanta Danielak.

Na zakończenie posiedzenia Komisji Praw Człowieka i Praworządności senatorowie przystąpili do wstępnego rozpatrywania ustawy - Ordynacja wyborcza do Sejmu RP i do Senatu RP oraz o zmianie ustawy o partiach politycznych i niektórych innych ustaw.

Senatorowie zapoznali się z opiniami ekspertów prof. Huberta Izdebskiego, dr. Wiesława Zabłockiego, dr. Jana Parysa i dr. Ryszarda Piotrowskiego. Wysłuchali posła sprawozdawcy Mirosława Czecha oraz kierownika Krajowego Biura Wyborczego Kazimierza Czaplickiego.

* * *

Na swym posiedzeniu Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi zapoznała się z informacją na temat ustawy o rentach strukturalnych w rolnictwie.

Omawiany projekt przygotował rząd. Jego założenia przedstawił Krzysztof Trawiński z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Jak wyjaśnił, ustawa zmierza do dostosowania polskiego prawa do ustawodawstwa europejskiego oraz ma na celu wsparcie przekształceń strukturalnych w rolnictwie.

W dyskusji wprowadzenie zmian do omawianego projektu postulowali Kazimierz Jakubiak z Krajowej Rady Izb Rolniczych i senator Jan Chodkowski. Negatywna opinię wyraziła senator Jadwiga Stokarska. Senator zgłosiła wniosek, by jedno z posiedzeń komisji poświęcić stanowisku UE wobec propozycji rządu polskiego zawartych w stanowisku negocjacyjnym. Wniosek zaakceptowano.

Podczas posiedzenia Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi rozpatrzono także ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym, ustawy o zamówieniach publicznych oraz ustawy o ochronie informacji niejawnych.

Senatorowie wysłuchali opinii o ustawie zaprezentowanych przez wiceministra finansów Jana Rudowskiego, przedstawicieli Narodowego Banku Polskiego oraz Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Rozpatrywana ustawa, uchwalona na podstawie projektu poselskiego, zakłada, że płatnicy podatku rolnego będą otrzymywać specjalne bony paliwowe, którymi będą mogli płacić za olej napędowy. Rolnik ubiegający się o bony paliwowe będzie musiał być właścicielem co najmniej jednego ciągnika rolniczego. Bony będą rozprowadzane przez banki spółdzielcze.

W ustawie przewidziano, że wartość bonów będzie ustalana na pół roku. Koszty druku i dystrybucji bonów poniesie budżet państwa.

Ustawa będzie obowiązywała od 1 lipca br. Według szacunków Ministerstwa Finansów, na bony paliwowe trzeba będzie w 2001 roku przeznaczyć 549 mln zł. Zdaniem resortu wejście w życie ustawy wcześniej niż w 2002 roku spowoduje znaczny spadek dochodów budżetowych z tytułu podatku od towarów i usług, gdyż podatek akcyzowy stanowi około 40% ceny oleju napędowego.

W dyskusji propozycje wprowadzenia zmian do rozpatrywanej ustawy sejmowej zgłosili przedstawiciele NBP oraz senator Jadwiga Stokarska.

W przyjętym stanowisku Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi zaproponowała Senatowi wprowadzenie 3 poprawek do rozpatrywanej ustawy. Stanowisko komisji przedstawi Izbie senator Jan Chodkowski.

* * *

Na swym posiedzeniu Komisja Zdrowia, Kultury Fizycznej i Sportu przystąpiła do rozpatrywania ustawy o zmianie ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi oraz ustawy o opłacie skarbowej.

Senatorowie wysłuchali zaproszonych gości: reprezentującego rząd dyrektora Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Jerzego Melibrudy oraz przedstawicieli przemysłu piwowarskiego.

W przyjętej nowelizacji Sejm postanowił, że reklama piwa z zawartością alkoholu będzie dozwolona, ale pod wieloma warunkami. Będzie je można reklamować w telewizji, radiu, kinie i teatrze jedynie w nocy - od 23.00 do 6.00 rano. Reklama piwa nie będzie jednak mogła kojarzyć się m.in. z atrakcyjnością seksualną, relaksem i wypoczynkiem ani ze zdrowiem i sukcesem życiowym. Nie będzie można reklamować piwa na kasetach wideo, w prasie młodzieżowej, na okładkach czasopism, słupach i tablicach reklamowych.

W myśl nowelizacji, firmy mające w swoim wizerunku nazwę lub znak związany z napojem alkoholowym - a więc np. browary - będą mogły wykorzystywać swój znak do sponsorowania.

Sejm postanowił również, że pracownik będzie miał obowiązek - na polecenie przełożonego - poddać się badaniu stanu trzeźwości za pomocą alkomatu. Jeśli odmówi, będzie można go uznać za osobę nietrzeźwą. Nowelizacja wprowadza ponadto zakaz picia alkoholu na ulicach, placach i w parkach, z wyjątkiem znajdujących się tam punktów sprzedaży alkoholu.

Po wysłuchaniu opinii o ustawie Komisja Zdrowia, Kultury Fizycznej Sportu postanowiła kontynuować prace nad ustawą o zmianie ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi oraz ustawy o opłacie skarbowej na swoim następnym posiedzeniu.

* * *

Podczas wspólnego posiedzenia Komisji Rodziny i Polityki Społecznej oraz Komisji Ustawodawczej senatorowie przystąpili do pierwszego czytania projektu ustawy o zmianie ustawy o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu.

W imieniu wnioskodawcy - Komisji Rodziny i Polityki Społecznej, projekt omówił senator Zdzisław Maszkiewicz.

Ostatnia nowelizacja z 22 grudnia 2000 r. wprowadziła, począwszy od 1 stycznia br., zmiany w przepisach dotyczących nabywania uprawnień do zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego. W przekonaniu wnioskodawców, wprowadzone zmiany mogą powodować nieuzasadnione pogorszenie warunków życia osób, których sytuacja życiowa i tak często jest bardzo trudna. Dlatego też w projekcie nowelizacji zaproponowano przywrócenie Radzie Ministrów uprawnień do przyznawania bezrobotnym zamieszkałym w powiatach (gminach) zagrożonych strukturalną recesją prawa do zasiłku przedemerytalnego w wysokości 160% zasiłku dla bezrobotnych, przywrócenia prawa do zasiłku przedemerytalnego w wysokości 160% zasiłku dla bezrobotnych osobom niezamieszkałym w powiatach (gminach) uznanych za zagrożone szczególnie wysokim bezrobociem strukturalnym, jeżeli stosunek pracy z tymi osobami został rozwiązany z przyczyn dotyczących zakładu pracy; przywrócenia zasady, zgodnie z którą do okresu uprawniającego do zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego zaliczany jest okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych, oraz przywrócenia zasady, iż prawo do zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego nie będzie zawieszane, jeżeli zainteresowana osoba podejmuje zatrudnienie w ograniczonym, określonym w ustawie, zakresie.

W dyskusji nad projektem zgłoszono propozycje zmian, które połączone komisje rozpatrzą na posiedzeniu 14 marca br.

* * *

Podczas posiedzenia Komisji Ochrony Środowiska przystąpiono do rozpatrywania ustawy - Prawo ochrony środowiska.

Z podstawowymi celami i uzasadnieniem przyjętych przez Sejm zapisów zapoznali senatorów wiceminister środowiska Marek Michalik oraz dyrektor departamentu w Ministerstwie Środowiska Zbigniew Kamiński.

Ustawa, której projekt przygotował rząd, dostosowuje nasze przepisy do prawa Unii Europejskiej i ma znaczenie konstytucyjne dla regulowanej problematyki. Zawiera przepisy znajdujące się w 20 dyrektywach unijnych, a nawet uwzględnia rozwiązania dopiero projektowane przez UE. Jest swoistą konstytucją ekologiczną, na której opierają się wszystkie inne szczegółowe ustawy dotyczące ekologii.

Prawo ochrony środowiska zastąpi obowiązującą obecnie ustawę o ochronie i kształtowaniu środowiska z 1980 r.

Ustalono, że Komisja Ochrony Środowiska będzie kontynuowała prace nad ustawą - Prawo ochrony środowiska na posiedzeniu 21 marca br.

14 marca 2001 r.

Senatorowie z Komisji Zdrowia, Kultury Fizycznej i Sportu rozpoczęli prace nad ustawą o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów.

Podczas posiedzenia wysłuchano przedstawicieli Polskiego Towarzystwa Psychologicznego Małgorzaty Teoplitz-Winiewskiej oraz profesorów Stanisława Pużyńskiego i Czesława Czabaka z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. Stanowisko rządu przedstawił wiceminister zdrowia Andrzej Ryś.

Komisja postanowiła kontynuować prace nad ustawą o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów na swoim kolejnym posiedzeniu.

* * *

Senatorowie z Komisji Gospodarki Narodowej rozpatrywali ustawę zmianie ustawy o doradztwie podatkowym oraz niektórych innych ustaw.

Opinię o ustawie sejmowej przedstawił wiceminister finansów Jan Rudowski. Uwagi zgłosiło Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu

Uchwalona przez Sejm ustawa zmierza m.in. do zwolnienia z wymogu odbycia praktyki zawodowej i zdania egzaminu na doradcę podatkowego osób posiadających stopień naukowy doktora habilitowanego nauk prawnych lub nauk ekonomicznych w zakresie prawa finansowego lub finansów, stworzenia możliwości zwolnienia z wymogu odbycia praktyki zawodowej osób, które nabyły w państwie członkowskim Unii Europejskiej uprawnienia doradcy podatkowego i wykonywały ten zawód co najmniej przez 2 lata w jednym z tych państw, zwiększenia z 30 do 55 liczby członków Państwowej Komisji Egzaminacyjnej do spraw Doradztwa Podatkowego, umożliwienia powtarzania części pisemnej egzaminu na doradcę podatkowego więcej niż jeden raz, ograniczenia - wyłącznie do doradców podatkowych - kręgu wspólników spółek nie mających osobowości prawnej, w których doradca podatkowy może wykonywać swój zawód, a także zwolnienia z obowiązku złożenia egzaminu na doradcę podatkowego osoby, która uzyskała wpis warunkowy i udowodni, że przez 8 lat poprzedzających złożenie wniosku o przekształcenie wpisu warunkowego we wpis ostateczny wykonywała czynności doradztwa podatkowego.

W głosowaniu Komisja Gospodarki Narodowej przyjęła stanowisko, w którym proponuje Senatowi wprowadzenie 3 zmian do rozpatrywanej ustawy o zmianie ustawy o doradztwie podatkowym oraz niektórych innych ustaw. Poprawki komisji zarekomenduje Izbie senator Stanisław Jarosz.

W drugim punkcie porządku dziennego posiedzenia Komisji Gospodarki Narodowej rozpatrzono ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, ustawy o zamówieniach publicznych oraz ustawy o ochronie informacji niejawnych.

Senatorowie wysłuchali wiceministra finansów J. Rudowskiego i wiceministra rolnictwa i rozwoju wsi Ryszarda Brzezika.

W głosowaniu komisja postanowiła zaproponować Senatowi wprowadzenie 1 poprawki do rozpatrywanej ustawy. Na sprawozdawcę wybrano senatora Adama Glapińskiego.

* * *

Podczas wspólnego posiedzenia Komisji Rodziny i Polityki Społecznej oraz Komisji Ustawodawczej kontynuowano pierwsze czytanie projektu ustawy o zmianie ustawy o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu.

Pod głosowanie poddano poprawki zgłoszone na posiedzeniu 13 marca br. Ostatecznie połączone komisje postanowiły o przedstawieniu Senatowi projektu zgłoszonego przez Komisję Rodziny i Polityki Społecznej wraz z przyjętymi zmianami. Na sprawozdawcę wybrano senatora Zdzisława Maszkiewicza.

* * *

Senatorowie z Komisji Obrony Narodowej zapoznali się z informacją Najwyższej Izby Kontroli o wynikach kontroli warunków odbywania służby wojskowej przez żołnierzy służby zasadniczej. Informację przedstawił dyrektor Departamentu Obrony Narodowej i Bezpieczeństwa NIK płk dr Józef Dziedzic.

W posiedzeniu wzięli również udział przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej: dyrektor Departamentu Kontroli gen. brygady Jerzy Baranowski oraz Zdzisław Haręźlak i Irena Baczyńska z Departamentu Społeczno-Wychowawczego.

Płk J. Dziedzic poinformował, ze była to już kolejna kontrola NIK dotycząca warunków odbywania służby wojskowej przez żołnierzy służby zasadniczej. Obejmowała m.in. obsadę stanowisk oficerów społeczno-wychowawczych, których zadaniem jest walka z patologiami w służbie zasadniczej, takimi jak zjawisko fali, a także opiekę lekarską, warunki sanitarne i socjalne, przestrzeganie norm zakwaterowania. Kontrolerzy badali również naruszenia dyscypliny i przestępczość wśród żołnierzy służby zasadniczej.

15 marca 2001 r.

Na swoim posiedzeniu Komisja Nadzwyczajna Legislacji Europejskiej przystąpiła do rozpatrywania ustawy o rentach strukturalnych w rolnictwie.

Senatorowie wysłuchali dyrektora Krzysztofa Trawińskiego z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W związku z sygnalizowanymi w dyskusji wątpliwościami postanowiono zaprosić na kolejne posiedzenie w tej sprawie eksperta, prof. Józefinę Hrynkiewicz. Posiedzenie odbędzie się 21 marca br.


Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment