Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment


Odpowiedzi na oświadczenia senatorów

Minister Skarbu Państwa przekazał odpowiedź na oświadczenie senatora Macieja Świątkowskiego, złożone na 72. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 77):

Warszawa, dnia 18.01. 2001 r.

Pani
Prof. dr hab. Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowna Pani Marszałek

W odpowiedzi na Pani pismo z dnia 05 stycznia 2001 r. nr AG/043/489/2000/IV w sprawie oświadczenia Pana Senatora Macieja Świątkowskiego dotyczącego sprzedaży przez NFI Hetman S.A. Cegielni Olsztyńskich S.A. uprzejmie informuję, że Ministerstwo Skarbu Państwa zwróciło się w tej sprawie do przedstawiciela Skarbu Państwa w Radzie Nadzorczej Funduszu oraz wystosowało do Prezesa Zarządu NFI Hetman S.A. pismo z prośbą o wyjaśnienie kwestii związanych z procedurą zbycia akcji Cegielni Olsztyńskich S.A. Niezwłocznie po otrzymaniu odpowiedzi Ministerstwo Skarbu Państwa przekaże do Pani Marszałek otrzymane wyjaśnienia.

Jednym z założeń działalności NFI jest poszukiwanie inwestorów dla spółek objętych Programem Narodowych Funduszy Inwestycyjnych. Decyzje Zarządów Funduszy w sprawie transakcji sprzedaży podejmowane są suwerennie i wynikają z przyjętej przez Fundusze strategii działania. Skarb Państwa będący jednym z wielu akcjonariuszy NFI Hetman S.A. (obecnie posiada 14,77%) nie ma prawnych możliwości skutecznego wpływania na decyzje Zarządu, w tym dotyczące wyboru inwestora dla spółek portfelowych.

Z dotychczas otrzymanych informacji wynika, że w czasie poszukiwania przez NFI Hetman S.A. inwestora dla spółki Cegielnie Olsztyńskie S.A. PPB "Prefabet-Białe Błota" wyraziło jedynie zainteresowanie nabyciem akcji Spółki, nie precyzując w jakikolwiek sposób warunków ich nabycia. W chwili otrzymania poważnej deklaracji zakupu akcji przez PPB "Prefabet-Białe Błota" S.A. Zarząd NFI Hetman S.A. miał podpisaną przedwstępną umowę sprzedaży akcji Cegielni Olsztyńskich S.A. z Grupą Van den Brink Polska Sp. z o.o. Zerwanie tej umowy skutkowałoby prawdopodobnie dodatkowymi kosztami poniesionymi przez Fundusz.

Kwestia oceny zagrożeń monopolistycznych, na które wskazuje PPB "Prefabet-Białe Błota" S.A. nie leży w gestii Ministerstwa Skarbu Państwa, a Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Ze swej strony MSP wystąpiło do UOKiK i do MSWiA z prośbą o przeanalizowanie ewentualnych zagrożeń wynikających z nabycia akcji Cegielni Olsztyńskich S.A. przez Grupę Van den Brink Polska Sp. z o.o.

Z poważaniem

Andrzej Chronowski

* * *

Minister Skarbu Państwa przekazał odpowiedź na oświadczenie senatora Jerzego Suchańskiego, złożone na 71. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 76):

Warszawa, 18.01. 2001 r.

Pani
Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu RP

Szanowna Pani Marszałek

Odpowiadając na pismo z dnia 20 grudnia 2000 roku (AG/043/477/2000/IV) oraz oświadczenie senatora Jerzego Suchańskiego złożone podczas 71. posiedzenia Senatu RP dotyczące realizacji sprzedaży Zakładów Mięsnych S.A. w Kielcach przez Foksal NFI S.A. uprzejmie wyjaśniam:

Skarb Państwa na mocy ustawy z dnia 30 kwietnia 1993 r. o narodowych funduszach inwestycyjnych i ich prywatyzacji stracił dominującą pozycję w NFI w wyniku zakończenia wymiany powszechnych świadectw udziałowych na akcje NFI oraz realizacji wypłat z tytułu umów o wynagrodzenie za wyniki finansowe. Zasadniczą rolą Skarbu Państwa jako mniejszościowego akcjonariusza NFI jest nadal nadzorowanie sposobu prowadzonej przez Fundusze restrukturyzacji i prywatyzacji spółek portfelowych oraz osiąganych przez NFI wyników ekonomicznych w spółkach wniesionych przez Skarb Państwa.

Zgodnie z przyjętą w Programie NFI praktyką, poszukiwania inwestora strategicznego dla Spółki pozostają w gestii akcjonariusza wiodącego. Fundusz wiodący reprezentując 33% akcji będących jego własnością, a często działając również na podstawie pełnomocnictw udzielanych przez fundusze mniejszościowe, prowadzi negocjacje mające doprowadzić do sprzedaży większościowego pakietu akcji będącego własnością NFI. Skarb Państwa będąc jednym z wielu akcjonariuszy Spółki, nie ma bezpośredniego wpływu na decyzje dotyczące wyboru nabywcy akcji podejmowane przez innych akcjonariuszy. Sprzedaż akcji należących do Skarbu Państwa następuje z reguły po zbyciu akcji przez NFI i po złożeniu oferty przez inwestora w trybie przetargu publicznego lub po uzyskaniu akceptacji Rady Ministrów.

W dniu 24 sierpnia 2001 roku Foksal NFI S.A., wiodący akcjonariusz Zakładów Mięsnych S.A. w Kielcach, oraz fundusze mniejszościowe zawarły warunkową umowę sprzedaży swoich pakietów akcji tej Spółki (łącznie 58,8%) firmie LUBMEAT S.A. Jej wejście w życie uzależnione było od uzyskania przez LUBMEAT S.A. zgody na nabycie akcji przedmiotowej Spółki z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta oraz od wpłacenia przez nabywcę drugiej należnej raty za akcje. W dniu 7 grudnia br. LUBMEAT S.A. uzyskał zgodę UOKiK na nabycie Zakładów Mięsnych S.A. w Kielcach. Jednakże ze względu na fakt, iż ostateczny termin zapłaty za akcje minął 7 stycznia 2001 roku, umowa sprzedaży akcji z dnia 24.08.2000 nie została zrealizowana i wiodący pakiet akcji Zakładów Mięsnych S.A. w Kielcach nadal pozostaje własnością narodowych funduszy inwestycyjnych.

Decyzja o wyborze inwestora dla Zakładów Mięsnych S.A. w Kielcach oraz sprzedaży przez Fundusz pakietu akcji Spółki podejmowana była przez Everest Capital Polska Sp. z o.o. - firmę zarządzającą Foksal NFI S.A. Ze względu na szereg zastrzeżeń wobec firmy zarządzającej i Zarządu Funduszu przedstawianych zarówno przez akcjonariuszy na zwyczajnym walnym zgromadzeniu akcjonariuszy Funduszu, jak i Radę Nadzorczą Funduszu, Rada Nadzorcza Foksal NFI S.A. wypowiedziała Everest Capital Polska Sp. z o.o. umowę o zarządzanie i dokonała zmiany Zarządu Funduszu. Obecnie Foksal NFI S.A. nie posiada żadnej firmy zarządzającej i samodzielnie prowadzi poszukiwania inwestora branżowego dla Zakładów Mięsnych S.A. w Kielcach.

Z poważaniem

Andrzej Chronowski

* * *

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji przekazał informację w związku z oświadczeniem senatora Witolda Kowalskiego, złożonym na 70. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 76):

Warszawa, dn. 14 17.01. 2001 r.

Pani
Prof. dr hab. Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowna Pani Marszałek

W nawiązaniu do pisma nr AG/043/450/2000/IV z dnia 13 grudnia 2000 r. dotyczącego dwóch oświadczeń złożonych przez Pana Senatora Witolda Kowalskiego podczas 70 posiedzenia Senatu RP w dniu 7 grudnia 2000 r. - w sprawie przejścia granicznego w Medyce - działając z upoważnienia Prezesa Rady Ministrów uprzejmie informuję, iż podtrzymuję stanowisko wyrażone w odpowiedzi na interwencję Pana Senatora Witolda Kowalskiego dotyczącą ww. przejścia granicznego, która została udzielona przez Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Pana Antoniego Podolskiego (pismo nr SMP-1996/2000/PK z dnia 13 listopada 2000 r. - kopia w załączeniu).

Jednocześnie w kwestii wycofania ruchu pieszego, z drogowego przejścia granicznego w Medyce, pragnę poinformować, iż na ostatnim posiedzeniu Międzyresortowego Zespołu do Spraw Zagospodarowania Granicy Państwowej w dniu 15 grudnia 2000 r., członkowie Zespołu zapoznali się z problematyką wycofania ruchu pieszego z ww. przejścia granicznego - o co wnioskował uczestniczący w spotkaniu Wojewoda Podkarpacki Pan Zbigniew Sieczkoś. Członkowie Zespołu wstępnie negatywnie ocenili wniosek Wojewody Podkarpackiego, ponieważ problem przemytu alkoholu i papierosów dotyczy większości przejść granicznych w naszym kraju.

W związku z powyższym powołana została Grupa Robocza w skład której wchodzą przedstawiciele Ministerstwa Finansów, Głównego Urzędu Ceł oraz Komendy Głównej Straży Granicznej. Jej zadaniem będzie wypracowanie rozwiązania ww. problemu w skali kraju. Mogą to być sugestie o charakterze prawnym, organizacyjnym lub inwestycyjnym.

Pod koniec stycznia br. odbędzie się kolejne posiedzenie Międzyresortowego Zespołu do Spraw Zagospodarowania Granicy Państwowej, podczas którego przedstawione zostaną propozycje Grupy Roboczej dotyczące tego problemu.

Z poważaniem

Marek Biernacki

Warszawa, dn. 13.11.2000 r.

Pan Witold Kowalski
Senator Rzeczypospolitej Polskiej

W nawiązaniu do interwencji nr S-II-134/2000 z dnia 11 października 2000 r. skierowanej do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji - w sprawie przejścia granicznego w Medyce - uprzejmie przedkładam następujące informacje.

Decyzja o ograniczeniu w przyszłości ruchu towarowego w drogowym przejściu granicznym w Medyce, została oparta wyłącznie na podstawie przesłanek ekonomicznych. W roku bieżącym oddano dla ruchu towarowego bez ograniczeń nowe (duże) przejście graniczne Korczowa-Krakowiec (leżące w ciągu planowanej autostrady A4 oraz w bliskim sąsiedztwie przejścia w Medyce). Prawdopodobnie w najbliższych latach (po zakończeniu modernizacji drogi dojazdowej) przejście w Korczowej stanie się głównym miejscem odpraw ruchu towarowego na granicy polsko-ukraińskiej.

W związku z taką perspektywą i faktem, iż ruch samochodów ciężarowych przez polsko-ukraińską granicę jest niewielki, zostały podjęte działania mające na celu wskazanie, czy w takiej sytuacji uzasadnione jest ponoszenie wysokich kosztów modernizacji i dostosowywania do obsługi ruchu towarowego bez ograniczeń przejścia granicznego w Medyce. Niemniej wydaje się, iż racjonalnym rozwiązaniem byłoby ograniczenie w przejściu granicznym w Medyce ruchu samochodami ciężarowymi do 7,5 t. Rozwiązanie takie pozwoli na kontynuowanie przygranicznej współpracy gospodarczej w regionie, ograniczając jednocześnie koszty związane z modernizacją przejścia w Medyce (w zakresie umożliwiającym dokonywanie skutecznej kontroli ruchu towarowego bez ograniczeń).

Antoni Podolski

* * *

Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Pracy i Polityki Społecznej przekazał informację w związku z oświadczeniem senatora Wiesława Pietrzaka, złożonym na 71. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 76):

Warszawa, 19 stycznia 2001 r.

Pani
Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowna Pani Marszałek

W związku z przekazanym przy piśmie z dnia 20 grudnia 2000 r., znak: AG/043/475/2000/IV oświadczeniem Pana Senatora Wiesława Pietrzaka złożonym na 71 posiedzeniu Senatu RP w sprawie trudnej sytuacji powiatowych urzędów pracy województwa warmińsko-mazurskiego, z upoważnienia Prezesa Rady Ministrów uprzejmie informuję, co następuje:

Sytuacja finansowa Funduszu Pracy w 2000 r. była wyjątkowo napięta i dotyczyła wszystkich powiatowych urzędów pracy. Wynikała ona ze znacznie wyższej od założonej w ustawie budżetowej na 2000 r. liczby wypłacanych zasiłków dla bezrobotnych, zasiłków przedemerytalnych i świadczeń przedemerytalnych, a także (z uwagi na wyższą inflację) wypłacania tych zasiłków i świadczeń w wyższej od planowanej wysokości. W wyniku powyższego, wydatki na zasiłki i świadczenia były w 2000 r. o ok. 1,3 mld zł. wyższe od planowanych.

W celu utrzymania płynności finansowej Funduszu Pracy, w dniu 26 lipca 2000 r. przyjęta została przez Sejm RP ustawa o zmianie ustawy o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu (Dz.U. Nr 70, poz. 820), stwarzająca możliwość zaciągania przez Fundusz Pracy w 2000 r. kredytów i pożyczek w łącznej wysokości do 12,5% planowanych dochodów tego Funduszu. Jednocześnie nadmieniam, że zgodnie z przepisami powyższej ustawy, środki z zaciągniętych kredytów i pożyczek mogły być przeznaczone wyłącznie na uzupełnienie niedoboru środków Funduszu Płac na wypłatę zasiłków, zasiłków przedemerytalnych i świadczeń przedemerytalnych. Na podstawie powyższej ustawy, Prezes Krajowego Urzędu Pracy w okresie wrzesień - listopad ubr. zaciągnął kredyty w łącznej dopuszczalnej ustawą kwocie 745 mln zł.

Ponadto na podstawie art. 47 ustawy budżetowej na 2000 r. Minister Finansów podjął decyzję o przyznaniu dla Funduszu Pracy dodatkowej kwoty dotacji w wysokości 100 mln zł. - w ramach niższych kosztów obsługi długu publicznego. Uzyskane w wyniku zaciągniętych kredytów oraz dodatkowej dotacji środki zostały bezzwłocznie przekazane samorządom powiatowym.

Te dodatkowe środki (oprócz pochodzących przede wszystkim ze składek na Fundusz Pracy) umożliwiły wypłatę obligatoryjnych zasiłków i świadczeń oraz uregulowanie w znacznej części zobowiązań Funduszu Pracy, w tym z tytułu realizacji programów aktywnego przeciwdziałania bezrobociu oraz refundowania pracodawcom wynagrodzeń wypłacanych młodocianym pracownikom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego.

Napiętą sytuację Funduszu Pracy pogarszał niedobór w budżecie wojewodów środków na sfinansowanie w pełnym zakresie składek na ubezpieczenie zdrowotne za bezrobotnych bez prawa do zasiłku lub stypendium. Wobec braku możliwości przeznaczenia w 2000 r. dodatkowych środków finansowych na opłacenie ww. składek, w dniu 5 grudnia 2000 r. Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie wykonania ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz.U. Nr 106, poz. 1125), wprowadzając zakaz prowadzenia egzekucji z rachunków bankowych Funduszu Pracy oraz Państwowego Funduszu Rehabilitacji i Zatrudnienia Osób Niepełnosprawnych.

W 2001 r. analogicznie jak w roku ubiegłym środki na opłacanie składek oraz funkcjonowanie urzędów pracy ujęte zostaną w budżetach wojewodów. Nadmieniam, że zwróciłem się do Ministra Finansów o zapewnienie w projekcie ustawy budżetowej na 2001 rok kwoty umożliwiającej zarówno bieżące opłacanie tych składek, jak też uregulowanie zobowiązań jakie wystąpiły na koniec ubr.

Pragnę jednocześnie podkreślić, że trudna sytuacja finansowa Funduszu Pracy w 2000 r. nie była efektem złej woli określonych organów oraz niedostrzegania wynikających z tego konsekwencji (w tym konieczności wstrzymania lub ograniczenia realizacji programów aktywnego przeciwdziałania bezrobociu, czy też wzrostu liczby bezrobotnych).

Nadmieniam także, że Parlament RP przyjmując ustawę budżetową na 2001 r. ostatecznie zadecyduje o kwotach jakie będą mogły być przeznaczone w roku bieżącym na finansowanie poszczególnych celów i zadań, w tym finansowanych z Funduszu Pracy.

Informując o powyższym

Z szacunkiem

Dariusz Komołowski

* * *

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości przekazał odpowiedź na oświadczenie senatorów Ireneusza Michasia, Zbigniewa Kruszewskiego i Zbigniewa Gołąbka, złożonym na 73. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 78):

Warszawa, 22 stycznia 2001 r.

Pani
Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu RP

Szanowna Pani Marszałek,

Odpowiadając na oświadczenie Panów Senatorów Ireneusza Michasia, Zbigniewa Kruszewskiego i Zbigniewa Gołąbka złożone 11 stycznia 2001 r., przedstawiam co następuje.

Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z 20 grudnia 2000 roku stanowiące o siedzibach wydziałów Krajowego Rejestru Sądowego zakłada powstanie 26 wydziałów zlokalizowanych w 20 miastach. Wprowadzona reforma ma na celu usprawnienie procedur rejestrowych i zmniejszenie kosztów prowadzenia gęstej siatki wydziałów rejestrowych w sądach i gminach.

Nowy rejestr sądowy w znaczny sposób uprości i przyspieszy rejestrację prowadzonej działalności przez osoby prawne i fizyczne. Zastosowanie nowoczesnej technologii nie wymaga już osobistego stawiennictwa w sądzie, a stosowne formularze dostępne są w urzędach gminnych i za pośrednictwem strony internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości (www.ms.gov.pl). Baza danych zarejestrowanych podmiotów będzie dostępna za pośrednictwem terminali komputerowych znajdujących się we wszystkich sądach okręgowych dotychczasowych 49 województw. Tam też będzie można osobiście i bez zbędnej zwłoki uzyskać wpis poświadczony urzędowo.

Z powyższego wynika więc, że nie jest uzasadnionym ustanawianie większej liczby wydziałów KRS, a nowoczesny system komputerowej obsługi wpisów i wypisów z powodzeniem obsłuży nawet tak duże ośrodki gospodarcze jak Warszawa.

Mam nadzieję, że przedstawione przeze mnie wyjaśnienia będą wystarczające oraz że zostaną przyjęte jako najlepsze dla funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości.

Z poważaniem

Janusz NIEDZIELA

* * *

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości przekazał odpowiedź na oświadczenie senator Genowefy Ferenc, złożone na 73. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 78):

Warszawa, 22 stycznia 2001 r.

Pani
Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu RP

Szanowna Pani Marszałek

Odpowiadając na oświadczenie Pani Senator Genowefy Ferenc złożone 11 stycznia 2001 r., przedstawiam co następuje.

W przywołanym przez Panią Senator Genowefę Ferenc Rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z 20 grudnia 2000 roku zostały określone siedziby wydziałów Krajowego Rejestru Sądowego. Ze względu na reformę administracyjną kraju, dotychczasowa siatka wydziałów rejestrowych znajdująca się w 49 dotychczasowych województwach, nie znajduje już uzasadnienia.

Założenia przeprowadzonej reformy systemu rejestrów zakładały powstanie 26 wydziałów zlokalizowanych w 20 miastach. Ma to na celu usprawnienie procedur rejestrowych i zmniejszenie kosztów prowadzenia gęstej siatki wydziałów rejestrowych w sądach i gminach. Tak więc lokalizacja wydziałów KRS była szczegółowo analizowana i nie powstała bynajmniej w ostatniej chwili.

Jednocześnie należy zaznaczyć, że nowy rejestr sądowy w znaczny sposób uprości i przyspieszy rejestrację prowadzonej działalności przez osoby prawne i fizyczne. Zastosowanie nowoczesnej technologii nie wymaga już osobistego stawiennictwa w sądzie, a stosowne fundusze dostępne są w urzędach gminnych i za pośrednictwem strony internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości (www.ms.gov.pl). Baza danych zarejestrowanych podmiotów będzie zaś dostępna za pośrednictwem terminali komputerowych znajdujących się we wszystkich sądach okręgowych dotychczasowych 49 województw. Tam też będzie można osobiście i bez zbędnej zwłoki uzyskać wypis poświadczony urzędowo.

Przy podejmowaniu decyzji o lokalizacji wydziału KRS w Poznaniu brano pod uwagę w szczególności charakter miasta jako centrum gospodarczego regionu i liczbę spodziewanych wniosków z regionu. Z tych względów Kalisz niestety nie mógł stać się siedzibą nowego wydziału Krajowego Rejestru Sądowego.

Mam nadzieję, że przedstawione przeze mnie wyjaśnienia będą wystarczające oraz że zostaną przyjęte jako najlepsze dla funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości.

Z poważaniem

Janusz NIEDZIELA

* * *

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości przekazał informację w związku z oświadczeniem senatora Henryka Stokłosy, złożonym na 71. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 76):

Warszawa, dnia 23.01. 2001 r.

Pani
Prof. dr hab. Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowna Pani Marszałek,

W odpowiedzi na pismo z dnia 20 grudnia 2000 r. Nr AG/043/485/2000/IV, przy którym załączony został tekst oświadczenia Senatora Henryka Stokłosy na 71 posiedzeniu Senatu Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 14 grudnia 2000 r. uprzejmie informuję, co następuje:

Do czasu wejścia w życie ustawy z dnia 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym (Dz.U. Nr 21, poz. 769 z późn. zm.) rejestry powierzone ustawami sądom powszechnym prowadzone były przez sądy rejonowe w miastach będących siedzibami wojewodów, a więc w 49 miastach - byłych województwach. Obecnie rejestr prowadzą sądy rejonowe (sądy gospodarcze) obejmujące swoją właściwością obszar województwa lub jego część.

Rejestr prowadzony jest w systemie informatycznym. Właściwe zorganizowanie wydziałów Krajowego Rejestru Sądowego z całkowitą informatyzacją wymagało znacznych nakładów finansowych. Z uwagi na ograniczone środki budżetowe powołanie tych wydziałów zostało więc ograniczone do dwudziestu miast.

Od 1 stycznia 2001 funkcjonują one we wszystkich miastach wojewódzkich, a ponadto w kilku innych miastach, w których przewidywano znaczną liczbę podmiotów do rejestracji. W miastach tych zostały zapewnione odpowiednie warunki lokalowe dla siedzib przyszłych wydziałów.

Ministerstwo Sprawiedliwości obecnie nie planuje rozszerzenia sieci wydziałów Krajowego Rejestru Sądowego na inne miasta.

W związku z trudnościami finansowymi w resorcie nie jest możliwe także określenie terminu, w jakim mogłoby nastąpić ustanowienie dodatkowych wydziałów Krajowego Rejestru Sądowego.

Z poważaniem

Janusz NIEDZIELA

* * *

Wyjaśnienie w związku z oświadczeniem senatora Ryszarda Gibuły, złożonym na 70. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 76), przekazał Minister Gospodarki:

Warszawa, dnia 23 stycznia 2001 r.

Pani
Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowna Pani Marszałek

W związku z pismem z dnia 13 grudnia 2000 r., znak: AG/043/457/2000/IV przekazującym oświadczenie złożone przez senatora Ryszarda Gibułę podczas 70-go posiedzenia Senatu RP w dniu 7 grudnia 2000 r., wyjaśniam co następuje:

Ustawa z dnia 26 listopada 1998 r. o dostosowaniu górnictwa węgla kamiennego do funkcjonowania w warunkach gospodarki rynkowej oraz szczególnych uprawnieniach i zadaniach gmin górniczych (Dz.U. Nr 162, poz. 1112) nie daje Ministrowi Gospodarki możliwości wskazania przedsiębiorstwa przejmującego - po przedsiębiorstwie, którego likwidacja została zakończona - obowiązek wypłacania świadczeń innych niż wymienione w rozdziale 4 ustawy.

Powołanie w oświadczeniu senatora przypadku Zakładu Wydobywczo-Przeróbczego Antracytu S.A. w upadłości, dla którego Minister Gospodarki wydał na podstawie art. 31 ww. ustawy rozporządzenie, w którym wskazał Wałbrzyskie Kopalnie Węgla Kamiennego jako jednostkę organizacyjną obowiązaną do wypłacania świadczeń wynikających z uprawnień, o których mowa w rozdziale 4 ustawy - nie może mieć zastosowania w odniesieniu do Przedsiębiorstwa Robót Górniczych w Wałbrzychu w upadłości gdyż art. 31 tej ustawy nie odnosi się do uprawnień zapisanych poza rozdziałem 4 ustawy. W związku z tym wydane na jego podstawie rozporządzenie Ministra Gospodarki, o którym mowa wyżej, nie mogło (i nie uczyniło tego) odnieść się do uprawnień emerytalnych, o których pisze Pan Senator.

Propozycja skierowania problemu w celu jego rozwiązania na drogę związaną z wydaniem odpowiedniego rozporządzenia przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej na podstawie art. 6 b ustawy z dnia 29 grudnia 1993 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (Dz.U. z 1994 r. Nr 1, poz. 1 z późn. zm.) leży w gestii organów wymienionych w wyżej cytowanym artykule przytoczonej ustawy. Pragnę jednak nadmienić, że w mojej ocenie ww. ustawa odnosi się do roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy.

Ustawa z dnia 28 czerwca 1995 r. o zaspokajaniu ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych niektórych świadczeń przysługujących emerytom i rencistom (Dz.U. Nr 87, poz. 436 z późn. zm.) warunkuje natomiast możliwość zaspokojenia świadczeń przysługujących emerytom lub rencistom na podstawie układów zbiorowych pracy zawartych przed dniem 1 stycznia 1997 r., jeżeli do ich realizacji są obowiązani pracodawcy, którzy w wyniku zmian organizacyjno-prawnych przejęli obowiązek realizacji tych świadczeń wobec emerytów i rencistów nie będących przed ich przejściem na emeryturę lub rentę pracownikami takiego pracodawcy.

W mojej ocenie, w odniesieniu do Przedsiębiorstwa Robót Górniczych w Wałbrzychu w upadłości, ww. przypadek nie zachodzi.

Z poważaniem

MINISTER

z up. Andrzej Karbownik

Podsekretarz Stanu

* * *

Minister Edukacji Narodowej przekazał wyjaśnienie w związku z oświadczeniem senatora Jerzego Suchańskiego, złożonym na 72. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 77):

Warszawa, 2001-01-24

Pani
Prof. dr hab. Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowna Pani Marszałek,

W związku z oświadczeniem Pana Senatora Jerzego Suchańskiego podczas 72 posiedzenia Senatu w dniu 22 grudnia 2000 r. w sprawie sytuacji finansowej szkolnictwa wyższego w kontekście przedłożonej uchwały Senatu Politechniki Świętokrzyskiej z dnia 13 grudnia 2000 r. w tej sprawie, przedstawiam uprzejmie Pani Marszałek następujące uwagi i wyjaśnienia.

Szkolnictwo wyższe w 2001 r., jak również w najbliższych kilku latach, będzie funkcjonowało w warunkach występującego od ostatniego dziesięciolecia systematycznego wzrostu ogólnej liczby studentów. Jest to w głównej mierze wyrazem tendencji wynikających z aspiracji i wzrostu zainteresowania młodzieży podnoszeniem poziomu wykształcenia, w sytuacji dynamicznie wzrastających wymogów rynku pracy, a także uwarunkowań wyżu demograficznego. Państwowe szkoły wyższe podejmują więc wysiłki restrukturalizacyjne mające na celu sprostanie wyzwaniom trwającego boomu edukacyjnego oraz konkurencji ze strony gwałtownie rozwijającego się sektora wyższego szkolnictwa niepaństwowego, jak również działania mające na celu utrzymanie poziomu jakości kształcenia.

Istotnym czynnikiem wspomagającym finansowanie budżetowe państwowego szkolnictwa wyższego jest możliwość pozyskiwania przez uczelnie przychodów pozadotacyjnych w działalności dydaktycznej, zwłaszcza z odpłatności za zajęcia dydaktyczne na studiach niestacjonarnych. Dynamika nominalna tych przychodów od szeregu lat kształtuje się na poziomie kilkunastu procent corocznie i jest wyraźnie wyższa od dynamiki wzrostu dotacji budżetowych. Uczelnie finansowane z budżetu państwa (łącznie z uczelniami wojskowymi i Szkołą Główną Służby Pożarniczej) zakładają osiągnięcie w 2001 r. przychodów pozadotacyjnych działalności dydaktycznej na poziomie 1.961,7 mln zł, w tym z tytułu opłat za zajęcia dydaktyczne 1.367,8 mln zł, co oznacza wzrost w relacji do przewidywanego wykonania 2000 r. odpowiednio o 13,6% i 14,8%.

Przychody pozadotacyjne są przeznaczane zwłaszcza na uzupełnienie wynagrodzeń kadry nauczającej (głównie na podstawie umów o dzieło i umów - zleceń), ale w znaczącym stopniu także na dofinansowanie działalności eksploatacyjnej oraz inwestycji w uczelniach państwowych.

W tych warunkach sytuację finansową szkół wyższych i ich pracowników kształtuje w głównej mierze zaangażowanie, ze strony budżetu państwa - w miarę możliwości wynikających z przesłanek gospodarczych i makroekonomicznych, jak i ze strony budżetów rodzinnych - również na miarę kondycji ekonomicznej polskiego społeczeństwa, doceniającego szansę i znaczenie wykształcenia dla przyszłości młodego pokolenia.

W sytuacji wzrastających rozmiarów kształcenia występuje wprawdzie zjawisko obniżania się wskaźników jednostkowych finansowania w odniesieniu do liczby studentów, należy jednakże odnotować, że w ostatnich latach następował realny wzrost globalnych wydatków budżetowych na szkolnictwo wyższe, a także nie następowało pogorszenie ich udziału w PKB.

Poziom wydatków budżetowych na szkolnictwo wyższe w relacji do PKB jest w znacznym stopniu pochodną wielostronnych, powojennych uwarunkowań obecnej sytuacji, znajdującej syntetyczne odzwierciedlenie we wskaźniku określającym poziom PKB w przeliczeniu na jednego mieszkańca, obrazującym skalę dystansu dzielącego nasz kraj od wielu krajów nie tylko europejskich. Warunkiem koniecznym trwałej poprawy w tym zakresie będzie możliwość uzyskania odpowiednio wysokiego i systematycznego tempa wzrostu PKB, równocześnie wyprzedzającego tempo wzrostu w innych krajach.

W pracach nad projektem budżetu na rok 2001 poziom i struktura wydatków na szkolnictwo wyższe zostały w głównej mierze uzależnione, w uwarunkowaniach relacji makroekonomicznych, od proporcji wydatków budżetu państwa pomiędzy grupami wydatków określonych mianem zdeterminowanych (tzw. wydatków sztywnych), w kontekście ustaleń ustawowych lub podjętych wcześniej zobowiązań, a grupami o charakterze wydatków elastycznych, kształtowanych w myśl priorytetów wynikających z polityki społeczno-gospodarczej oraz rozwoju procesu integracji z Unią Europejską. W grupie wydatków elastycznych znalazły się - między innymi - obok dotacji dla jednostek badawczych, również dotacje dla uczelni państwowych, stanowiące zasadniczy element wydatków budżetowych na szkolnictwo wyższe. Zaliczono je do wydatków prorozwojowych, co w projekcie ustawy budżetowej na rok 2001 znalazło wyraz w zachowaniu, wprawdzie nieznacznego, realnego wzrostu w stosunku do planu budżetu po zmianach na 2000 r.

Zaplanowane na 2001 r. wydatki w dziale 803 "Szkolnictwo wyższe" w kwocie 6.508,3 mln zł, w relacji do planu budżetu po zmianach w 2000 r. w kwocie 6.028,3 mln zł, wzrastają zatem w ujęciu realnym o 0,9%, przy wzięciu pod uwagę ostatniej rządowej prognozy średniorocznej stopy inflacji w 2001 r. na poziomie 7,0%.

O kształcie i losach budżetu państwa w 2001 r., a w tym szkolnictwa wyższego, zdecyduje Parlament RP. Potrzeba zapewnienia wzrostu wydatków budżetowych na rzecz szkolnictwa wyższego jest uwzględniana w toku prac sejmowych nad projektem tegorocznej ustawy budżetowej. Wyrazem tego są ostatnie wnioski Komisji Finansów Publicznych Sejmu RP proponujące - między innymi - ujęcie w stosownej rezerwie celowej zwiększenia dotacji na wydatki bieżące szkół wyższych o kwotę 180 mln zł.

Postulowana kwestia osiągnięcia w najbliższych latach skali finansowania szkolnictwa wyższego i nauki na poziomie zbliżonym do średniej w Unii Europejskiej wymagałaby gwałtownego zdynamizowania wzrostu wydatków w tym obszarze.

Należy przy tym zauważyć, że realizowane formy systemowe w dziedzinach: oświaty i wychowania, ochrony zdrowia, ubezpieczenia społecznego oraz ustroju administracyjno-terytorialnego państwa i struktur samorządowych, angażują znaczne środki z budżetu państwa, zwłaszcza nowy system wynagradzania nauczycieli w oświacie. Z uwagi na kondycję finansów publicznych, przed zakończeniem ich wdrażania, brak jest wystarczających przesłanek budżetowych dla podejmowania projektowanych reform w obszarze nauki i szkolnictwa wyższego, których realizacja wiązać się będzie z wydatnym angażowaniem środków budżetowych.

Dodatkowym argumentem przemawiającym za takim rozwiązaniem, w szczególności w zakresie szkolnictwa wyższego, jest fakt, iż w chwili obecnej nie można przewidzieć finalnego kształtu wdrażanej reformy systemu oświaty oraz nowego systemu wynagradzania nauczycieli, zgodnie z postanowieniami ustawy - Karta Nauczyciela, zaś w zakładanej reformie szkolnictwa wyższego powinny być przyjęte takie rozwiązania, które będą stanowić kontynuację wdrażanej reformy systemu oświaty. Funkcjonowanie szkolnictwa wyższego, zwłaszcza uczelni akademickich i zawodowych, w przyszłości będzie w znacznym stopniu uzależnione od rozwiązań przyjętych w reformie szkolnictwa ponadgimnazjalnego.

Trwają intensywne prace nad dostosowaniem przepisów regulujących system oświaty, szkolnictwa wyższego oraz nauki do prawa Unii Europejskiej. Wprowadzone zmiany z tego tytułu również będą miały wpływ na kształt reform w tych dziedzinach.

W świetle powyższych uwarunkowań opracowanie wieloletniego harmonogramu zwiększonego finansowania nauki i szkolnictwa wyższego nie może by realizowane przez stronę rządową w najbliższym czasie. Tego rodzaju plan mógłby mieć jedynie charakter postulatywny, z zastrzeżeniem, że poziom wydatków budżetowych na wymienione dziedziny uzależniony będzie od faktycznych możliwości finansowych państwa.

Kwestia reformy systemu wynagradzania pracowników szkolnictwa wyższego poprzez poprawę relacji płacowych, w odniesieniu do przeciętnych wynagrodzeń w gospodarce narodowej, wymagałaby istotnego wzrostu finansowania budżetowego szkolnictwa wyższego, gdyż wydatki płacowe stanowią dominującą część wydatków w tej dziedzinie.

W kontekście wspomnianych uwarunkowań finansów państwa ostatnio proponowane rozwiązanie w projekcie ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym zakłada więc etapowe osiąganie docelowej poprawy wynagrodzeń pracowników cywilnych publicznego szkolnictwa wyższego. Proponuje się w tym projekcie, aby poprawa relacji wynagrodzeń pracowników uczelni cywilnych następowała w trzech etapach: od IV kwartału 2001 r., od początku 2002 r. oraz docelowo od początku 2003 r., przy założeniu, że poprawa relacji wynagrodzeń dla poszczególnych grup pracowniczych uczelni byłaby dokonywana w równomiernych proporcjach w tych trzech etapach. Proponowane rozwiązanie uwzględnia jako punkt odniesienia osiągnięcie w 2003 r. docelowej relacji przeciętnego wynagrodzenia w grupie asystentów na poziomie przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej prognozowanego w ustawie budżetowej na ten rok. Równolegle ulegałyby proporcjonalnej poprawie relacje w innych grupach nauczycieli akademickich, a więc profesorów i adiunktów oraz w grupie pracowników uczelni nie będących nauczycielami akademickimi. Podstawą kształtowania tych relacji w ramach systemu wynagradzania pracowników uczelni publicznych byłoby minimalne wynagrodzenie zasadnicze na poszczególnych stanowiskach jako istotny element składników wynagrodzeń.

Pragnę na zakończenie podkreślić, że znaczenie szkolnictwa wyższego i nauki dla rozwoju Polski, jest postrzegane w kategoriach priorytetów niekwestionowanych przez różne środowiska. Dziedziny te stanowią istotne czynniki, których waga jest eksponowana w koncepcjach działań na rzecz zrównoważonego wzrostu gospodarczego i ograniczania cywilizacyjnego dystansu do krajów najwyżej rozwiniętych.

Z wyrazami szacunku

W.Z. MINISTRA

Sekretarz Stanu

Krzysztof Kawęcki

* * *

Wyjaśnienie w związku z oświadczeniem senatora Jerzego Smorawińskiego, złożonym na 72. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 77), przekazał Minister Edukacji Narodowej:

Warszawa, 2001-01-24

Pani
Prof. dr hab. Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowna Pani Marszałek,

W związku z przesłanym przez Panią Marszałek oświadczeniem Pana Senatora Jerzego Smorawińskiego, podczas 72 posiedzenia Senatu w dniu 22 grudnia 2000 r. w sprawie sytuacji finansowej akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu, przedstawiam uprzejmie następujące wyjaśnienia.

Wyrażam ubolewanie z powodu konieczności ograniczenia zasilenia budżetowego Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu w grudniu 2000 r., w relacji do planu dotacji na ten rok w zakresie działalności dydaktycznej oraz pomocy materialnej dla studentów, co wpłynęło na decyzję Pana Senatora jako Rektora Uczelni o czasowym zawieszeniu zajęć dydaktycznych w Uczelni na przełomie grudnia 2000 r. i stycznia 2001 r.

Ograniczenie zasilania spowodowane zostało niższym, niż założono w ustawie budżetowej na rok 2000, wykonaniem dochodów budżetu państwa. Dotyczyło to wszystkich dysponentów wydatków budżetu państwa (ministrów, wojewodów), a w konsekwencji budżetów nadzorowanych i podległych jednostek sektora finansów publicznych. Dla pewnej części tych jednostek zasilanie budżetowe jest praktycznie jedynym źródłem finansowania działalności.

Nie przekazano w pełni dotacji budżetowych do wszystkich 6 akademii wychowania fizycznego, a także innych uczelni państwowych, w tym również wszystkich uczelni dotowanych z budżetu Ministra Edukacji Narodowej.

Skalę ograniczenia zasilenia budżetowego o łącznej kwocie 5.954,5 tys. zł określił Urząd Kultury Fizycznej i Sportu w odniesieniu do poszczególnych akademii wychowania fizycznego, gdyż w warunkach budżetu tego Urzędu do końca 2000 r. dotowane były wspomniane uczelnie.

Należy zauważyć, że państwowe szkoły wyższe w znaczącym, aczkolwiek zróżnicowanym stopniu, dysponują przychodami własnymi, zwłaszcza w obszarze działalności dydaktycznej, które w myśl stosownych postanowień ustawy z dnia 26 listopada 1998 r. o finansach publicznych, traktowane są jako środki publiczne. Ten mechanizm finansowania szkolnictwa wyższego powoduje, że szkoły wyższe posiadają relatywnie szersze pole manewru w reagowaniu i bieżącym dostosowywaniu funkcjonowania swojej gospodarki finansowej do niespodziewanych, ale też wyjątkowych, trudności budżetu państwa mających bezpośredni wpływ na ich systematyczne zasilanie w środki finansowe.

Jak wynika z oświadczenia Pana Senatora, Akademia Wychowania Fizycznego w Poznaniu nie dysponowała wystarczającymi możliwościami i środkami pozabudżetowymi, aby w pełni zapobiec bieżącym trudnościom finansowym, co w konsekwencji znalazło rozwiązanie we wspomnianym okresowym zawieszeniu zajęć dydaktycznych.

Należy również podkreślić, że w projekcie budżetu na rok 2001 nie przewidziano odrębnych środków rekompensujących niepełne zasilenie budżetowe, jakie miało miejsce w grudniu 2000 r. Podstawą kalkulacji projektu budżetu na rok 2001 był natomiast plan budżetu na 2000 r., a nie jego faktyczna relacja, która wyraziła się w zmniejszonym przelewie środków w końcu ubiegłego roku.

Pragnę jednocześnie nadmienić, że w myśl art. 27 ustawy o finansach publicznych zamieszczenie w budżecie państwa dochodów z określonych źródeł oraz wydatków na określone cele nie stanowi podstawy roszczeń bądź zobowiązań państwa wobec osób trzecich ani roszczeń tych osób wobec państwa.

Z wyrazami szacunku

wz. MINISTRA

PODSEKRETARZ STANU

Jerzy Zdrada

* * *

Informację w związku z oświadczeniem senator Doroty Kempki, złożonym na 70. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 76), przekazał Minister Zdrowia:

Warszawa, dnia 24 stycznia 2001 r.

Pani
Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowna Pani Marszałek,

W związku z oświadczeniem Pani Senator Doroty Kempki złożonym podczas 70 posiedzenia Senatu w dniu 7 grudnia 2000 roku, z upoważnienia Prezesa Rady Ministrów, uprzejmie informuję, że Rząd zaczął prowadzić rozmowy ze stroną społeczną i związkami zawodowymi na temat sytuacji w służbie zdrowia jeszcze przed protestami organizowanymi przez Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych. Niezwłocznie po otrzymaniu nominacji w listopadzie 2000 roku spotkałem się i rozmawiałem z przewodniczącą OZZPiP panią Bożeną Banachowicz o najpilniejszych problemach do rozwiązania dot. środowiska pielęgniarek i położnych.

Podczas negocjacji ze związkami zawodowymi Rząd przedstawił rozwiązania systemowe, gwarantujące każdemu pracownikowi samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej w latach 2001-2002 przyrost miesięcznego wynagrodzenia nie niższy od przyrostu płac w gospodarce narodowej. Rozwiązanie dotyczy tych SP ZOZ, w których przeciętne wynagrodzenie jest niższe lub równe przeciętnemu wynagrodzeniu w gospodarce narodowej w roku poprzednim. Rząd zobowiązał się w ramach posiadanych możliwości prawnych do działań umożliwiających przeznaczenie na wzrost wynagrodzeń pracowników w SP ZOZ, środków finansowych uzyskanych z podwyższenia poziomu składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Projekt zmian w ustawie o zmianie ustawy o negocjacyjnym systemie kształtowania przyrostu przeciętnych wynagrodzeń u przedsiębiorców oraz o zmianie niektórych ustaw i ustawy o zakładach opieki zdrowotnej został 22 grudnia br. przyjęty przez Sejm RP.

Od stycznia 2001 r. SP ZOZ zostaną objęte ustawą o negocjacyjnym systemie kształtowania przyrostu przeciętnych wynagrodzeń u przedsiębiorców. Oznacza to m.in., że przyrost przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w danym roku na szczeblu zakładu pracy będzie przedmiotem negocjacji i porozumienia między związkami a kierownictwem zakładu.

Zaproponowano ponadto rozwiązania systemowe zmierzające do funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej w odniesieniu do grupy zawodowej pielęgniarek i położnych: wprowadzenie zmiany w ustawie o działalności gospodarczej zwalniającej z potrzeby rejestracji działalności prowadzonej w ramach praktyki pielęgniarskiej jako wykonywanie wolnego zawodu; wypracowanie rozwiązań systemowych regulujących; funkcjonowanie podstawowej opieki zdrowotnej w odniesieniu do praktyk lekarza rodzinnego oraz praktyk pielęgniarskich; funkcjonowanie systemu hospitalizacji domowych; systemu funkcjonowania zakładów opiekuńczo-wychowawczych i sposobu ich finansowania, również ze środków pomocy społecznej; wprowadzenie zasad szkolenia podyplomowego dla pielęgniarek i położnych analogicznego do zasad funkcjonujących w grupie lekarzy; utworzenie ośrodków pomocy organizacyjno-prawnej w regionach.

Postanowiono również, że reaktywowane zostaną Zespoły ds. Monitorowania Społecznych Skutków Reformy Ochrony Zdrowia usytuowanych przy Komisji Trójstronnej ds. Społeczno-Gospodarczych oraz przy wojewodach.

Rząd zobowiązał się do wzmocnienia kompetencji wojewodów w ramach Programu Restrukturyzacji w Ochronie Zdrowia i do przyśpieszenia prac nad modyfikacją Ponadzakładowego Układu Zbiorowego Pracy dla pracowników części budżetowej służby zdrowia.

Obecnie w Ministerstwie Zdrowia prowadzone są prace z udziałem przedstawicieli Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych oraz związków zawodowych w ośmiu roboczych zespołach problemowych, nad następującymi sprawami:

1) organizacją i funkcjonowaniem systemu kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych;

2) przygotowaniem mechanizmów motywacyjnych, które wpłyną na zwiększenie zainteresowania wykonywaniem zawodu i podnoszeniem kwalifikacji przez pielęgniarki i położne;

3) określeniem ogólnych zasad organizacji i finansowania świadczeń pielęgniarskich w systemie powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego;

4) określeniem zasad finansowania świadczeń zdrowotnych udzielanych przez pielęgniarki w systemie pomocy społecznej i sektorze opieki długoterminowej;

5) wdrożeniem standardów zatrudnienia pielęgniarek położnych w zakładach opieki zdrowotnej;

6) określeniem polityki w zakresie działań związanych z zatrudnieniem polskich pielęgniarek w krajach UE w okresie przedakcesyjnym;

7) warunkami pracy, płacy, bezpieczeństwa i higieny pracy pielęgniarek i położnych;

8) wdrożeniem ujednoliconej dokumentacji medycznej

Z wyrazami szacunku

Grzegorz Opala

* * *

Minister Zdrowia przekazał informację w związku z oświadczeniem senatora Wiesława Pietrzaka, złożonym na 71. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 76):

Warszawa, dnia 24.01.2001 r.

Pani
Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowna Pani Marszałek,

W związku z oświadczeniem Pana Senatora Wiesława Pietrzaka złożonym podczas 71 posiedzenia Senatu w dniu 14 grudnia 2000 roku, z upoważnienia Prezesa Rady Ministrów, uprzejmie informuję, że Rząd zaczął prowadzić rozmowy ze stroną społeczną i związkami zawodowymi na temat sytuacji w służbie zdrowia jeszcze przed protestami organizowanymi przez Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych. Niezwłocznie po otrzymaniu nominacji w listopadzie 2000 roku spotkałem się i rozmawiałem z przewodniczącą OZZPiP panią Bożeną Banachowicz o najpilniejszych problemach do rozwiązania dot. środowiska pielęgniarek i położnych.

Podczas negocjacji ze związkami zawodowymi Rząd przedstawił rozwiązania systemowe, gwarantujące każdemu pracownikowi samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej w latach 2001-2002 przyrost miesięcznego wynagrodzenia nie niższy od przyrostu płac w gospodarce narodowej. Rozwiązanie dotyczy tych SP ZOZ, w których przeciętne wynagrodzenie jest niższe lub równe przeciętnemu wynagrodzeniu w gospodarce narodowej w roku poprzednim. Rząd zobowiązał się w ramach posiadanych możliwości prawnych do działań umożliwiających przeznaczenie na wzrost wynagrodzeń pracowników w SP ZOZ, środków finansowych uzyskanych z podwyższenia poziomu składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Projekt zmian w ustawie o zmianie ustawy o negocjacyjnym systemie kształtowania przyrostu przeciętnych wynagrodzeń u przedsiębiorców oraz o zmianie niektórych ustaw i ustawy o zakładach opieki zdrowotnej został 22 grudnia br. przyjęty przez Sejm RP.

Od stycznia 2001 r. SP ZOZ zostaną objęte ustawą o negocjacyjnym systemie kształtowania przyrostu przeciętnych wynagrodzeń u przedsiębiorców. Oznacza to m.in., że przyrost przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w danym roku na szczeblu zakładu pracy będzie przedmiotem negocjacji i porozumienia między związkami a kierownictwem zakładu.

Zaproponowano ponadto rozwiązania systemowe zmierzające do funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej w odniesieniu do grupy zawodowej pielęgniarek i położnych: wprowadzenie zmiany w ustawie o działalności gospodarczej zwalniającej z potrzeby rejestracji działalności prowadzonej w ramach praktyki pielęgniarskiej jako wykonywanie wolnego zawodu; wypracowanie rozwiązań systemowych regulujących; funkcjonowanie podstawowej opieki zdrowotnej w odniesieniu do praktyk lekarza rodzinnego oraz praktyk pielęgniarskich; funkcjonowanie systemu hospitalizacji domowych; systemu funkcjonowania zakładów opiekuńczo-wychowawczych i sposobu ich finansowania, również ze środków pomocy społecznej; wprowadzenie zasad szkolenia podyplomowego dla pielęgniarek i położnych analogicznego do zasad funkcjonujących w grupie lekarzy; utworzenie ośrodków pomocy organizacyjno-prawnej w regionach.

Postanowiono również, że reaktywowane zostaną Zespoły ds. Monitorowania Społecznych Skutków Reformy Ochrony Zdrowia usytuowanych przy Komisji Trójstronnej ds. Społeczno-Gospodarczych oraz przy wojewodach.

Rząd zobowiązał się do wzmocnienia kompetencji wojewodów w ramach Programu Restrukturyzacji w Ochronie Zdrowia i do przyśpieszenia prac nad modyfikacją Ponadzakładowego Układu Zbiorowego Pracy dla pracowników części budżetowej służby zdrowia.

Obecnie w Ministerstwie Zdrowia prowadzone są prace z udziałem przedstawicieli Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych oraz związków zawodowych w ośmiu roboczych zespołach problemowych, nad następującymi sprawami:

1) organizacją i funkcjonowaniem systemu kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych;

2) przygotowaniem mechanizmów motywacyjnych, które wpłyną na zwiększenie zainteresowania wykonywaniem zawodu i podnoszeniem kwalifikacji przez pielęgniarki i położne;

3) określeniem ogólnych zasad organizacji i finansowania świadczeń pielęgniarskich w systemie powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego;

4) określeniem zasad finansowania świadczeń zdrowotnych udzielanych przez pielęgniarki w systemie pomocy społecznej i sektorze opieki długoterminowej;

5) wdrożeniem standardów zatrudnienia pielęgniarek położnych w zakładach opieki zdrowotnej;

6) określeniem polityki w zakresie działań związanych z zatrudnieniem polskich pielęgniarek w krajach UE w okresie przedakcesyjnym;

7) warunkami pracy, płacy, bezpieczeństwa i higieny pracy pielęgniarek i położnych;

8) wdrożeniem ujednoliconej dokumentacji medycznej

Z wyrazami szacunku

Grzegorz Opala

* * *

Wyjaśnienie w związku z oświadczeniem senatorów Wiesława Pietrzaka i Janusza Lorenza, złożonym na 71. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 76) przekazał Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji:

Warszawa, dn. 25 01. 2001 r.

Pani
Prof. dr hab. Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowna Pani Marszałek

W nawiązaniu do oświadczenia złożonego przez panów Senatorów Wiesława Pietrzaka i Janusza Lorenza podczas 71 posiedzenia Senatu RP w dniu 14 grudnia 2000 r. - w sprawie artykułu prasowego dotyczącego III Zgromadzenia Delegatów RS AWS województwa warmińsko-mazurskiego - działając z upoważnienia Prezesa Rady Ministrów, uprzejmie przedkładam następujące wyjaśnienia.

Organami nadzoru nad działalnością jednostek samorządu terytorialnego są: Prezes Rady Ministrów i wojewoda, a w zakresie spraw finansowych regionalne izby obrachunkowe.

I tak w odniesieniu do gminy - zgodnie z art. 85 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 1996 r. Nr 13, poz. 74 z późn. zm.) - nadzór ten sprawowany jest na podstawie zgodności z prawem. Jednocześnie ustawodawca przesądził - na gruncie art. 91 ww. ustawy - iż uchwała organu gminy sprzeczna z prawem jest nieważna, natomiast o nieważności uchwały w całości lub w części organ nadzoru (wojewoda) orzeka w terminie nie dłuższym niż 30 dni od daty doręczenia uchwały. Podkreślenia wymaga fakt, iż stosownie do art. 91 ust. 3 ww. ustawy, rozstrzygnięcie nadzorcze powinno zawierać uzasadnienie faktyczne i prawne oraz pouczenie o dopuszczalności wniesienia skargi do samorządu administracyjnego. Do złożenia skargi uprawniona jest gmina lub związek międzygminny, których interes prawny, uprawnienie albo kompetencja zostały naruszone. Podstawą wniesienia skargi jest uchwała organów gminy. W świetle powyższego należy stwierdzić, iż gminy, wobec których Wojewoda podjął - ich zdaniem - rozstrzygnięcia nadzorcze kierując się przesłankami pozamerytorycznymi, powinny z całą pewnością skorzystać z powyższego uprawnienia.

Biorąc pod uwagę np. dane za rok 1999 można zauważyć, iż w sprawach rozstrzygnięć nadzorczych Wojewody w odniesieniu do uchwał organów jednostek samorządu terytorialnego (nie wnikając w merytoryczne podstawy złożenia skarg), Naczelny Sąd Administracyjny wydał ogółem 5 rozstrzygnięć - wszystkie korzystne dla Wojewody; a zatem brak było wyroków NSA, które podważyłyby zasadność rozstrzygnięć nadzorczych Wojewody.

Pragnę również poinformować, iż z wyjaśnień udzielonych przez Wojewodę Warmińsko-Mazurskiego - w związku z oświadczeniem Panów Senatorów - wynika, że artykuł prasowy, będący podstawą wystąpienia, nie oddaje przebiegu III Zgromadzenia Delegatów RS AWS województwa warmińsko-mazurskiego. Ponadto z treści artykułu wynika, iż Wojewoda nie kieruje się kryterium politycznym w obsadzaniu Stanowisk w Urzędzie Wojewódzkim i radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa. Jednocześnie w swoich wyjaśnieniach Wojewoda Warmińsko-Mazurski wskazał, iż wielokrotnie spotykał się z przedstawicielami samorządu terytorialnego, tak z własnej inicjatywy, jak i reprezentantów samorządu terytorialnego. Przykładem może być wspólna konferencja komendantów straży miejskich i gminnych oraz burmistrzów i prezydentów miast regionu Warmii i Mazur, czy też spotkania z władzami miast Szczecina, Nowego Miasta Lubawskiego, Ostródy, Górowa Iławieckiego, Małdyt, Elbląga oraz Działdowa.

Z poważaniem

Marek Biernacki

* * *

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji przekazał odpowiedź na oświadczenie senatora Witolda Kowalskiego, złożone na 71. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 76):

Warszawa, dnia 25 stycznia 2001 r.

Pani
Prof. dr hab. Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowna Pani Marszałek

W odpowiedzi na pismo z dnia 20 grudnia 2000 r. (sygn. AG/043/473/2000/IV), przesyłające oświadczenie Senatora RP Pana Witolda Kowalskiego, złożone w dniu 14 grudnia 2000 r., podczas 71 posiedzenia Senatu, w sprawie pielgrzymki na Ukrainę Papieża Jana Pawła II, z upoważnienia Prezesa Rady Ministrów oraz w porozumieniu z Ministrem Spraw Zagranicznych, uprzejmie informuję, iż podmiotem właściwym do organizacji spotkania rodaków z Ojcem Świętym są odpowiednie władze Kościoła Katolickiego.

Działania administracji rządowej, związane z organizacją spotkania z Ojcem Świętym na Ukrainie, powinny być podjęte w następstwie inicjatywy władz kościelnych, dotyczącej w szczególności określenia skali i programu ww. pielgrzymki. Dopiero wówczas będzie można poczynić stosowne, rządowo-kościelne ustalenia w przedmiocie zadań administracji rządowej.

Zgodnie ze stanowiskiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Departament Konsularny MSZ i podległe mu służby konsularne na terytorium Ukrainy, aktywnie włączą się - wzorem innych pielgrzymek - w proces sprawnego organizowania opieki konsularnej nad pielgrzymkami zarówno z kraju, jak i Polakami - pielgrzymami zamieszkałymi poza granicami Polski, którzy udadzą się na Ukrainę na spotkanie z Ojcem Świętym. Istotnym jest, aby polscy organizatorzy pielgrzymki pozostawali w stałym kontakcie z MSZ, a za jego pośrednictwem z władzami Ukrainy i konsulatami, co pozwoli na sprawne rozwiązywanie ewentualnych problemów, a także wyprzedzające sygnalizowanie ich stronie ukraińskiej.

Pragnę poinformować, iż stopień zaangażowania Policji w przewidywane przedsięwzięcie będzie uzależniony od liczebności wyjazdów planowanych przez władze kościelne lub inicjowanych przez niezależne stowarzyszenia, względnie podmioty komercyjne, takie jak biura. Zakładanym celem działań policyjnych byłoby zapewnienie bezpiecznego i bezkolizyjnego transferowania grup pielgrzymów na szlakach południowo-wschodniej Polski, od i do granicy z Ukrainą.

Straż Graniczna - tak jak miało to miejsce w przypadku wszystkich pielgrzymek Ojca Świętego Jana Pawła II do państw sąsiednich - dołoży wszelkich starań, aby pielgrzymi udający się na spotkanie z Papieżem na Ukrainę mogli sprawnie przekraczać polską granicę państwową. Ponadto, formacja ta będzie uczestniczyć, w uzgodnieniu ze służbami granicznymi Ukrainy, w działaniach ukierunkowanych na zabezpieczenie bezpieczeństwa Ojcu Świętemu, poprzez stosowanie odpowiednich form kontroli granicznej.

Zgodnie z informacją uzyskaną w Komendzie Głównej Państwowej Straży Pożarnej, KG PSP poinformuje środowisko pożarnicze o pielgrzymce Ojca Świętego Jana Pawła II na Ukrainę. Natomiast z chwilą otrzymania szczegółowego programu pielgrzymki, zostaną podjęte działania przez duszpasterzy strażaków, związane z bezpośrednim uczestnictwem służby pożarniczej w miejscach celebry papieskiej.

Z poważaniem

Marek Biernacki

* * *

Wyjaśnienie w związku z oświadczeniem senatora Zbigniewa Kulaka, złożonym na 71. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 76) przekazał Minister Zdrowia:

Warszawa, dnia 26.01. 2001 r.

Pani
Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowna Pani Marszałek

W odpowiedzi na oświadczenie złożone przez senatora Zbigniewa Kulaka na 71 posiedzeniu Senatu w dniu 14 grudnia 2000 r. w sprawie "dostępności świadczeń zdrowotnych otrzymywanych przez inwalidów wojennych" uprzejmie przedstawiam z upoważnienia Prezesa Rady Ministrów, w porozumieniu z Urzędem do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych następujące wyjaśnienia.

Uprzejmie wskazuję, iż działania podejmowane w związku z nowelizacją ustawy o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym (ustawa o zmianie ustawy o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym oraz niektórych innych ustaw - druk rządowy nr 1456), nie mają na celu ograniczenie dostępności inwalidów wojennych do leków i leczenia. Proponowana zmiana obecnego art. 44 ustawy z dnia 6 lutego 1997 r. o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym (Dz.U. Nr 28, poz. 153 ze zm.) jest związana z potrzebą uporządkowania systemu wydawania leków. Przepis ten będzie dotyczył bezpłatnego wydawania leków podstawowych, uzupełniających, ratujących życie i zdrowie, jak również wydawanych za częściową odpłatnością (ryczałt). W nowelizowanym art. 44 ust. 2 wymienionej ustawy bezpłatne zaopatrzenie w leki - wydawane wyłącznie na podstawie recepty lekarskiej oraz, po przedłożeniu recepty, leki dopuszczone do wydawania bez recepty w ilości jednego, najmniejszego opakowania - przysługuje inwalidom wojennym.

Informuję, iż wychodząc naprzeciw postulatom przedstawicieli środowiska kombatantów i inwalidów wojennych, w rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym oraz zmianie niektórych innych ustaw (druk rządowy nr 145) zaproponowano by świadczenia ambulatoryjne z zakresu specjalistycznej opieki zdrowotnej były udzielane inwalidom wojennym bez skierowania lekarza ubezpieczenia zdrowotnego.

Jednocześnie proszę o przyjęcie wyjaśnienia w sprawie załączonego pisma z dnia 12 grudnia 2000 r. Stowarzyszenia Więźniów - Byłych Dzieci Hitlerowskich Obozów Koncentracyjnych. Omawiany przypadek nie dotyczy administracyjnego ograniczania zakresu świadczeń zdrowotnych. Ubezpieczona, inwalida wojenny nie zastosowała się do procedury wskazanej przez Kasę Chorych niezbędnej do podjęcia decyzji o finansowaniu świadczeń zdrowotnych udzielonych przez świadczeniodawcę nie związanego umową z Kasą Chorych, której Ubezpieczona jest członkiem.

Na wniosek Ubezpieczonej Kasa Chorych wskazała procedurę postępowania dotyczącą potwierdzenia płatności przez Kasę Chorych na leczenie planowe w ramach zakładów opieki zdrowotnej nie związanych umową z własną Kasą Chorych. Osoba ubezpieczona nie zastosowała się do wymaganej procedury. W celu uzyskania leczenia operacyjnego dokonała wyboru świadczeniodawcy i poddała się zabiegowi operacyjnemu wiedząc, że świadczeniodawca nie ma podpisanej umowy z Kasą Chorych, a następnie wystąpiła do Kasy Chorych z wnioskiem o zwrot kosztów leczenia.

Należy podkreślić, iż osobom ubezpieczonym, w tym inwalidom wojennym, przysługują na zasadach określonych w ustawie o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym, świadczenia zdrowotne. Kasa Chorych zawiera umowy ze świadczeniodawcami w celu zapewnienia ubezpieczonym świadczeń. Świadczenia są udzielane na podstawie skierowania lekarza ubezpieczenia zdrowotnego. Uprzejmie zwracam uwagę na prawa ubezpieczonego - ubezpieczony ma prawo, między innymi do: wyboru lekarza podstawowej opieki zdrowotnej lub lekarza rodzinnego spośród lekarzy ubezpieczenia zdrowotnego współpracujących z Kasą Chorych, do której należy ubezpieczony, wyboru lekarza specjalisty spośród lekarzy ubezpieczenia zdrowotnego współpracujących z Kasą Chorych, do której należy ubezpieczony, wyboru szpitala, wyboru Kasy Chorych, pokrycia przez Kasę Chorych, której ubezpieczony jest członkiem, wydatków poniesionych w związku z uzyskaniem świadczeń w razie nagłego zachorowania, wypadku, urazu i zatrucia lub potrzeby natychmiastowego leczenia szpitalnego, udzielanych przez świadczeniodawców nie związanych umową z żadną Kasą Chorych - do wysokości przeciętnych kosztów takich świadczeń w danej Kasie Chorych, o ile wykaże, że nie miał możliwości uzyskania świadczenia u świadczeniodawcy związanego umową z Kasą (art. 60 ustawy).

Ponadto należy wskazać, iż ustawą z dnia 21 stycznia 2000 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z funkcjonowaniem administracji publicznej (Dz.U. Nr 12, poz. 136) został zmieniony art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego (Dz.U. Nr 142 poz. 950 ze zm.) i otrzymał brzmienie:

"Kombatanci i inne osoby uprawnione korzystają z pierwszeństwa do środowiskowej opieki socjalnej w miejscu zamieszkania, w uzyskaniu miejsc w domach pomocy społecznej zwłaszcza w domach przeznaczonych dla kombatantów, oraz opieki zdrowotnej". Przy czym należy zaznaczyć, iż warunki korzystania ze świadczeń zdrowotnych określa głównie, dla kombatantów i innych osób uprawnionych, tak jak dla innych ubezpieczonych ustawa o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym i przepisy aktów wykonawczych wydanych na podstawie niniejszej ustawy.

Z wyrazami szacunku

Grzegorz Opala

* * *

Minister Obrony Narodowej przekazał odpowiedź na oświadczenie senatora Wiesława Pietrzaka, złożone na 71. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 76):

Warszawa, 20001-01-26

Pani
Prof. dr hab. Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowna Pani Marszałek,

W odpowiedzi na oświadczenie złożone przez Pana Senatora Wiesława Pietrzaka na 71. posiedzeniu Senatu Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 14 grudnia 2001 r., w sprawie zamiaru zmiany nazewnictwa stopni wojskowych w jednostkach wojskowych dziedziczących tradycje kawaleryjskie, uprzejmie proszę o przyjęcie następującego stanowiska.

Zapoczątkowany w 1989 r. proces transformacji ustrojowej obejmuje również system obronny, a w szczególności jego podstawowy element - armię. Dokonują się zmiany zarówno w sferze materialnej, społecznej, jak i symbolicznej.

Obecnie rozwiązano już większość spraw związanych z dziedziczeniem i kultywowaniem tradycji orężnych i narodowych, z przeobrażeniem symboliki wojskowej, jak i z ceremoniałem wojskowym.

W kwestii podniesionej przez Pana Senatora W. Pietrzaka, a więc symboliki wojskowej, pragnę poinformować, że przejawem powrotu do tradycji II Rzeczypospolitej było - obok przejmowania tradycji jednostek wojskowych, odznak pamiątkowych struktur wojskowych różnego szczebla, wprowadzenia rogatywek - reaktywowanie elementów kawaleryjskich. Jednostkom wojskowym nadano nazwy wywodzące się z tego obszaru terminologii - np. kawaleria pancerna, kawaleria powietrzna, pułk ułanów. Powołano także Szwadron Kawalerii Rzeczypospolitej Polskiej, który od listopada 2000 r. jest w strukturze Brygady Obrony Terytorialnej z Mińska Mazowieckiego. Logicznym więc wydaje się, że sprawa powrotu do tradycyjnych nazw stopni wojskowych dla wielu środowisk będzie oznaką naturalnego zwieńczenia procesu przywracania tradycji w Wojsku Polskim.

Problem ten należy rozpatrywać z punktu widzenia specyfiki kawaleryjskich stopni wojskowych, był on bowiem swoistym wyróżnikiem kawalerii, czyli rodzaju wojsk walczących konno. Używany jeszcze w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie, a także w Wojsku Polskim w pierwszych latach po zakończeniu II wojny światowej, zniknął wraz z rozformowaniem ostatniej jednostki kawalerii. Powrócił on obecnie z chwilą włączenia w struktury wojska wspomnianego reprezentacyjnego szwadronu kawalerii.

Należy mieć również na względzie, że szeroko rozumiana symbolika wojskowa ma ogromne znaczenie dla Sił Zbrojnych RP. Pomaga budować "esprit de corps" pododdziałów i oddziałów wojskowych, sprzyja identyfikacji żołnierzy z macierzystym pododdziałem. Jest niewymiernym, ale ogromnie ważnym czynnikiem w procesie szkolenia i wychowania żołnierzy.

Przechodząc do odpowiedzi na konkretne pytania Pana Senatora pragnę stwierdzić, że rzeczywiście sprawa ustalania innych nazw stopni w Wojsku Polskim nie jest sprawą najważniejszą, ale wpisuje się niewątpliwie we wspomniany wyżej szerszy kontekst przywracania tradycji. Propozycje zmiany stopni wojskowych, wysuwane zwłaszcza przez środowiska kombatanckie, są aktualnie w trakcie rozpatrywania przez Komisję Historyczną do Spraw Symboliki Wojskowej, złożonej z wybitnych historyków i heraldyków. Po sformułowaniu przez nią stosownych wniosków, które zostaną zaopiniowane przez właściwe komórki organizacyjne resortu nastąpi proces konsultacji w jednostkach wojskowych, a także z parlamentarzystami, co dopiero stanie się podstawą do wydania stosownej decyzji.

Na zakończenie pragnę przywołać uwagę Pani Marszałek, że zgodnie z delegacją art. 74 ust. 4 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony RP (Dz.U. z 1992 r. Nr 4, poz. 16 z późn. zm.) minister właściwy do spraw obrony może nie tylko ustalać inne nazwy stopni wojskowych w poszczególnych rodzajach wojsk lub służb równoznaczne ze stopniami wymienionymi w ust. 2 wspomnianej ustawy, ale także ustanowić w drodze rozporządzenia nowe stopnie wojskowe.

Przekazując powyższe wyjaśnienia żywię nadzieję, że uzna je Pani Marszałek za wystarczające.

Z wyrazami szacunku

Bronisław Komorowski

* * *

Informację w związku z oświadczeniem senatora Zbigniewa Gołąbka, złożonym na 73. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 78), przekazał Minister Finansów:

Warszawa, 2001-01-29

Pani
Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowna Pani Marszałek

W związku z przekazaniem przy piśmie z dnia 17 stycznia 2001 r. AG/043/17/IV oświadczenia złożonego przez Senatora Zbigniewa Gołąbka podczas 73 posiedzenia Senatu RP w dniu 11 stycznia 2001 r., uprzejmie informuję.

W projekcie ustawy budżetowej na rok 2001, który jest obecnie rozpatrywany w Parlamencie, środki na finansowanie składek na ubezpieczenie zdrowotne za bezrobotnych bez prawa do zasiłku zostały zaplanowane w budżetach wojewodów oraz dodatkowo w rezerwie celowej.

Rezerwa ta zostanie rozdysponowana w trakcie roku, po wykorzystaniu środków zaplanowanych na składki w budżetach wojewodów. Podziału na poszczególne powiaty środków ujętych na składki w budżetach wojewodów (z uwzględnieniem środków, na które zostaną przyznane z rezerwy celowej) dokonują, zgodnie z posiadanymi kompetencjami, wojewodowie.

Wydatki na finansowanie w 2001 r. składek na ubezpieczenia zdrowotne za bezrobotnych bez prawa do zasiłku, zaplanowane w budżetach wojewodów i rezerwie celowej będą wyższe łącznie o 40% od tych wydatków na 2000 r.

Jednocześnie uprzejmie informuję, iż Minister Finansów nie ma uprawnień do wstrzymania dokonywanej przez ZUS egzekucji środków z rachunków powiatowych urzędów pracy.

Ponadto, uprzejmie informuję, iż podjęte zostały prace nad projektem nowej ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Jednym z głównych założeń nowej ustawy ma być przesunięcie jak największej liczby zadań, obecnie będących zadaniami zleconymi z zakresu administracji rządowej, do zadań własnych jednostek samorządu terytorialnego, a co za tym idzie zastąpienie dotacji celowych, dochodami własnymi. Obecna ustawa o dochodach jednostek samorządu terytorialnego obowiązuje do końca 2001 roku, a więc prace nad nową ustawą powinny być zakończone jeszcze w tym roku.

Z poważaniem

Z upoważnienia MINISTRA FINANSÓW

PODSEKRETARZ STANU

Elżbieta Hibner

* * *

Prezes Zarządu Agencji Rozwoju Przemysłu SA przekazał informację w związku z oświadczeniem senatora Zbigniewa Gołąbka, złożonym na 73. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 78):

Warszawa, dn. 29.01.2001 r.

Pani
Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowna Pani Marszałek,

W nawiązaniu do pisma nr AG/043/26/01/IV z dnia 17 stycznia br. oraz załączonego oświadczenia Pana Senatora Zbigniewa Gołąbka złożonego na 73. posiedzeniu Senatu w dniu 11 stycznia 2001 roku uprzejmie informuję o podjętych przez Agencję Rozwoju Przemysłu SA. działaniach wspomagających restrukturyzację upadłych Zakładów Metalowych "Łucznik" SA. i Zakładów Tworzyw Sztucznych "PRONIT".

W wyniku zawartego porozumienia z dnia 23 grudnia 1998 r. pomiędzy Ministrem Pracy i Polityki Socjalnej, Ministrem Skarbu Państwa i Prezesem Krajowego Urzędu Pracy po uwzględnieniu pozytywnej opinii Naczelnej Rady Zatrudnienia, Agencja Rozwoju Przemysłu SA. została dokapitalizowana kwotą stu milionów złotych z przeznaczeniem na restrukturyzację niektórych zakładów przemysłu zbrojeniowego w drodze objęcia udziałów (akcji) i wniesienia wkładu finansowego. Dokonany przez zarząd ARP S.A rozdział środków przewidywał dla;

- Zakładów Tworzyw Sztucznych "PRONIT" SA. w Pionkach kwotę w wysokości 31.123.200,00 zł.

- Zakładów Metalowych Łucznik SA. w Radomiu kwotę w wysokości 30.000.000 zł.

W ramach powyższych kwot Agencja wielokrotnie udzielała pomocy finansowej, która umożliwiała funkcjonowanie ww. podmiotów oraz realizowanie procesów restrukturyzacyjnych (wydzielanie spółek) i funkcjonowanie podmiotów utworzonych na wydzielonym majątku. Agencja sfinansowała także prace firm konsultingowych dot.: opracowania biznes planu uruchomienia produkcji nitrocelulozy w ZTS "PRONIT" S.A. w Pionkach, biznes planu tworzenia na majątku ZTS "PRONIT" SA. Spółki Zakład Produkcji Specjalnej Sp. z o.o. oraz projektu utworzenia na bazie majątku ZM "ŁUCZNIK" SA. w Radomiu Spółki Fabryka Broni "ŁUCZNIK" Sp. z o.o.

Ponadto dla umożliwienia funkcjonowania utworzonych na majątku ZM "ŁUCZNIK" SA. i ZTS "PRONIT" SA. podmiotów ARP SA. udzielała wsparcia finansowego na objęcie udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym. Wg stanu na dzień 31.12.2000 r. wykorzystanie środków zarezerwowanych przez ARP SA. na wsparcie procesów restrukturyzacyjnych przedstawia się następująco:

- ZM "ŁUCZNIK" SA. w upadłości - Fabryka Broni "ŁUCZNIK" - Radom Sp. z o.o. - 13.109.509,00 zł.

- ZTS "PRONIT" SA. w upadłości - Zakłady Produkcji Specjalnej Sp. z o.o. w Pionkach - 14.184.948,00 zł.

Środki zarezerwowane ale nie wykorzystane aktualnie Agencja przeznaczyła w uzasadnionych wypadkach na pomoc doraźną dla ZM "DEZAMET" SA.; ZM "BUMAR" SA. w Gliwicach (pożyczki na realizację kontraktów z MON). Z tych środków ARP SA. sfinansowała dostawy broni i amunicji dla MON o łącznej wartości 25,2 mln zł. zrealizowane przez ZM "MESKO" i ZM. "Łucznik" SA.

INFORMACJE o stanie realizacji działań dla utworzenia Fabryki Broni "ŁUCZNIK" - Radom Sp. z o.o. oraz Zakładów Produkcji Specjalnej Sp. z o.o. w Pionkach

Fabryka Broni "Łucznik" - Radom Sp. z o.o. zawiązana została w dniu 14 lipca 2000 r. Rejestracja spółki nastąpiła w dniu 11 sierpnia 2000 r. Na dzień 1 stycznia 2001 r. kapitał zakładowy Fabryki Broni wynosi 5 004.000,00 zł. Koncepcja budowania nowego podmiotu opiera się na następujących założeniach:

- głównym źródłem przychodów spółki w latach 2001 - 2003 będzie realizacja zamówień ze strony służb podległych MSW (Straż Graniczna, Policja) na łączną kwotę ok. 90 mln zł, w ramach trzyletniego planu rozbrojenia tych służb,

- zadania produkcyjne realizowane będą początkowo poprzez zlecenia w ZM "Łucznik" SA. w Upadłości a następnie samodzielnie na wybranych składnikach majątku produkcyjnego Zakładu Produkcji Specjalnej w ZM "Łucznik" SA. w Upadłości. Wielkość i strukturę tego majątku określa poziom zadań produkcyjnych zaplanowanych do realizacji w latach 2001-2003, (początkowo dzierżawionych a następnie kupionych od syndyka Zakładów Metalowych).

- zatrudnienie pracowników nastąpi tylko w ilości niezbędnej dla realizacji zadań produkcyjnych, obsługi inżynieryjno-technicznej i administracyjnej.

Realizacja powyższej koncepcji przebiega, zgodnie z przyjętymi założeniami, w trzech etapach:

Etap I (realizacja do 31.03.2001 r.) - organizacyjny, działalność Fabryki Broni poprzez realizację zadań produkcyjnych w ZM "Łucznik" SA. w upadłości w oparciu o zawartą umowę zlecenia.

Etap II - działalność Fabryki Broni na majątku dzierżawionym od ZM "Łucznik" SA. w upadłości (planowany czas trwania etapu II i III kw. 2001 r.). Realizacja zamówień na dostawy broni strzeleckiej na potrzeby służb MSWiA w ilości po ok. 4000 szt. PM-98 Glauberyt kwartalnie. Podpisanie tych umów jest warunkiem koniecznym dla dalszego istnienia Fabryki Broni. Finansowanie działalności produkcyjnej Fabryki Broni w tym etapie spocznie na Agencji Rozwoju Przemysłu. Przewiduje się, że zaangażowanie Agencji z tego tytułu - w formie dokapitalizowania - wyniesie 4.000.000,00 zł. Zakłada się, że na tym etapie działalności Fabryka Broni podpisze umowę z MON na dostawę 3000 kpl. karabinka BERYL, w ramach realizacji porozumienia z organizacjami związkowymi działającymi w ZM "Łucznik" SA. z dnia 24 sierpnia 2000 r. Realizacja umowy będzie wymagała zwiększenia zatrudnienia w Fabryce Broni jak również dodatkowego sfinansowania ze strony ARP tej transakcji (prawdopodobnie w formie pożyczki dla F.B.) na kwotę ok. 8.000.000,00 zł.

Etap III - wykup majątku produkcyjnego od syndyka ZM "Łucznik" SA. w Upadłości (planowany termin rozpoczęcia etapu IV kw. 2001 r.). W etapie tym projektuje się kontynuowanie działalności gospodarczej na majątku własnym pod warunkiem ciągłości składania zamówień przez służby podległe MSWiA na lata 2002 i 2003.

Zadanie zapewnienia środków finansowych na wykup majątku przez Fabrykę Broni i niezbędne zakupy inwestycyjne, łącznie szacowanych na ok. 300 mln zł, spoczywa na ARP SA. Agencja nie dysponuje aktualnie takimi środkami. Zdefiniowanie źródeł pozyskania przedmiotowych środków jest sprawą bardzo pilną, warunkującą powodzenie budowania Fabryki Broni.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością - Zakłady Produkcji Specjalnej w Pionkach została zawiązana przez Agencję Rozwoju Przemysłu SA. w dniu 29.06.2000 r. Rejestracja spółki nastąpiła w dniu 4 sierpnia 2000 r. Na dzień 1 stycznia 2001 r. kapitał zakładowy Zakładów Produkcji Specjalnej wynosi 11.100.000,000 zł. Całość udziałów w spółce objęła Agencja Rozwoju Przemysłu SA.

Koncepcja budowania nowego podmiotu Zakłady Produkcji Specjalnej Sp. z o.o. w Pionkach - Radom Sp. z o.o. opiera się na następujących założeniach:

- głównym źródłem przychodów spółki w latach 2001 - 2003 będzie realizacja zamówień ze strony Ministerstwa Obrony Narodowej oraz ewentualnych kontraktów zagranicznych,

- zadania produkcyjne realizowane będą początkowo poprzez zlecenia w ZTS "PRONIT" SA. w upadłości, a następnie samodzielnie na wybranych składnikach majątku produkcyjnego, dzierżawionego, a w dalszej kolejności wykupionego od syndyka masy upadłościowej, w Zakładach Produkcji Specjalnej Sp. z o.o. Wielkość majątku będzie określona poziomem zadań produkcyjnych zaplanowanych do realizacji w latach następnych,

- zatrudnienie pracowników nastąpi tylko w ilości niezbędnej dla realizacji zadań produkcyjnych, obsługi inżynieryjno-technicznej i administracyjnej.

Realizacja powyższej koncepcji przebiega, zgodnie z przyjętymi założeniami, w trzech etapach:

Etap I (realizacja do 31.12.2000 r.) - organizacyjny, działalność Zakładów Produkcji Specjalnej Sp. z o.o. poprzez realizację zadań produkcyjnych na podstawie umowy zlecenia w ZTS "PRONIT" SA. w upadłości.

Etap II - działalność ZPS Sp. z o.o. na majątku dzierżawionym od syndyka ZTS "PRONIT" SA. w upadłości (planowany czas trwania etapu - I i II kw. 2001 r.). Termin rozpoczęcia dzierżawy zależy od stopnia przygotowania prac przez syndyka masy upadłości ZTS "PRONIT" SA. Planuje się rozpoczęcie dzierżawy majątku do produkcji prochów, nitrocelulozy, nitrogliceryny i klejów od 31.02.2001 r.

Etap III - wykup majątku produkcyjnego od syndyka ZTS "PRONIT" SA. w upadłości (planowany termin rozpoczęcia III kw. 2001 r.). W etapie tym planujemy kontynuację działalności gospodarczej na majątku własnym pod warunkiem pozyskiwania zamówień z MON na poziomie nie niższym niż w roku ubiegłym.

Środki finansowe na wykup majątku i niezbędną inwestycję w produkcję nitrocelulozy szacuje się na ok. 130 mln zł. Agencja nie dysponuje aktualnie takimi środkami. Zdefiniowanie źródeł pozyskania przedmiotowych środków jest sprawą bardzo pilną, warunkującą powodzenie budowania Zakładów Produkcji Specjalnych Sp. z o.o. wraz z oddziałem produkującym nitrocelulozę. W tej sytuacji ARP SA. nie będzie w stanie realizować przedsięwzięcia modernizacji produkcji nitrocelulozy bez dodatkowych środków. Należy jednocześnie zaznaczyć, że kontynuacja produkcji prochów w oparciu o własną nitrocelulozę, produkowaną na starych urządzeniach, aczkolwiek niezbędna z punktu widzenia obronności kraju spowoduje znaczne straty w nowej Spółce i może w konsekwencji doprowadzić do jej upadłości. Niezbędne nakłady na uruchomienie rentownego zakładu produkcji nitrocelulozy wg naszych szacunków wynoszą ok. 100 milionów zł. Jednocześnie zdaniem ekspertów, prowadzenie działalności w oparciu o import nitrocelulozy np. z Czech jest niewskazany z uwagi na niebezpieczeństwo dla obronności kraju oraz tajemnice technologiczne produkcji.

Przy założeniu pełnego wdrożenia wyżej przedstawionego planu i tym samym całkowitego przejęcia produkcji ZTS "PRONIT" S.A. przewidujemy zatrudnienie w nowej spółce na poziomie ok. 400 osób co po uwzględnieniu zatrudnienia w spółkach towarzyszących może powiększyć rynek pracy w rejonie Pionek do ok. 800 miejsc pracy. Ważnym elementem naszego działania jest także utrzymanie działalności wcześniej wydzielonych z ZTS "PRONIT" SA. spółek co także wymaga zaangażowania środków finansowych.

Przedstawiając pokrótce problemy jakie napotykamy w procesie restrukturyzacji ZPS "PRONIT SA. oraz ZM "ŁUCZNIK" SA. pragnę zapewnić Panią Marszałek o pełnym zaangażowaniu ARP SA. dla szybkiego jego zakończenia oraz jednocześnie zwrócić uwagę na występujące zagrożenia dla jego efektywnego ukończenia.

W załączeniu przekazuję do wiadomości Pani Marszałek pełną informację dotyczącą wykorzystania środków finansowych przeznaczonych na restrukturyzację przemysłu zbrojeniowego.

Z poważaniem

PREZES ZARZĄDU

Arkadiusz Krężel

* * *

Informację w związku z oświadczeniem senatorów Jerzego Suchańskiego i Zbigniewa Gołąbka, złożonym na 73. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 78), przekazał Minister Edukacji Narodowej:

Warszawa, 2001-01-30

Pani
Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowna Pani Marszałek,

W odpowiedzi na oświadczenie złożone przez Pana Senatora Jerzego
Suchańskiego i Pana Senatora Zbigniewa Gołąbka w dniu 11 stycznia br. (AG-043-22/01/IV) informuję, co następuje:

Skutki finansowe wprowadzanego nowego systemu wynagradzania nauczycieli w roku 2000 w poszczególnych jednostkach samorządu terytorialnego przekroczyły planowane wydatki w tym zakresie. W wyniku sygnalizowanych przez jednostki samorządu terytorialnego niedoborów środków na wynagrodzenia powołany został przez Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego Zespół ds. Oceny Skutków Wdrożenia Karty Nauczyciela. Komisja przyjęła kwotę 1 196 000 tys. zł jako niedobór zawartych w części oświatowej subwencji ogólnej środków niezbędnych na pokrycie pełnych kosztów wdrożenia zmian w Karcie Nauczyciela w roku 2000 oraz rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 maja 2000 roku.

Pragnę poinformować Panią Marszałek, iż skutki finansowe wdrożenia Karty Nauczyciela w warunkach po korekcie danych i z uwzględnieniem przyjętej metodologii ich naliczania zamknęły się ogółem w kwocie 2 018 114 681 zł. Pismem z dnia 29 listopada 2000 roku dodatkowe skutki finansowe w tej wysokości ze wskazanym podziałem na poszczególne jednostki samorządu terytorialnego zostały przekazane do realizacji Ministerstwa Finansów. Do dnia 31 grudnia 2000 roku Ministerstwo Finansów przekazało 2 748 jednostkom samorządu terytorialnego ogólną kwotę w wysokości 708 285 670 zł.

Ministerstwo Edukacji Narodowej przekazało jednostkom samorządu terytorialnego informację o wysokości niedoboru części oświatowej subwencji ogólnej na realizację Karty Nauczyciela, a rząd Rzeczypospolitej Polskiej rozpoczął w 2000 roku przekazywanie stosownych decyzji i środków finansowych jednostkom samorządu terytorialnego. Tym jednostkom, które nie uzyskają pełnej rekompensaty w 2000 roku, zapewniono ich pokrycie w roku 2001, z uwzględnieniem kosztów, poniesionych przez te jednostki w związku z późniejszym otrzymaniem środków, w tym ewentualnych kredytów. W budżecie na 2001 rok przewidywana jest dodatkowa rezerwa. W obecnej chwili przeprowadzana jest autopoprawka budżetu, w której została przewidziana kwota na pełną rekompensatę skutków wdrażania Karty Nauczyciela w roku 2000, łącznie z wszystkimi konsekwencjami.

Ponadto uprzejmie informuję, iż wysokość kwot niezbędnych na realizację Karty Nauczyciela w poszczególnych jednostkach samorządu terytorialnego została określona na podstawie ankiety - "Rozliczenie skutków wdrożenia nowego systemu wynagradzania nauczycieli", w której samorządy przedstawiły informację o skutkach podwyżki płac nauczycielskich w ujęciu miesięcznym. W kalkulacji uwzględniono wynagrodzenie zasadnicze, dodatki i wynagrodzenia dodatkowe w wysokościach podanych przez poszczególne jednostki jako łączne wynagrodzenie nauczycieli zatrudnionych w dniu 10 kwietnia 2000 roku w warunkach przed wprowadzeniem Karty Nauczyciela oraz w warunkach po wprowadzeniu Karty (w tym także wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe), biorąc pod uwagę wysokość dodatku motywacyjnego - 10 zł na etat nauczycielski oraz wysokość dodatku funkcyjnego 340 zł na każdego wykazanego dyrektora i 23 zł dodatku za wychowawstwo klasy (zgodnie z algorytmem przyjętym przez Komisję Wspólną Rządu i Samorządu w dniu 25 lipca 2000 roku). W rozliczeniu uwzględniono liczbę etatów nauczycielskich wykazaną przez daną jednostkę w sprawozdaniu EN-3 o stanie zatrudnienia nauczycieli w dniu 10 września 1999 roku lub w ankiecie. Ostateczna kwota uwzględnia także skutki w skali rocznej i tzw. pochodne od wynagrodzeń nauczycieli - 26, 83% (1,2683).

Ministerstwo Edukacji Narodowej przeprowadziło, w uzasadnionych przypadkach, korektę otrzymanych danych statystycznych w zakresie liczby etatów nauczycielskich oraz błędów wypełniania ankiety. O pozytywnym lub negatywnym rozpatrzeniu wniosku o zwiększenie środków na wdrożenie Karty Nauczyciela lub też korektę danych, jednostki samorządu terytorialnego zostały poinformowane odrębnym pismem.

Powyższe kryteria zastosowano do wszystkich jednostek samorządu terytorialnego i nie uwzględniają one zobowiązań samorządów wychodzących ponad podane kalkulacje a wynikające z regulaminów przyjmowanych przez organy prowadzące.

Dla Powiatu Przysuskiego należne środki z tytułu wdrożenia Karty Nauczyciela, oszacowane na podstawie ankiety, wynoszą 573 087 zł. i, jak wynika z informacji uzyskanych z Ministerstwa Finansów, środki te otrzymał Powiat w całości w 2000 roku.

Jednocześnie pragnę poinformować Panią Marszałek, iż w przypadku Powiatu Przysuskiego do kalkulacji skutków wdrożenia Karty Nauczyciela przyjęto liczbę etatów wykazaną przez Powiat w sprawozdaniu statystycznym EN-3 z 1999 roku. Jak w przypadku pozostałych jednostek samorządu terytorialnego nie zostali uwzględnieni nauczyciele placówek, które przeszły z dniem 1 stycznia 2000 roku do działu "Opieka społeczna" (placówki opiekuńczo-wychowawcze) i organem prowadzącym jest dla nich Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. O negatywnym rozpatrzeniu wniosku Powiat został powiadomiony odrębnym pismem z dnia 10 grudnia 2000 r. nr DKS-WSW-1032/301/KF/2000.

Z wyrazami szacunku

Prof. dr hab. inż. Edmund Wittbrodt

* * *

Minister Transportu i Gospodarki Morskiej przekazał informację w związku z oświadczeniem senatora Kazimierza Drożdża, złożonym na 72. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 77):

Warszawa, 2001-01-30

Pani
Prof. dr hab. Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowna Pani Marszałek,

Odpowiadając na otrzymane przy piśmie z dnia 5 stycznia 2001 r., Nr AG/043/495/2000/IV oświadczenie złożone przez senatora Kazimierza Drożdża na 72 posiedzeniu Senatu Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 22 grudnia 2000 r. w sprawie budowy obwodnicy Kłodzka, uprzejmie informuję:

1. Wnioskowana budowa obwodnicy Kłodzka znajduje się w ogólnym zestawieniu przewidzianych do budowy obwodnic, opracowanym w Generalnej Dyrekcji Dróg Publicznych. Ze względu na ograniczoną ilość środków finansowych z budżetu państwa jak również konieczność wcześniejszej realizacji innych jeszcze pilniejszych projektów na sieci dróg krajowych nie jest niestety możliwe podjęcie tego zadania w najbliższych latach ze środków krajowych.

2. Istnieją jednak możliwości przyspieszenia budowy obwodnicy Kłodzka w ramach któregoś z programów pomocowych Phare. Są to programy Phare CBC, skierowane na modernizację dojazdów do przejść granicznych oraz program regionalny Phare dla województwa dolnośląskiego, który będzie rozpoczęty najwcześniej w 2002 r. Dysponentem środków pomocowych w tym programie będzie Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

3. Doceniając znaczenie obwodnicy Kłodzka dla regionu dolnośląskiego zwłaszcza w aspekcie dojazdu do drogowego przejścia granicznego w Kudowie, Ministerstwo Transportu i Gospodarki Morskiej będzie popierało wszelkie starania zmierzające do pozyskania środków pozabudżetowych na realizację tego zadania.

Z wyrazami szacunku

Jerzy Widzyk

* * *

P.o. Prezesa Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast przekazał informację w związku z oświadczeniem senatora Zbigniewa Zychowicza, złożonym na 72. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 77):

Warszawa, 2001-01-30

Pani
Alicja Grześkowiak
Marszałek
Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowna Pani Marszałek,

W związku z oświadczeniem Pana Senatora Zbigniewa Zychowicza złożonym podczas 72 posiedzenia Senatu RP w dniu 22 grudnia 2000 r., przekazanym przy piśmie z dnia 5 stycznia 2001 r. znak: AG/043/497/2000/IV, dotyczącym sytuacji prawnej najemców mieszkań o charakterze zbliżonym do mieszkań zakładowych, uprzejmie przedstawiam stanowisko wobec kwestii poruszonej w oświadczeniu.

Oświadczenie Pana Senatora Zychowicza porusza sprawę sprzedaży całych budynków mieszkalnych, w których mieszkania były zajęte przez najemców oraz wynikającej stąd potrzeby zapewnienia ochrony prawnej (a nawet prawa nabycia własności lokalu) najemcom mieszkań położonych w takich budynkach. Pan Senator stwierdza, że praktyka ta była zakwestionowana przez orzecznictwo sądów i Trybunału Konstytucyjnego. Zdaniem Pana Senatora wejście w życie art. 3 noweli do ustawy z dnia 14 kwietnia 2001 r. o zasadach przekazywania zakładowych budynków mieszkalnych przez przedsiębiorstwa państwowe (Dz.U. Nr 49, poz. 442), tylko częściowo poprawiło sytuację najemców. Wynika to z faktu, że powołany przepis dotyczy mieszkań "stricte zakładowych", zatem nie obejmował mieszkań należących np. do wojewódzkich związków spółdzielni pracy lub też mieszkań nauczycielskich.

Odpowiadając na oświadczenie Pana Senatora, należy stwierdzić, że praktyka zbywania całych budynków przez różne podmioty nie była kwestionowana w orzecznictwie sądów i Trybunału Konstytucyjnego. Przepisy prawne nie przyznawały bowiem najemcom lokali mieszkalnych w domach stanowiących własność innych podmiotów niż Skarb Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego, żadnych uprawnień, które ograniczałyby swobodę dysponowania budynkami przez ich właścicieli.

Natomiast odnosząc się do mieszkań należących do wojewódzkich związków spółdzielni pracy, należy stwierdzić, że budynki, w których znajdują się te mieszkania stanowią własność spółdzielni pracy, a więc zgodnie z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej stanowią mienie prywatne. Przepisy regulujące spółdzielczość zostały wprawdzie ostatnio znowelizowane, jednakże tylko w zakresie regulacji dotyczących spółdzielni mieszkaniowych (ustawa z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych). Wprowadzenie jakichkolwiek nowych rozwiązań prawnych, które umożliwiłyby najemcom omawianych mieszkań ich preferencyjne nabycie, oznaczałoby dokonywanie kolejnych zmian w obowiązującym Pawie spółdzielczym.

Inicjatywa w tym zakresie raczej wydaj się skazana na niepowodzenie, ze względu na zawarte w Konstytucji gwarancje prawa własności. Wprowadzenie korzystnych dla lokatorów zmian dotyczących spółdzielni mieszkaniowych znajdowało pewne oparcie w ustawowo nałożonym na te spółdzielnie obowiązku zaspokajania potrzeb mieszkaniowych ich członków. Pomimo tego niektóre organizacje spółdzielcze twierdzą, że naruszona została konstytucyjna zasada ochrony własności prywatnej. Nie podzielam tego poglądu w odniesieniu do spółdzielni mieszkaniowych, uważam jednak, że podjęcie podobnej inicjatywy wobec spółdzielni mających inne zadania ustawowe i statutowe, nie powinno mieć miejsca.

Druga kategoria mieszkań wymieniona w oświadczeniu Pana Senatora Zychowicza to tzw. mieszkania nauczycielskie, czyli takie, których najemcami są nauczyciele. Odnośnie tych mieszkań informuję, że z reguły położone są one w budynkach znajdujących się w trwałym zarządzie szkół lub kuratoriów oświaty, czyli jednostek organizacyjnych nie posiadających osobowości prawnej. Zatem budynki te stanowią w istocie własność Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego, a zatem mają do nich zastosowanie przepisy ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz.U. Nr 46., poz. 543)). Zgodnie z tymi przepisami nic nie stoi na przeszkodzie, aby w sytuacji gdy nauczyciele wnioskują o nabycie mieszkań, wydano decyzje o wygaszeniu trwałego zarządu, a wówczas starosta w imieniu Skarbu Państwa lub też zarząd odpowiedniej jednostki samorządu terytorialnego mogą sprzedawać mieszkania na rzecz najemców na zasadach określonych w powołanej ustawie. Nauczyciele korzystają, tak jak wszyscy inni najemcy, z pierwszeństwa nabycia zajmowanego lokalu wynikającego z art. 34 ust. 1 pkt 3 z obowiązujących na danym terenie bonifikat od ceny nabycia, przyznanych na podstawie art. 68 ust. 1 powołanej ustawy o gospodarce nieruchomościami. Przepisy stwarzają zatem właściwe możliwości sprzedaży mieszkań nauczycielom. Podjęcie decyzji o prywatyzacji (sprzedaży) tzw. mieszkań nauczycielskich wymaga jednak weryfikacji uwzględniającej lokalizację nieruchomości oraz celowość prywatyzacji zasobów mieszkaniowych pod względem racjonalnego zarządzania nieruchomością oraz zapewnienia należytych kadr lokalnej oświacie.

Natomiast po wejściu w życie ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o zasadach zbywania mieszkań będących własnością przedsiębiorstw państwowych, niektórych spółek handlowych z udziałem Skarbu Państwa, państwowych osób prawnych oraz niektórych mieszkań będących własnością Skarbu Państwa (Dz.U. z 2001 r. Nr 4, poz. 24), do mieszkań zajmowanych przez nauczycieli i stanowiących własność Skarbu Państwa, z reguły znajdą zastosowanie przepisy tej ustawy. Wynika to z treści art. 10 powołanej ustawy, zgodnie z którym mieszkanie stanowiące własność Skarbu Państwa, będące w trwałym zarządzie jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, może być zbyte osobie uprawnionej na jej wniosek po cenie pomniejszonej stosownie do zasad określonych w ustawie. Uprawnienie do nabycia mieszkania na powyższych zasadach wygasa, jeżeli wniosek o nabycie nie zostaje złożony organowi reprezentującemu Skarb Państwa w terminie 3 lat od dnia wejścia w życie ustawy.

Reasumując należy zatem wyraźnie stwierdzić, że obowiązujące regulacje prawne stwarzają możliwość nabywania własności lokali mieszkalnych przez nauczycieli, dlatego też nie ma potrzeby podejmowania inicjatywy legislacyjnej w tym zakresie.

Ponadto pragnę zauważyć, że dotychczasowa praktyka pokazuje, że działania prowadzące do sprzedaży mieszkań nauczycielom na podstawie ustawy o gospodarce nieruchomościami były ostatnio w Polsce dosyć powszechnie podejmowane, ponieważ szkoły najczęściej nie są zainteresowane utrzymywaniem prawa trwałego zarządu wobec budynków mieszkalnych. Stąd też wyrażony w tej sprawie niepokój zawarty w oświadczeniu Pana Senatora Zychowicza nie wydaje się uzasadniony.

Licząc na to że powyższe wyjaśnienia uznane zostaną za wyczerpujące, równocześnie chciałbym zwrócić uwagę, że powołany na wstępie pisma art. 3 noweli do ustawy o zasadach przekazywania budynków zakładowych, który zdaniem Pana Senatora rozwiąże częściowo sytuację najemców, okazał się przepisem budzącym wiele wątpliwości prawnych, w związku z czym został zaskarżony do Trybunału Konstytucyjnego z powodu jego niezgodności z ustawą zasadniczą. Fakt ten skłania do refleksji nad potrzebą daleko posuniętej ostrożności w formułowaniu projektów aktów prawnych dotykających kwestii nadrzędnie chronionego prawa własności.

Z poważaniem

p.o. PREZESA

Piotr Mync

* * *

Wyjaśnienie w związku z oświadczeniem senatora Zbigniewa Gołąbka, złożonym na 73. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 78), przekazał Prezes Krajowego Urzędu Pracy:

Warszawa, dn. 30.01.2001 r.

Pani
Prof. dr hab. Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowna Pani Marszałek,

Odpowiadając na Pani pismo AG/043/28/01/IV z dnia 17 stycznia 2001 roku, w którym zwraca się Pani o przedstawienie stanowiska Prezesa Krajowego Urzędu Pracy odnośnie oświadczenia Pana Senatora Zbigniewa Gołąbka, złożonego podczas 73. posiedzenia Senatu RP w dniu 11 stycznia 2001 roku, w sprawach dotyczących Krajowego Urzędu Pracy uprzejmie wyjaśniam:

Prezes Krajowego Urzędu Pracy jako dysponent Funduszu Pracy jest zobowiązany do przestrzegania przepisów ustawy z 26 listopada 1998 r. o finansach publicznych (Dz.U. 1998.155.1014 z późniejszymi zmianami), w szczególności zaś do uwzględnienia treści cytowanych niżej artykułów:

- 26.1 i 26.2 ppkt 2:... wydatki i rozchody - stanowią nieprzekraczalny limit...", "... wydatki - mogą ulec zmianie, jeżeli: a) zrealizowano przychody wyższe od zaplanowanych, b) zmiana wydatków nie spowoduje zwiększenia dotacji z budżetu oraz nie zmniejszy wielkości planowanych wpłat do budżetu albo zysków oraz planowanego stanu środków na dzień 31 grudnia roku objętego planowaniem..."

- 26.3: Zmiany przychodów i wydatków, o których mowa w ust. 2, wymagają dokonania zmian w rocznym planie finansowym.

- 28.1: Wydatki publiczne mogą być ponoszone na cele i w wysokości ustalonych w ustawie budżetowej, uchwale budżetowej jednostki samorządu terytorialnego i w planie finansowym jednostki sektora finansów publicznych".

Fundusz Pracy roku 2000 był obciążony w ponad 90% wypłatami różnego rodzaju świadczeń z zakresu pasywnych form łagodzenia skutków bezrobocia. Liczba osób pobierających zasiłki oraz zasiłki i świadczenia przedemerytalne przekroczyła w ciągu roku założone wielkości, wzrosły ponad planowaną wysokość wypłaty zasiłków i świadczeń przedemerytalnych, niekorzystnie zmieniając strukturę zobowiązań Funduszu w obszarze świadczeń obligatoryjnych. Ponad planowany poziom wzrósł także wskaźnik inflacji, który jest uwzględniany przy kalkulowaniu wysokości świadczeń. Wszystkie te czynniki łącznie doprowadziły do sytuacji zagrażającej płynności Funduszu Pracy.

Nieuniknione przesunięcie przez Starostów części środków z programów aktywnych na pasywne spowodowało znaczne niedobory w części przeznaczonej na programy rynku pracy a pożyczka zaciągnięta zgodnie z decyzją Parlamentu podjętą w lipcu br. nie zrównoważyła występujących potrzeb.

Prezes Krajowego Urzędu Pracy, mając wiedzę o występujących zagrożeniach dla Funduszu Pracy w 2000 roku, a także o tym, że w projekcie budżetu na rok 2001 zaproponowane zostało znaczne ograniczenie środków na aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu, nie mógł zareagować inaczej. Mając na celu zatrzymanie procesu powstawania zobowiązań po dniu 30 listopada 2000 roku, wypowiedział kontrakty. Podstawą wypowiedzenia był zapis § 4 kontraktu, dający Stronom taką możliwość z zachowaniem dwutygodniowego okresu wypowiedzenia. Wypowiedzenie jest jednobrzmiące i dotyczy wszystkich powiatów oraz wszystkich elementów kontraktów.

Było coroczną praktyką, że w końcu roku budżetowego powstały w rejonowych urzędach pracy zobowiązania, wynikające z umów zawieranych przez kierowników tych urzędów, finansowane w kolejnym roku z nowego budżetu Funduszu Pracy. Wysokość tych zobowiązań wahała się do 10 do 30% wydatków danego roku a ich kompensacja następowała w ramach centralnej kwoty Funduszu i funkcjonującego w latach 1993-1999 systemu urzędów pracy.

Likwidacja systemu z dniem 31 grudnia 1999 roku spowodowała, że mamy do czynienia z blisko 400 niezależnymi podmiotami, z których każdy podejmuje decyzje według własnej wiedzy o potrzebach lokalnego rynku pracy i na podstawie oceny stojących do jego dyspozycji możliwości.

Decyzja Prezesa Krajowego Urzędu Pracy została podjęta w wyniku dbałości dysponenta Funduszu Pracy o przestrzeganie obowiązującego prawa. Dane zebrane od starostów, świadczyły o tym, że kwota zobowiązań samorządów lokalnych przewidywana przez nie na koniec roku 2000 wyniesie 440 mln zł. Gdyby Prezes Krajowego Urzędu Pracy nie wypowiedział kontraktów, narastanie zobowiązań przekroczyłoby granicę możliwości ich sfinansowania z planowanego budżetu.

Prezes Krajowego Urzędu Pracy zrobił wszystko aby zminimalizować skutki obecnych trudności, jednak problemy poruszane przez Pana Senatora nie dotyczą sfery działania Krajowego Urzędu Pracy i wymagają rozwiązań systemowych.

Jednocześnie informuję Panią Marszałek, iż Rada Ministrów rozporządzeniem z dnia 5 grudnia 2000 r. zmieniła rozporządzenie w sprawie wykonania ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz.U. Nr 106, poz. 1125).

Zgodnie z powyższym rozporządzeniem wyłączono spod egzekucji administracyjnej, między innymi, środki Funduszu Pracy zgromadzone na wyodrębnionych rachunkach samorządów powiatowych. Tym samym nie jest możliwe zajmowanie rachunków Funduszu Pracy, w szczególności przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

O wyżej wymienionych przepisach Krajowy Urząd Pracy bezzwłocznie powiadomił pismem z dna 8 grudnia 2000 r. wszystkich starostów, prezydentów miast na prawach powiatu, wojewodów oraz marszałków województw.

Z poważaniem

z up. PREZESA KUP

Wiceprezes

Barbara Banasiak

* * *

Minister Skarbu Państwa przekazał informację w związku z oświadczeniem senatora Mariana Nogi, złożonym na 73. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 78):

Warszawa, 31.01.2001

Pani
Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowna Pani Marszałek

W związku z otrzymanym przy piśmie znak: AG/043/29/01/IV z dnia 17.01.2001 tekstem oświadczenia senatora Pana Mariana Nogi w sprawie wyjaśnienia czy naruszone zostało prawo przez Radę Nadzorczą Spółki Fabryki Pojazdów Ciężarowych ZREMB - Wrocław SA. przy podejmowaniu decyzji dotyczącej odwołania członków Zarządu Spółki, przedkładam Pani Marszałek Senatu stosowną informację.

1. Zwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy podjęło w dniu 21.07.2000 r. uchwałę nr 5 w sprawie zmian w Statucie Spółki. Zmiana dotyczyła również § 11 ust. 3 któremu nadano następujące brzmienie "3. Walne Zgromadzenie powołuje i odwołuje członków Zarządu lub cały Zarząd z własnej inicjatywy bądź na wniosek Rady Nadzorczej". W/w uchwała wchodziła w życie z dniem podjęcia z mocą obowiązującą od dnia zarejestrowania zmian w statucie w Sądzie.

2. Zmiany w Statucie zostały zarejestrowane przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia - Fabryczna w dniu 23 listopada 2000 r. (Rp. 4480/2000) ale wypis tego postanowienia Spółka otrzymała w dniu 19.12.2000 r.

3. Rada Nadzorcza przed posiedzeniem zwołanym na dzień 21.12.2000 nie została przez Zarząd Spółki poinformowana o zarejestrowaniu zmian w statucie.

Wobec powyższego na posiedzeniu w dniu 21.12.2000 r. Rada Nadzorcza działa według kompetencji określonych w obowiązującym dotychczas statucie i na tej podstawie podejmowała uchwały o odwołaniu Prezesa i Członka Zarządu Spółki.

4. Informacja o zarejestrowaniu zmian w statucie została przekazana Radzie Nadzorczej w dniu 28.12.2000 r. W związku z czym na dzień 2.01.2001 r. zostało zwołane posiedzenie Rady Nadzorczej celem usunięcia uchybień, jakie powstały w wyniku zmiany kompetencji organów spółki.

5. Na posiedzeniu w dniu 2.01.2001 r. Rada Nadzorcza zmieniła uchwały podjęte w dniu 21.12.2000 r. Zgodnie z posiadanymi kompetencjami określonymi w zmienionym statucie Rada zawiesiła w czynnościach Prezesa i Członka Zarządu Spółki i wystąpiła do Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy o ich odwołanie.

W świetle wyżej podanych faktów należy stwierdzić, że uchybienia powstałe w działalności Rady Nadzorczej zaistniały w wyniku opieszałości zarządu i natychmiast po ich ujawnieniu zostały przez Radę Nadzorczą wyeliminowane.

Z poważaniem

Andrzej Chronowski


Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment