Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment
Kronika senacka
2 lutego br. odbyła się doroczna Pielgrzymka Parlamentarzystów Polskich na Jasną Górę. W pielgrzymce wzięło około siedemdziesięciu posłów i senatorów z różnych klubów i kół parlamentarnych.
Podczas nabożeństwa, koncelebrowanego przez licznych kapłanów paulińskich, przedstawiciele Sejmu i Senatu ponowili akt zawierzenia polskiego parlamentu Jezusowi Chrystusowi, w którym m.in. modlili się o umiejętność właściwego kierowania Polską.
Jako dar ołtarza złożono uchwałę sejmową z października ub.r., dotyczącą uczczenia setnej rocznicy urodzin kardynała Stefana Wyszyńskiego. Wystosowano też okolicznościowe listy do papieża Jana Pawła II i prymasa P
olski.Przed nabożeństwem parlamentarzyści spotkali się z metropolitą częstochowskim abp. Stanisławem Nowakiem, a po mszy św. wysłuchali wykładu poświęconego kardynałowi S. Wyszyńskiemu.
* * *
7 lutego br. marszałek Alicja Grześkowiak dokonała uroczystego otwarcia XX Jubileuszowej Zimowej Uniwersjady "Zakopane 2001". Znicz igrzysk akademickich zapaliła Irena Szewińska, członkini MKOl.
Honorowy patronat nad Uniwersjadą objął premier Jerzy Buzek, którego wystąpienie odtworzono z taśmy. Życzył on uczestnikom spełnienia ich sportowych i życiowych marzeń.
W imieniu Komitetu Organizacyjnego Uniwersjady uczestników i gości powitał jego przewodniczący Adam Bachleda-Curuś. Głos zabrał także prezydent FISU George Killian.
Polską flagę na maszt wciągnął Józef Łuszczek, pierwszy w historii Polak, który zdobył złoty medal mistrzostw świata w biegach narciarskich.
Pod Wielką Krokwią w Zakopanem zaprezentowały się wszystkie ekipy. Sportowcy z 47 państw przemaszerowali przed publicznością z flagami narodowymi i tablicami z nazwami państw w porządku alfabetycznym.
Uniwersjada potrwa do 17 lutego. Dwa tysiące sportowców zmagać się będzie w ośmiu dyscyplinach sportowych (kombinacji norweskiej, skokach, konkurencjach narciarstwa alpejskiego, biathlonie, snowboardzie, łyżwiarstwie figurowym, short tracku i hokeju na lodzie). Zawody odbywać się będą w Zakopanem, Krynicy, Nowym Targu, Oświęcimiu, Kościelisku - Kirach i Szczawnicy.
* * *
13 bm. w Senacie przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Ferdynand Rymarz wręczył zaświadczenia o wyborze na senatora RP dwóm nowo wybranym senatorom elektom.
Wybory uzupełniające odbyły się 28 stycznia br. w dwóch okręgach obejmujących obszary, istniejących do 31 grudnia 1998, województw chełmskiego i wrocławskiego. W Chełmskiem został wybrany Adam Rychliczek, zgłoszony przez Naczelny Komitet Wykonawczy Polskiego Stronnictwa Ludowego, a we Wrocławskiem - Bogusław Litwiniec, zgłoszony przez Zarząd Krajowy Sojuszu Lewicy Demokratycznej.
W imieniu władz Senatu RP nowo wybranych powitał wicemarszałek Tadeusz Rzemykowski. W spotkaniu uczestniczyli również: senator Genowefa Ferenc - wiceprzewodnicząca senackiego klub SLD i senator Adam Struzik - przewodniczący Koła Senatorów Ludowych i Niezależnych.
WYBORY UZUPEŁNIAJĄCE DO SENATU
28 stycznia br. odbyły się wybory uzupełniające do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej w okręgach wyborczych obejmujących obszary województw: chełmskiego i wrocławskiego istniejących do 31 grudnia 1998 r. Wybory przeprowadziła Państwowa Komisja Wyborcza, 2 okręgowe komisje wyborcze i 816 obwodowych komisji wyborczych. W skład komisji powołano 5645 wyborców. W obwieszczeniu Państwowej Komisji Wyborczej stwierdzono:
Wyniki głosowania na senatorów
Okręg wyborczy obejmujący obszar województwa chełmskiego istniejącego do 31 grudnia 1998 r.
W okręgu wybierano 1 senatora spośród 4 kandydatów.
Liczba uprawnionych do głosowania wyniosła 188 354.
W głosowaniu wzięły udział 20 532 osoby; frekwencja wyborcza wyniosła 10,90%.
Głosów nieważnych oddano 286, co stanowi 1,39% ogólnej liczby głos
ów.Głosów ważnych oddano 20 246, co stanowi 98,61% ogólnej liczby głosów.
Kandydaci uzyskali następującą liczbę głosów ważnych:
1. KOCIUBA Wiesław - 3 372
zgłoszony przez
Komitet Wyborczy Wiesława Kociuby
2. LEWCZUK Henryk - 1 880
zgłoszony przez
Zarząd Główny Ruchu Odbudowy Polski
3. MARDOŃ Ryszarda Anna - 6 765
zgłoszona przez
Zarząd Krajowy Sojuszu Lewicy Demokratycznej
4. RYCHLICZEK Adam zgłoszony przez - 8 229
Naczelny Komitet Wykonawczy Polskiego Stronnictwa Ludowego
Okręg wyborczy obejmujący obszar województwa wrocławskiego istniejącego do 31 grudnia 1998 r.
W okręgu wybierano 1 senatora spośród 3 kandydatów.
Liczba uprawnionych do głosowania wyniosła 870 086.
W głosowaniu wzięło udział 39 200 osób; frekwencja wyborcza wyniosła 4,51%.
Głosów nieważnych oddano 391, co stanowi 1,00% ogólnej liczby głosów.
Głosów ważnych oddano 38 809, co stanowi 99,00% ogólnej liczby głosów.
Kandydaci uzyskali następującą liczbę głosów ważnych:
1. GOMUŁKIEWICZ Leopold Jan - 3 057
zgłoszony przez
Komitet Wyborców Koalicji dla Polski
2. LITWINIEC Bogusław - 18 015
zgłoszony przez
Zarząd Krajowy Sojuszu Lewicy Demokratycznej
3. MUSZYŃSKI Marek Paweł - 17 737
zgłoszony przez
Komitet Wyborczy Akcja Wyborcza Solidarność
Wybrani senatorowie
W okręgu wyborczym obejmującym obs
zar województwa chełmskiego istniejącego do 31 grudnia 1998 r. senatorem został wybranyRYCHLICZEK Adam
zgłoszony przez Naczelny Komitet Wykonawczy Polskiego Stronnictwa Ludowego.
W okręgu wyborczym obejmującym obszar województwa wrocławskiego istniejącego do 31 grudnia 1998 r. senatorem został wybrany
LITWINIEC Bogusław
zgłoszony przez Zarząd Krajowy Sojuszu Lewicy Demokratycznej.
Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment